Zdrowie

Mobilna pracownia mammograficzna w Grzawie i Woli

LUX MED Diagnostyka zaprasza na bezpłatne badania mammograficzne dla Pań w wieku 50-69 lat finansowane przez NFZ w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi. Po raz pierwszy w 2022 roku mogą wykonać je Panie, które urodziły się w 1972 roku.

Zachęcamy, aby nie zwlekać z realizacją badań - systematyczna mammografia umożliwiają wykrycie zmian w piersiach na bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych. Wczesna diagnoza i natychmiastowe rozpoczęcie leczenia daje niemal 100% gwarancję powrotu do zdrowia.

Mobilna pracownia mammograficzna będzie stacjonowała w:

• Grzawie - 17 maja 2022 w godzinach od 8.30 do 11.30 przy Centrum Odzieży Jordan, ul. Zielonkówka 1
  • Woli - 17 maja 2022 w godzinach od 13.30 do 16.30 przy Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji, ul. Pszczyńska 9

W badaniach mogą uczestniczyć Panie w wieku od 50 do 69 lat, które są ubezpieczone, a także:

• nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy
  • lub są w grupie ryzyka (rak piersi w rodzinie u marki, siostry lub córki lub mutacje w obrębie genów BRCA1 lub/i BRCA2) i w roku poprzedzającym otrzymały w ramach realizacji programu pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy.

Programem nie są objęte Panie, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi. Badanie nie wymaga skierowania lekarskiego i można je wykonać w dowolnym miejscu w Polsce niezależnie od miejsca zamieszkania.

Zainteresowane kobiety powinny dokonać wcześniejszej rejestracji pod nr tel. 58 666 24 44 lub wypełniając elektroniczny formularz otwiera się w nowym oknie. W celu weryfikacji uprawnień do badania przed połączeniem telefonicznym należy przygotować dowód osobisty. Na badanie trzeba zabrać ze sobą zdjęcia lub płyty CD z poprzednich mammografii, o ile nie były one wykonane w pracowni LUX MED. Organizatorzy proszą, by stawić się na badanie w maseczce ochronnej i w czasie wyznaczonym podczas rejestracji.

(źródło: Lux Med)

Sytuacja epidemiologiczna: 4 - 10 czerwca

3 nowe potwierdzone przypadki zakażeń oraz brak zgonów - to najnowsze dane o sytuacji epidemiologicznej w naszym powiecie, podane przez Ministerstwo Zdrowia.

Poradnia Chorób Zakaźnych w Szpitalu Joannitas w Pszczynie

Od 1 czerwca trwają zapisy do nowo otwartej Poradni Chorób Zakaźnych w Szpitalu Joannitas w Pszczynie, gdzie pacjenci mogą skorzystać ze świadczeń zdrowotnych z zakresu chorób zakaźnych, takich jak m.in. wirusowe zapalenie wątroby, czy borelioza. Poradnia świadczy wyłącznie usługi komercyjne.

600 bezpłatnych pakietów na badania kontrolne

Od 3 czerwca do 26 sierpnia potrwa akcja bezpłatnych badań dla dzieci, młodzieży, kobiet, mężczyzn i seniorów prowadzona przez Medyczne Laboratorium Diagnostyczne Szpitala Joannitas w Pszczynie. Zaproszenia na darmowe badania będą rozdawane pacjentom zgodnie z ustalonym harmonogramem.