Z prac Komisji Edukacji, Kultury i Sportu

Posiedzenie Komisji w dniu 20 sierpnia 2007 r.

Tematem posiedzenia Komisji Edukacji, Kultury i Sportu w dniu 20 sierpnia 2007 r., prowadzonego przez Przewodniczącego Komisji Józefa Pabina było przygotowanie placówek oświatowych do nowego roku szkolnego oraz omówienie pracy opiekuńczo – wychowawczej Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny „Przystań”.

Obecna na posiedzeniu Celina Janosz Inspektor Wydziału Oświaty przekazała, że zgodnie z postanowieniem Śląskiego Kuratora Oświaty z dnia 12 lutego br. uczniowie mogą być przyjmowani do dnia 31 sierpnia 2007 r., kiedy to nastąpi ostateczne zakończenie rekrutacji do szkół wszystkich typów. Zestawienie ilościowe w zespołach szkół młodzieżowych w roku szkolnym 2007/2008 przedstawia się następująco:
1) Zespół Szkół Ogólnokształcących - 171 przyjętych,
2) Zespól Szkół Rolniczych - 154 przyjętych,
3) Zespól Szkół Ekonomicznych - 145 przyjętych,
4) Zespół Szkół Samochodowych - 298 przyjętych,
5) Zasadnicza Szkoła Zawodowa i Ogólnokształcąca - 70 przyjętych,
Z kolei przyjęcia w do szkół dla dorosłych w roku szkolnym 2007/2008 jest następujące:
1) Zespół Szkół Ogólnokształcących – 45 osób,
2) Zespół Szkół Samochodowych – 38 osób
3) Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Woli – 21 osób do Uzupełniającego LO, 14 osób do Uzupełniającego Technikum, 35 osób SP – technik bhp, 18 osób do SP – technik informatyk i 11 osób do SP technik spedytor, co razem daje 11 osób.
Faktyczna liczba oddziałów zostanie zamknięta w dniu 24 sierpnia, kiedy to dyrektorzy szkół przedkładają arkusze organizacji szkoły.
W roku bieżącym w placówkach oświatowych zaplanowano i realizowano następujące remonty:
1) Zespół Szkół Ogólnokształcących – sufit w sali gimnastycznej – prace jednak wstrzymano ze względu na uszkodzone elementy nośne stropu, decyzja o kontynuacji zadania nastąpi w dniu 21 sierpnia br.,
2) Zespól Szkół Ekonomicznych – wykonano malowanie sal lekcyjnych, wymianę wykładzin w salach lekcyjnych w budynku nr 2, do zrobienia pozostało malowanie korytarzy, klatek schodowych, zewnętrznej strony drzwi, wymiana oświetlenia na korytarzach – budynek nr 2 oraz remont łazienek w budynku nr 1,
3) Zespól szkół Samochodowych – malowanie korytarzy, wymiana wykładzin, zakup materiałów na biegi między schodami, zakup siatki ogrodzeniowej, malowanie korytarza w budynku przy ul. Kopernika,
4) Zespól Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Woli – wymiana 8 szt. okien.
Z MEN otrzymano 45.000 zł. na wyposażenie nowo oddanych pracowni, z czego 35. 000 zł. otrzyma Zespół Szkół Samochodowych na klasopracownię fryzjerką i pracownię technologiczno – pomiarową oraz 10.000 zł. otrzyma Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Woli na klasopracownię chemiczną.

Elżbieta Motyka Dyrektor Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny „Przystań” poinformowała, że placówka Centrum powstała w wyniku reorganizacji Domu Dziecka powołana uchwałą Zarządu Powiatu z dnia 1 lutego 2006 r. Centrum Wsparcia składa się z:
1) placówki socjalizacyjnej – Dom Dziecka, która przyjmuje wychowanków na podstawie prawomocnego postanowienia Sądu, świadczy usługi całodobowo i posiada 30 miejsc,
2) placówknterwencyjnej, która świadczy pomoc doraźną i okresową wobec dziec młodzieży czasowo pozbawionych opieki, gdzie przyjęcie jest możliwe na wniosek samego dziecka, jego opiekuna, pracownika socjalnego nne, pobyt w placówce trwa maksymalnie do 6 miesięcy, potem następuje przejście dziecka pod opiekę rodzicielską lub placówki,
3) mieszkania dla młodzieży usamodzielniającej się, które przeznaczone jest dla młodzieży, która ukończyła 16 rok życia.
Wraz ze zmianą organizacyjną placówki wprowadzono nowy styl wychowawczy - przystosowanie dzieci do samodzielności poprzez aktywny udział dzieci w pracach codziennych, co wpływa na ich większą wiedzę, oszczędność itp.

Michał Buła z Piasku ze złotem i rekordem w wyciskaniu sztangi leżąc

Michał Buła z Piasku w grupie zawodników do 107 kg w kategorii senior wśród niepełnosprawnych zdobył złoto podczas 21. Ogólnopolskich Integracyjnych Zawodów w Wyciskaniu Sztangi Leżąc. Wycisnął 161 kg, ustanowił swój rekord w zawodach, a tym samym został najlepszym zawodnikiem Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy.

• Organizacje pozarządowe

Protokół z konsultacji zadania pn. Obchody Święta Konstytucji 3-maja

15 marca 2024 r. do Starostwa Powiatowego w Pszczynie wpłynęła oferta Stowarzyszenia Związek Górnośląski Koło Suszec na realizację zadania publicznego powiatu pn. „Obchody Święta Konstytucji 3-maja” w trybie poza konkursowym tzw. małe granty.