Powiat pszczyński - podstrona

Ogólne

Nowa wystawa: pustynne krajobrazy w obiektywie Bartosza Woźnikowskiego

W budynku centrum przesiadkowego w Pszczynie pojawiła się nowa wystawa. W przeszklonych witrynach do 10 czerwca można oglądać zdjęcia wykonane w 2023 roku podczas rajdów Dakar i Rallye du Maroc, najbardziej znanych i prestiżowych wyścigów w cyklu W2RC.

Grupa osób oglądająca fotografie w centrum przesiadkowym.

Pustynne krajobrazy

Na wystawę pustynnych krajobrazów składają się 24 zdjęcia. Wewnątrz budynku zostały powieszone w kolorze, z zewnątrz - czarno-białe. Wszystkie wyjątkowe, bo wykonane podczas zmagań rajdowych i nie tylko przez Bartosza Woźnikowskiego, pszczyńskiego programistę, głównego twórcę technologii Techtir, a jednocześnie fotografa.

Z pszczyńskiej ziemi na rajdowe piaski

Przygoda firmy Techtir z Dakarem rozpoczęła się od jednej naprawy dla czeskiej firmy FeshFesh. Profesjonalne podejście do sprawy i dobre wyniki doprowadziły do współpracy między pszczyńską firmą a rajdową ekipą z Czech, która specjalizuje się w projektowaniu samochodów na tego typu wydarzenia.

Ciężarówki zostają przygotowane „od zera”, aby sprostać ekstremalnym warunkom, które panują w Arabii Saudyjskiej i Maroku. Dużym sukcesem jest fakt, że team polsko-czeski korzystający z rozwiązań Techtira został w 2023 roku wicemistrzem świata w klasyfikacji FIA.

Oblicza Dakaru

Rajd Dakar jest sprawdzianem zarówno dla sprzętu, jak i ludzi. Niejednokrotnie zawodnicy muszą rezygnować z kolejnych etapów wyścigu z powodu usterek technicznych albo przyczyn zdrowotnych. Ludzie, którzy biorą w nim udział to prawdziwi tytani. Uznawany jest za jeden z najtrudniejszych do ukończenia. Przeciwności na pustyniach Arabii Saudyjskiej nie brakuje. Wysokie temperatury, powiewy piasku z każdej strony i problemy techniczne - to tylko niektóre z trudności, które czekały na śmiałków wyścigu.

Rzeczywistość dakarowa fascynuje pod wieloma względami. To nie tylko zmagania rajdowe, ale odmienna kultura, różnorodni ludzie i zachwycające widoki. Te wszystkie aspekty Bartosz Woźnikowski ukazuje na swoich fotografiach, które można oglądać w centrum przesiadkowym do 10 czerwca w ramach projektu „Przesiądź się na kulturę” organizowanego przez Powiat Pszczyński.

Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego

Inne wiadomości

  • Ogólne

    Nasz produkty na Targach w Chorzowie

    Ostatni weekend maja to kolejna szansa na promocję lokalnych produktów. Wszystko za sprawą 12. Targów Turystyki Weekendowej „Atrakcje Regionów”, w których będę uczestniczyć nasi miejscowi producenci, których wyroby wyróżniono certyfikatem Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej.

  • Pomoc konsumentom

    Webinarium. Jak nie dać się oszukać w Internecie?

    Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zaprasza 25 czerwca od godz. 10.00 indywidualnych uczestników rynku finansowego na webinarium „Najnowsze sposoby działania cyberoszustów - czyli jak nie dać się okraść w Internecie” organizowane w ramach projektu Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku - CEDUR we współpracy z Komendą Główną Policji.