Współpraca na rzecz osób z niepełnosprawnością
Powiatowa Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych i Sejmik Osób z Niepełnosprawnościami Województwa Śląskiego zacieśniają współpracę.

W majowym posiedzeniu Rady uczestniczył Tomasz Jakubiec, przewodniczący Sejmiku Osób z Niepełnosprawnościami, który przedstawił dobre praktyki wprowadzane przez Sejmik na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
- Zorganizowaliśmy cykl konferencji, pracujemy nad poprawą dostępności Gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach. Ważnym tematem jest również sport i aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnościami we wszystkich instytucjach Urzędu Marszałkowskiego - wymieniał Tomasz Jakubiec niektóre z działań podejmowanych w celu włączenia osób z niepełnosprawnością w życie społeczne, kulturalne i zawodowe.
Dobre praktyki przedstawiła również Powiatowa Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych. Zajmuje się ona w szczególności problemami dotyczącymi integracji zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnościami, ich edukacji oraz sytuacji życiowej, a także realizacją praw osób ze specjalnymi potrzebami. Sporo uwagi Rada poświęca też kwestiom zapewnienia dostępności.
- To dzięki wnioskom Rady powstał m.in. informator dla osób z niepełnosprawnościami, wyznaczano miejsca parkingowe z niebieską kopertą, a w wielu miejscach zastosowano oznaczenia kontrastowe, które dla osób słabowidzących są kluczowe w samodzielnym i swobodnym poruszaniu się. Prośby do Rady o pomoc w indywidualnych potrzebach kierują także mieszkańcy z niepełnosprawnościami lub ich opiekunowie - mówi Grzegorz Kuczera, przewodniczący Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych.
Głównymi tematami posiedzenia była poprawa jakości życia osób z niepełnosprawnościami, ich aktywizacja zawodowa i zwiększenie dostępności przestrzeni publicznej. - Tylko wspólnym głosem i przy pełnym zaangażowaniu różnych instytucji jesteśmy w stanie tworzyć rozwiązania, które realnie poprawiają warunki życia osób z niepełnosprawnościami - od dostępności przestrzeni publicznej, przez wsparcie edukacyjne, aż po aktywizację zawodową - mówi Damian Cieszewski, wicestarosta, który uczestniczył w posiedzeniu Rady, razem z jej przewodniczącym Grzegorzem Kuczerą, wiceprzewodniczącym Jarosławem Folkiem i członkami: Krystyną Fuławką i Heleną Mazur oraz Joanną Czakańską, kierownik PCPR w Pszczynie i Katarzyną Grandą, pełnomocnikiem starosty ds. osób z niepełnosprawnościami.
Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego