Zdobywają szczyty i pomagają hospicjum

Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie po raz 8. inauguruje akcję „Zdobywamy Szczyty dla Hospicjum”. Uczestnicy akcji promują ideę ruchu hospicyjnego na górskich szlakach w Polsce i za granicą. Zaopatrzeni w specjalne książeczki, chorągiewki i nalepki zdobywając kolejne szczyty jednocześnie zdobywają punkty, za które otrzymują odznaki akcji.

Dziewczynka z flagami hospicjum na szczycie góry.
fot. Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie

Polski ruch hospicyjny w większości tworzą stowarzyszenia pozarządowe, dla których istotną pomocą w skutecznym funkcjonowaniu jest wsparcie społeczne poprzez darowizny finansowe, rzeczowe, wiedzę czy umiejętności. Chorzy otrzymują szybką, profesjonalną i kompleksową pomoc, dzięki zaangażowaniu wielu osób. Hospicjom zależy na szerokiej edukacji społecznej i budowaniu jak największego zrozumienia dla potrzeby systematycznego wspierania tego ruchu − otwartego na pomoc każdemu choremu, mniej sformalizowanego, opierającego się na osobistym zaangażowaniu pracowników i wolontariuszy.

Pszczyńskie hospicjum działa nieprzerwanie od 23 lat obejmując profesjonalną pomocą medyczną każdego kierowanego tu chorego. W rzeczywistości oznacza to, że zapewnienie chorym opieki medycznej na wysokim poziomie wymaga ciągłego zabiegania o darowizny i głębokie zrozumienie dla tego typu działalności.

Akcja „Zdobywamy Szczyty dla Hospicjum” jest jedną z form zainteresowania hospicjum. Trwa od 1 maja do końca listopada. Uroczyste podsumowanie organizowane jest w Światowym Dniu Hospicjów i Medycyny Paliatywnej. Zgłoszenia w formie elektronicznej przyjmowane są na stronie internetowej pszczyńskiego hospicjum otwiera się w nowym oknie przez cały okres trwania akcji.

Hasło akcji „Bo ten pierwszy krok nie jest krokiem nóg, lecz serca” to cytat z powieści Wiesława Myśliwskiego „Widnokrąg”, natomiast grafika nawiązuje do znaku końca lub początku, używanego na szlakach górskich, który wpisuje się także w ideę pomocy hospicyjnej, pojmującej śmierć jako koniec lecz i początek nowej drogi.

W ubiegłorocznej edycji „Zdobywamy Szczyty dla Hospicjum” wzięło udział 287 osób. Przyznano 78 złotych odznak. Wśród pań najwięcej punktów - 1516 - zdobyła Renata Binkowicz z Lubli (woj. podkarpackie), a wśród mężczyzn - Zbigniew Baran z Żor (woj. śląskie), który zdobył 2672 punkty.

(źródło: Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie)

Złoto po raz czwarty z rzędu

Złoty i brązowy medal przywiozły z 60. Indywidualnych Mistrzostw Polski Elity w badmintonie zawodniczki UKS Plesbad Pszczyna. Kornelia Marczak stanęła na najwyższym stopniu podium, a Julia Pławecka zdobyła brązowy medal w grze podwójnej.

• Oświata

AutoFachman dla przyszłym mechaników, ale też warsztatów samochodowych

Zbliża się kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego AutoFachman. Tym razem po raz pierwszy poza zmaganiami uczniów szkół branżowych i techników samochodowych uruchomiony zostanie osobny konkurs - dla właścicieli i pracowników warsztatów samochodowych wraz z praktykantami.

Starosta i wicestarosta dziękowali wolontariuszom WOŚP za zaangażowanie

Dzięki niestrudzonym wolontariuszom, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w powiecie pszczyńskim z roku na rok gra coraz głośniej. Starosta Barbara Bandoła i wicestarosta Damian Cieszewski wspólnie z Arturem Wojciechem podziękowali osobom zaangażowanym w pracę Powiatowego Sztabu WOŚP działającego w PZS nr 1 w Pszczynie.