40 mln zł na lokalne działania dla mieszkańców
W Starostwie Powiatowym w Pszczynie spotkali się przedstawiciele samorządów członkowskich Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Pszczyńska”, by rozmawiać o środkach unijnych dostępnych w ramach nowego okresu programowania.
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania przystępuje do wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2023-27. W Starostwie Powiatowym w Pszczynie odbyło się spotkanie z samorządami członkowskimi, na którym omówiono dostępność środków w działaniach obejmujących wsparcie dla przedsięwzięć odpowiadających potrzebom lokalnym.
- Jesteśmy u progu nowego rozdania. Za pośrednictwem LGD „Ziemia Pszczyńska” będziemy mogli wykorzystać ok. 40 mln zł. Niedługo ruszą pierwsze nabory środków, dlatego rozmawiamy z samorządami o ich realnych potrzebach - mówi Renata Dyrda, prezes LGD „Ziemia Pszczyńska”.
Dzięki owocnej współpracy z Lokalną Grupą Działania samorządy i organizacje mają bezpośredni wpływ na poprawę jakości życia naszych mieszkańców. - Środki unijne pozwolą na rozwój infrastruktury, wsparcie inicjatyw społecznych oraz działania na rzecz ochrony środowiska. Jest to doskonały przykład, jak lokalne partnerstwa mogą przynosić realne korzyści, a także jak ważna jest aktywność w pozyskiwaniu zewnętrznych funduszy - mówi Grzegorz Wanot, starosta pszczyński i dodaje, że Powiat Pszczyński również aplikuje o środki za pośrednictwem LGD Ziemia Pszczyńska.
W okresie programowania 2023-27 LGD „Ziemia Pszczyńska” będzie finansować działania z kilku źródeł. Są to: Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Europejski Fundusz Społeczny Plus w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027. Trzecim źródłem w formule pośredniej jest Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego i Fundusz Sprawiedliwej Transformacji.
Wsparcie będzie dedykowane obszarom wiejskim gmin członkowskich (Bieruń, Bojszowy, Goczałkowice-Zdrój, Kobiór, Miedźna, Ornontowice, Orzesze, Pawłowice, Pszczyna - obszar wiejski, Suszc, Wyry).
Samorządy, organizacje pozarządowe będą mogły pozyskać środki m.in. na:
- poprawę dostępu do miejsc spędzania czasu wolnego - w ramach zielonej gospodarki, stworzenie lub dostosowanie infrastruktury do potrzeb osób starszych i zależnych
- wspieranie edukacji pozaszkolnej i rozwój zdrowego ciała i ducha,
- wsparcie edukacji nieformalnej osób dorosłych (warsztaty, kursy i szkolenia, promowanie idei uczenia się przez całe życie),
- promowanie integracji społecznej wśród osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym
- efektywność energetyczną budynków użyteczności publicznej,
- odnawialne źródła energii,
- ochronę przyrody i bioróżnorodność,
- rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii.
Pierwsze nabory mają ruszyć końcem października br. Z kolei początkiem przyszłego roku zostanie ogłoszony nabór dla przedsiębiorców na rozwój działalności gospodarczej, a także dla osób chcących założyć swój własny biznes.
Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego