„Silesia - przeciw nicości” to nowa wystawa w Centrum Przesiadkowym

Od 23 kwietnia w Centrum Przesiadkowym w Pszczynie można oglądać wystawę fotografii wykonanych przez Mieczysława Wielomskiego.

Fotografie w oknach budynku Centrum Przesiadkowego w Pszczynie. Prezentowane wewnątrz budynku.

„Silesia - przeciw nicości” to czwarta wystawa zorganizowana w budynku obsługi podróżnych przy ul. Sokoła w Pszczynie w ramach projektu „Przesiądź się na kulturę”. Dwadzieścia osiem zdjęć wybitnego polskiego artysty-fotografika Mieczysława Wielomskiego zawisło przy przeszklonej ścianie Centrum Przesiadkowego.

Artysta żył w latach 1948 - 2018, a jego całe życie prywatne i artystyczne związane było ze Śląskiem. Mieczysław Wielomski był twórcą kilku formacji fotograficznych, w tym Stowarzyszenia Fotograficznego „Przeciw Nicości”. Wiele lat fotografował pejzaż górski, głównie Tatry i Pieniny, ale ostatnie dziesięć lat życia jego oko i serce podbił krajobraz nizin. Najpiękniejsze plenery znalazł w okolicach Goczałkowic i Pszczyny.

Zdjęcia artysty prezentowane na wystawie pochodzą z lat 2009 - 2017, stąd też wynika różnorodność stylistyczna prac. To zarówno fotografie lekko muśnięte piktorializmem jak i takie, które są daleko idącą interpretacją rzeczywistości. Wielomski podkreślał, że tworzy eseje fotograficzne na temat postępującej degradacji kultury materialnej i duchowej Górnego Śląska. Nie mógł pogodzić się, że znikają secesyjne kamienice mieszczańskie, osiedla górnicze i dziewiętnastowieczne budowle przemysłowe. Skomplikowana architektura śląskich miast była dla niego nieustającą inspiracją fotograficzną.

- Choć galerie sztuki pozostają zamknięte, „Przesiądź się na kulturę” to projekt, dzięki któremu kultury możemy szukać w budynku obsługi podróżnych Centrum Przesiadkowego. Zdjęcia zwracają uwagę przechodzących obok przeszklonej ściany obiektu. Zachęcamy, by wejść do środka i zobaczyć całą wystawę artysty, który często fotografował powiat pszczyński - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

• Zdrowie

Szybsze szczepienie dla 150 osób dziennie

W Powiatowym Punkcie Szczepień Powszechnych w Pszczynie od środy 23 czerwca będzie można zaszczepić się przeciwko COVID-19 bez wcześniejszego umawiania się na konkretny termin i godzinę. Przez pięć dni w tygodniu (poza sobotami i niedzielami) dodatkowo będzie mogło przyjąć szczepionkę po 150 osób.

• Bezpieczeństwo

Podziękowania dla zastępcy komendanta powiatowego policji. Przechodzi na emeryturę

Mł. insp. Piotr Kost przez cały 29-letni okres służby w policji związany jest z Komendą Powiatową Policji w Pszczynie. Podczas posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Porządku i Porządku Powiatu Pszczyńskiego, władze powiatu podziękowały mu za niemal trzy dekady pracy na rzecz poprawy bezpieczeństwa w naszym regionie.