Harcerstwo pszczyńskie w II Rzeczypospolitej. Spotkanie autorskie z dr Haliną Nocoń

Zapraszamy na promocję najnowszej publikacji dr Haliny Nocoń pt. „Harcerstwo pszczyńskie w II Rzeczypospolitej” wydanej w ramach serii „Biblioteczka Ziemi Pszczyńskiej”, której inicjatorem jest Starostwo Powiatowe w Pszczynie.

Książki położone na stole.

Dr Halina Nocoń poświęciła trzy lata na zebranie materiału, mozolne odtworzenie historii, dotarcie do materiałów wyszperanych w przedwojennych i międzywojennych kronikach szkolnych czy czasopismach oraz odnalezienie rodzin przedwojennych harcerzy. Publikacja utrwala wiedzę o harcerstwie pszczyńskim w II Rzeczypospolitej, prezentuje łańcuch instruktorskiej służby, dokumentuje czyny osób będących przewodnikami młodych ludzi.

Spotkanie autorskie, na które zapraszają starosta Barbara Bandoła, burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol oraz autorka publikacji, odbędzie się w czwartek 4 kwietnia o godz. 16.30 w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Pszczynie. - Każdy, kto był w harcerstwie, czytając książkę dr Haliny Nocoń, przenosi się w czasy harcerskich biwaków, przypomina harcerskie przyśpiewki, a przede wszystkim wartości, jakie w młodych ludziach wyzwala ten niesamowity ruch - mówi starosta.

Dr Halina Nocoń jest także autorką m.in. publikacji o internacie arystokratycznym w Pszczynie i jego wychowankach, wydanej również nakładem „Biblioteczki Ziemi Pszczyńskiej”. To seria, która liczy 19 wartościowych publikacji znakomitych, lokalnych autorów - miłośników historii i tradycji, którzy ocalają od zapomnienia ważne wydarzenia.

Pogratulowali zapaśniczce zdobycia Mistrzostwa Polski Juniorek

Podczas sesji Rady Powiatu Pszczyńskiego starosta Barbara Bandoła i przewodniczący Rady Paweł Sadza pogratulowali zawodnicze GKS Piast Wola Amelii Tomali i jej trenerowi Pawłowi Ciemierzowi zdobycia Mistrzostwa Polski Juniorek w zapasach kobiet w kategorii do 55 kg.

Dotacje na zabytki

Starosta pszczyński informuje, iż począwszy od 25 kwietnia 2024 r. można składać wnioski o udzielenie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie bądź roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, znajdujących się na terenie powiatu pszczyńskiego.