Powiat pszczyński - podstrona

Ogólne

Wernisaż wystawy „Sekretne życie Budzików” i spektakl dla dzieci „Samotna Kukułka”

W sobotę, 22 czerwca godz. 13.00 zapraszamy do centrum przesiadkowego w Pszczynie na wernisaż wystawy Zofii Siwy „Sekretne życie Budzików”. Wernisaż będzie połączony ze spektaklem dla dzieci „Samotna Kukułka” w wykonaniu Stowarzyszenia „take tam...” im. Artystów Międzywojnia.

Praca artystki Zofii Siwy, tematycznie związana z zegarami

Wystawa jest podsumowaniem kilkuletniej pracy warsztatowej komponowania ilustracji w technice asamblaż. Autorka wykonuje także obiekty z użyciem różnorodnych części zegarów pochodzących z pracowni Stanisława Lisa, znanego w całej Pszczynie i nie tylko zegarmistrza, który praktykował przez niemal 50 lat.

Zofia Siwy swoje eksperymenty z techniką asamblaż rozpoczęła podczas studiów na Akademii Sztuk Scenicznych w Bratysławie w pracowni grafiki, którą prowadził Peter Čisárik. Praca z obiektami była kontynuowana przez kolejne 3 lata poprzez badanie potencjału przedmiotów jako elementów ilustracji, a także form scenicznych teatru cieniowego.

Wystawa prezentuje ilustracje traktujące o życiu przedmiotów oraz pojęciu sensu poprzez wyobrażoną egzystencję rzeczy.

Podczas wernisażu autorka opowie o swojej pracy nad budzikową instalacją. Zofia Siwy jest mieszkanką Jankowic. Od 2014 r. zajmuje się książką artystyczną od książek typu pop-up, sensorycznych, po photobooki czy zine. Na co dzień w swojej twórczości pracuje z papierem w różnej postaci, który pojawia nie tylko w książkach, ale i w scenografii. Opracowała książki terapeutyczne oraz sensoryczne dla dzieci z autyzmem oraz własne ilustrowane wydawnictwa. Posługuje się kolażem i fotografią, które kolejno przenosi na formy sceniczne Teatru Papierowego, poszukując własnego wyrazu w realizacji Teatru Lalkowego.

Doskonałym uzupełnieniem wystawy będzie spektakl dla dzieci „Samotna Kukułka”. To poruszająca historia młodej kukułki, która trafia do warsztatu zmarłego Zegarmistrza i spotyka mieszkańców stworzonych przez niego zegarów. Każdy z nich czuje w sobie misję dbania o czas, poszukiwania go i mierzenia się z jego nieskończonością. Każdy z nich chce upamiętniać swojego stwórcę.

Najnowszy spektakl dla dzieci Stowarzyszenia „take tam…” to próba wytłumaczenia istoty czasu i naszego miejsca w czasoprzestrzeni, połączona z dobrą zabawą i humorem dla małych i dużych widzów.

Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego

Inne wiadomości

 • Ogólne

  Wakacje z lokalnymi produktami. 23 czerwca startuje goczałkowicki Bazarek

  Powiat Pszczyński i Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój zapraszają na Bazarek Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej. Kolejny raz podczas wakacji na terenie goczałkowickiego uzdrowiska nasi lokalni producenci, rolnicy i pszczelarze będę promować certyfikowane miody, sery, przetwory, sery i kosmetyki.

 • Ogólne

  Sekretne życie budzików. Nowa wystawa w centrum przesiadkowym

  W centrum przesiadkowym w Pszczynie odbył się wernisaż wystawy Zofii Siwy „Sekretne życie Budzików”. Ilustracje autorki i budziki pochodzące z pracowni Stanisława Lisa, pszczyńskiego zegarmistrza będę zdobić wnętrze budynku do 19 sierpnia. Zwieńczeniem był spektakl „Samotna Kukułka” w wykonaniu Stowarzyszenia „take tam...” im. Artystów Międzywojnia.

 • Ogólne

  Koncert TTT przesunięty na inny termin

  Ważny komunikat. Ze względu na obowiązujące ostrzeżenie trzeciego, najwyższego stopnia o burzach, wspólnie z zespołem TTT podjęliśmy decyzję o przesunięciu dzisiejszego koncertu w ramach projektu "Przesiądź się na kulturę". Wasze bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem. Z chłopakami widzimy się w sierpniu. O dokładnym terminie koncertu poinformujemy w późniejszym czasie.