Bezpieczeństwo

Kwalifikacja wojskowa ruszy w maju. Kogo wojsko wezwie w 2023 roku?

Już wkrótce na terenie powiatu pszczyńskiego ruszy kwalifikacja wojskowa. Przystąpią do niej osoby urodzone w 2004 roku. Kwalifikacja wojskowa rozpocznie się 15 maja i potrwa do 9 czerwca.

Wojskowy przemawiający do siedzących na ławkach mężczyzn.

W powiecie pszczyńskim w 2023 r. kwalifikacji wojskowej podlega 544 młodych mężczyzn z rocznika 2004 oraz 34 mężczyzn z roczników starszych - w sumie 578 osób. Najwięcej osób, które stawią się przed Powiatową Komisją Lekarską pochodzi z gminy Pszczyna - 274 osoby. Przebadanych zostanie także 95 mieszkańców gminy Pawłowice, 78 mieszkańców gminy Miedźna, 69 mieszkańców gminy Suszec, 39 mieszkańców gminy Goczałkowice-Zdrój oraz 23 - gminy Kobiór.

Powiatowa Komisja Lekarska dla powiatu pszczyńskiego przyjmować będzie osoby podlegające kwalifikacji wojskowej w budynku Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Karola Miarki w Pszczynie przy ul. Bogedaina 24 w okresie od 15 maja do 9 czerwca, od poniedziałku do piątku w godz. 13.00 - 17.15.

Do kwalifikacji wojskowej stawią się przede wszystkim mężczyźni urodzeni w 2004 roku, mężczyźni urodzeni w latach 1999-2003, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, a także osoby, które w latach 2021-2022 zostały uznane za czasowo niedolne do służby wojskowej. Do stawiennictwa mogą zostać wezwane także kobiety urodzone w latach 1999-2004 posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej.

Ważne, aby osoby, które po raz pierwszy zostały wezwane do kwalifikacji wojskowej zabrały ze sobą:

• dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość (np. paszport),
  • dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się do kwalifikacji wojskowej, jeśli stawienie się do kwalifikacji wojskowej w terminie określonym w wezwaniu nie było możliwe,
  • posiadaną dokumentację medyczną albo wypis z treści orzeczenia stwierdzającego niezdolność lub niepełnosprawność,
  • dokumenty potwierdzające wykształcenie lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe, potwierdzenie zgłoszenia się do rejestracji w przypadku wprowadzenia takiego obowiązku.

Terminy kwalifikacji wojskowej mężczyzn z poszczególnych gmin

Gmina Pszczyna: 15 - 25 maja
Gmina Pawłowice: 26 - 30 maja
Gmina Suszec: 30 maja - 1 czerwca
Gmina Miedźna: 2 - 6 czerwca
Gmina Kobiór: 6 czerwca
Gmina Goczałkowice-Zdrój: 6 - 7 czerwca

Termin kwalifikacji wojskowej kobiet: 9 czerwca

Plik do pobrania

Obwieszczenie wojewody śląskiego z 31 marca 2023 roku o kwalifikacji wojskowej w 2023 roku, format pliku: PDF, rozmiar: 3.07 MB

• Bezpieczeństwo

Przeszli eliminacje gminne, reprezentowali szkoły w etapie powiatowym

Podczas eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla szkół podstawowych wyłoniono uczniów, którzy najlepiej znają zasady ruchu drogowego i będą reprezentować powiat pszczyński w etapie wojewódzkim, który odbędzie się 9 maja w Ustroniu.

• Bezpieczeństwo

Uczniowie z Góry świecą przykładem

W Pszczynie odbył się niezwykle barwny finał Ogólnopolskiego Konkursu „Odblaskowa Szkoła 2023”, który przeprowadzono w czterech województwach - śląskim, świętokrzyskim, podkarpackim i małopolskim. Łącznie w konkursie wzięły udział 443 szkoły i ponad 100 tys. uczniów. Tytuł ogólnopolskiego laureata, a jednocześnie najlepszej odblaskowej szkoły na Śląsku otrzymała Szkoła Podstawowa im. Janusz Korczaka w Górze.