Escapetruck - mobilny pokój zagadek poruszający problem handlu ludźmi
Przy warsztatach szkolnych „Samochodówki” stanął Escapetrucka. To pojazd edukacyjny podzielony na pokoje, które uczestnicy mogą opuścić po rozwiązaniu kolejnych zagadek, których scenariusz został oparty na autentycznych historiach osób dotkniętych handlem ludźmi.

Małe i duszne pomieszczenia escapetrucka zaprojektowano tak, by jak najwierniej oddać warunki życia ofiar handlu ludźmi. Pokazują ich cierpnie i traumy. Wszystkiemu towarzyszą nieprzyjemne dźwięki i zapachy.
Celem uczestników jest wirtualna pomoc ofierze, przeżycie jej historii i zrozumienie skali zagrożenia. Ta nietypowa lekcja wymaga od uczestników współpracy, sprytu i logicznego myślenia.
Holenderski projekt w formie mobilnej gry pokazuje, z jakimi trudnościami mierzą się ofiary handlu ludźmi i w jaki sposób działają sprawcy tego zjawiska. Dzięki interaktywnej formule uczestnicy mogą w bezpieczny sposób lepiej zrozumieć problem. - Uczestnicy mieli okazję dowidzieć się, jak ważna jest czujność i współpraca w rozpoznawaniu niebezpieczeństw. To również sygnał dla młodzieży szukającej pracy za granicą na stałe lub wakacje, że podejmowanie zatrudnienia bez odpowiedniej wiedzy i ostrożności może prowadzić do sytuacji zagrożenia - mówi Grzegorz Nogły z Zarządu Powiatu Pszczyńskiego, który uczestniczył w otwarciu projektu w Pszczynie.
Projekt Escapetruck, którego celem jest podniesienie świadomości społecznej na temat zjawiska handlu ludźmi powstał z inicjatywy holenderskiej Policji i Ambasady Królestwa Niderlandów przy współpracy z Ośrodkiem Badań nad Handlem Ludźmi na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Polską Policją i Strażą Graniczną.
W Pszczynie został zainagurowany, dzięki współpracy Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie, Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Pszczynie, Starostwa Powiatowego w Pszczynie i Urzędu Miejskiego w Pszczynie.
Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego