Wiadomości

5 stycznia 2021

29. WOŚP zagra dla dziecięcej laryngologii

Tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 31 stycznia. Mimo wielu przeciwności, sztaby są gotowe, by zbierać środki na ratowanie zdrowia i życia Polaków.

Cztery dziewczyny w różnym wieku. W dłoniach trzymają puszki z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tle pszczyński rynek.W zeszłym roku Powiatowy Sztab WOŚP zebrał 62 tys. zł
„Finał z głową” - to hasło przewodnie 29. finału WOŚP, który dedykowany jest wsparciu oddziałów dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. W 2021 roku za środki zebrane przez Fundację WOŚP zakupione zostaną m.in. endoskopy laryngologiczne, endoskopy giętkie, egzoskopy, lasery diodowe, nawigacje optyczne otolaryngologiczne, koblatory do operacji migdałków czy polisomnografie do diagnostyki bezdechu sennego.

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy miał wystartować 10 stycznia, jednak z powodu wprowadzenia kolejnych ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa i ogłoszeniem tzw. „kwarantanny narodowej”, został przeniesiony na niedzielę, 31 stycznia.

Tym razem Powiatowy Sztab WOŚP będzie działał w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 im. Generała Józefa Bema w Pszczynie. Z puszkami na teren powiatu pszczyńskiego ma wyruszyć 135 wolontariuszy. Sztab gównie skupia młodzież z pszczyńskich szkół, m.in. I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego, Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 im. Generała Józefa Bema, Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Karola Miarki, III Liceum Ogólnokształcącego oraz członków Uczniowskiego Klubu Sportowo - Turystycznego „DIABLAK”.

Powiatowy Sztab WOŚP działa pod patronatem starosty pszczyńskiego Barbary Bandoły. - Pieniądze zebrane podczas finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trafią do naszego powiatu w postaci najnowszego sprzętu, który służy pacjentom w Szpitalu Powiatowym w Pszczynie - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Stacjonarne skarbony zostały umieszczone w 40 punktach na terenie powiatu pszczyńskiego, a także w Biurze Obsługi Klienta pszczyńskiego starostwa. Zbiórka realizowana będzie również przy wykorzystaniu kanałów elektronicznych. Wpłat można dokonywać za pośrednictwem eSkarbonki, bądź kartą płatniczą podczas finału WOŚP w siedzibie sztabu przy ul. Poniatowskiego 2 w godz. od 13.00 - 18.00. - Liczymy, że tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie tak samo owocny jak poprzednie - mówi Artur Wojciech, szef Powiatowego Sztabu WOŚP. Zaznacza, że zbieranie środków odbędzie się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Na terenie powiatu pszczyńskiego działać będą jeszcze cztery sztaby: Sztab Miejski ZSP w Pszczynie z siedzibą w PCKul-u, a także w gminach: Goczałkowice-Zdrój, Kobiór oraz Suszec.

W tym roku pszczyński finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się w formie transmisji on-line (na kanale YouTube Pszczyńskiego Centrum Kultury oraz profilach Facebooka, m.in. powiatu pszczyńskiego). Gdy obostrzenia wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa dopuszczą udział publiczności w wydarzeniach kulturalnych, wtedy 29. finał WOŚP odbędzie się z udziałem publiczności w sali widowiskowej Pszczyńskiego Centrum Kultury.

Pszczyński finał WOŚP rozpocznie się w sobotę 30 stycznia od musicalu niespodzianki w wykonaniu Stowarzyszenia „take tam…” im. Artystów Międzywojnia. Podczas niedzielnych koncertów wystąpią: soliści Studia Piosenki i Rehabilitacji Głosu "VoicePless" oraz zespoły: now, White Deer (w ubiegłym roku zespół zdobył II miejsce podczas Przeglądu Amatorskich Zespołów Muzycznych "Żubrowisko”), VHS oraz HURT.

