Komunikacja publiczna

20 stycznia ruszyły kursy na nowej powiatowej linii do Goczałkowic

Dzisiaj przed godziną 6.30 rano wyruszył pierwszy autobus na nowej powiatowej linii Pszczyna - Goczałkowice, której organizatorem jest powiat pszczyński.

Biały autobus przy stanowisku w centrum przesiadkowym w Pszczynie.

- Zorganizowaliśmy komunikację na tej trasie w trybie pilnym po tym, gdy prywatny przewoźnik zawiesił kursy na trasie do Czechowic-Dziedzic. Zależało nam na zapewnieniu dojazdu mieszkańcom do pracy, a uczniom do szkół ponadpodstawowych - młodzież teraz dojeżdża na praktyki - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Do tej pory na trasie realizowanych było po sześć kursów tam i z powrotem od poniedziałku do piątku. W ramach nowej powiatowej linii U4 kursów jest dziewięć w dni „szkolne” oraz cztery w soboty. Są też dodatkowe przystanki - autobus dojeżdża na ul. Brzozową. W dni nauki szkolnej, trzy kursy poranne i popołudniowe są realizowane na przystanek przy Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Pszczynie, czyli naszej największej powiatowej szkole, by młodzież mogła szybciej i bezpieczniej dotrzeć do i z placówki.

Przedstawiciele powiatu pszczyńskiego prowadzali rozmowy z gminą Czechowice-Dziedzice, by zechciała pokryć koszty wozokilometrów na swoim terenie. Na tym etapie gmina Czechowice nie wyraziła chęci przedłużenia linii poza powiat pszczyński.

Do końca 2021 roku na trasie do Goczałkowic autobusy wykonają niemal 55 tys. wozokilometrów. Koszt organizacji przewozów na tej linii wyniesie 225 tys. zł. Sfinansuje je powiat pszczyński, pokrycie części kosztów wstępnie zadeklarowała gmina Goczałkowice-Zdrój. Trwają rozmowy z gminą Pszczyna w tym temacie. - To przykład potrzebnej współpracy pomiędzy samorządami, z której korzystają mieszkańcy - podkreśla starosta.

Rozkład jazdy autobusów kursujących powiatową linią Pszczyna-Goczałkowice dostępny jest na stronie powiatowej komunikacji otwiera się w nowym oknie.

• Komunikacja publiczna

Odblaski na Dzień bez Samochodu

22 września obchodzony jest Europejski Dzień bez Samochodu. W akcję promocji alternatywnych form przemieszczania się kolejny rok z rzędu włączył się Powiat Pszczyński.

• Komunikacja publiczna

Protokół z przebiegu przeprowadzonych konsultacji społecznych

Zgodnie z Zarządzeniem nr 39/2022 Starosty Pszczyńskiego z dnia 4 października 2022 r. w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących projektu uchwały Rady Powiatu Pszczyńskiego w sprawie zmiany załącznika nr 1 „Wykazu Przystanków komunikacyjnych zlokalizowanych w ciągu dróg powiatowych na terenie Powiatu Pszczyńskiego” i ustanowieniu nowych przystanków autobusowych na terenie gmin Goczałkowice Zdrój oraz Pszczyna, zostały przeprowadzone w okresie od 1 do 9 sierpnia 2023 r. konsultacje społeczne.