Informator dla osób z niepełnosprawnościami

Powiat bez barier

Grafika przedstawia kilka mniejszych zdjęć, na których znajdują się osoby z niepełnosprawnościami, pokazujące ich aktywność - udział w zawodach sportowych, występy na scenach, zdobywane wyróżnienia.

Od lat w powiecie pszczyńskim dbamy o to, aby było to miejsce przyjazne dla każdego. Dlatego z myślą o osobach z niepełnosprawnościami uruchomiliśmy witrynę "Powiat bez barier", która ma być zbiorem informacji, umożliwiających im swobodne poruszanie się po terenie naszego powiatu. To tu będziecie mogli Państwo znaleźć praktyczne i cenne informacje dotyczące tutejszych instytucji, czy pozwalające sprawnie zaplanować czas wolny.To swego rodzaju przewodnik po naszym powiecie, zawierający garść praktycznych informacji, które przydadzą się nie tylko osobom z  niepełnosprawnościami, ale także ich rodzinom i opiekunom.

Co istotne, jest to witryna dla osób z niepełnosprawnościami, tworzona głównie przez osoby z niepełnosprawnościami, bo kto lepiej zrozumie ich potrzeby i oceni poziom dostosowania obiektów do ich potrzeb, niż sami zainteresowani?

Zamieszczanie informacji w naszej witrynie jest bardzo proste. Jego wypełnienie zajmuje raptem kilka minut. Wystarczy kliknąć w zielone pole - „Dodaj nowy obiekt” i po kolei wypełnić wskazane pola. Zamieszczone przez Państwa opisy wybranych obiektów, zostaną przyporządkowane do danej grupy. Dzięki czemu z łatwością będzie można tu odnaleźć informacje o wybranej instytucji, restauracji, czy sklepie. Co istotne, wszystkie te informacje, opinie i uwagi zostaną przekazane osobom odpowiedzialnym za dane miejsce.

Wierzymy, że w przyszłości powstanie tu rzetelny i przydatny poradnik, który ułatwi życie niepełnosprawnym mieszkańcom naszego powiatu, a także turystom. W dodatku stanie się on źródłem motywacji i obiektywnych wskazówek do ciągłych zmian na lepsze!

Przydatne informacje

Informacje o wsparciu osób z niepełnosprawnościami mieszkających w powiecie pszczyńskim znajdują się na stronach:

W Starostwie Powiatowym w Pszczynie powołano Koordynatora dostępności, który odpowiada między innymi za wsparcie osób ze szczególnymi potrzebami w dostępie do usług świadczonych przez Starostwo Powiatowe w Pszczynie oraz monitorowanie zapewnienia przez ten urząd dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.

Koordynator dostępności:
Katarzyna Granda
e-mail: k.granda@powiat.pszczyna.pl
telefon: +32 449 23 98

Informacje o ulgach i uprawnieniach

http://www.pzon.rybnik.pl/pliki/ulgi%20i%20uprawnienia%202017r.pdf otwiera się w nowym oknie

Wnioski i druki do pobrania

Przy starostwie działa wypożyczalnia rowerów trójkołowych i sprzętu rehabilitacyjnego.
Bezpłatnie można wypożyczyć:

  • balkoniki,
  • kule,
  • wózki,
  • rowery trójkołowe.

Wypożyczyć sprzęt można dzwoniąc pod numer: 32 449 23 98