Organizatorzy: powiat pszczyński, Pszczyńskie Centrum Kultury, Urząd Miejski w Pszczynie oraz Stowarzyszenia „take tam…” im. Artystów Międzywojnia.

Kolorowa puszka z serduszkiem. Stoi na stole, na którym położony jest plakat WOŚP. W tle baner promocyjny.Skarbony czekają już na wolontariuszy, fot. Sztab WOŚP #4946 Powiat Pszczyński

Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego

Grafika przedstawiająca koronawirusa. Pod linkiem znajdują się aktualne informacje dotyczące koronawirusa, jak postępować w przypadku podejrzenia zakażenia, działania podejmowane przez powiat pszczyński, zasady działania Starostwa Powiatowego i jednostek, Szpitala Powiatowego, szkół ponadpodstawowych, informacje dla osób z niepełnosprawnościami.
Grafika przedstawiająca budynek Szpitala Powiatowego w Pszczynie wraz z parkingiem. Pod linkiem informacja o możliwościach wsparcia Szpitala Powiatowego w Pszczynie – wpłacanie darowizn na zakup środków ochrony osobistej, 1% podatku, wpłaty na konta stowarzyszenia Omnibus.
Grafika przedstawiająca budynek Starostwa Powiatowego w Pszczynie. Pod linkiem szczegółowy opis procedur, wnioski do pobrania, informacje o opłatach i krok po kroku wyjaśnienie, jak załatwić swoją sprawę w Wydziale Geodezji, Kartografii i Gospodarki Nieruchomościami, Wydziału Komunikacji i Transportu w Starostwie Powiatowym w Pszczynie oraz Powiatowego Zarządu Dróg w Pszczynie.
Grafika przedstawiająca trwająca budowę drogi – etap układania asfaltu, walec wyrównuje nawierzchnię. Pod linkiem mapa powiatu pszczyńskiego wraz z wykonanymi przez powiat pszczyński inwestycjami od 2010 roku. Najważniejsze inwestycje  drogowe, z zakresu bezpieczeństwa, edukacji, zdrowia, komunikacji czy ochrony środowiska.
Grafika przedstawiająca ikonę wiadomości mailowej – kopertę ze znakiem @ i napis Newsletter powiatowy. Pod linkiem informacje o powiatowym newsletterze, czyli przysyłanej na Twoją skrzynkę mailową raz w tygodniu wiadomości ze zbiorem najważniejszych informacji mijającego tygodnia. Aby aktywować usługę, trzeba wypełnić formularz.
Grafika przedstawiająca logo akcji Nie dokarmiaj smoga – Smog przedstawiony jako czarny smok. Napis Stan jakości powietrza w powiecie . Pod linkiem iInformacja o wynikach pomiarów jakości powietrza w powiecie pszczyńskim i województwie śląskim.
Grafika z napisem Powiatowe Centrum Organizacji Pozarządowych  i elementami zielonego loga powiatu pszczyńskiego w formie korony. Pod linkiem informacje o wsparciu organizacji pozarządowych w powiecie pszczyńskim.
Grafika z napisem Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej i elementami zielonego loga powiatu pszczyńskiego w formie korony. Pod linkiem informacja o działaniu punktów, w których udzielana jest darmowa pomoc prawna w powiecie pszczyńskim. Godziny otwarcia, adresy, wnioski.
Grafika z napisem ekolejka Elektroniczny System Rezerwacji. Pod linkiem elektroniczny system rezerwacji wizyty w Starostwie Powiatowym w Pszczynie w wydziale komunikacji, wydziale geodezji oraz punkcie paszportowym. Tutaj zarezerwujesz swoją wizytę w urzędzie na daną godzinę.
Grafika z napisem Powiat bez barier i ikonką przedstawiającą osobę na wózku inwalidzkim oraz osobę sprawną pchającą wózek. Pod linkiem informator dla osób z niepełnosprawnościami. Zawiera informacje o dostępności obiektów w powiecie pszczyńskim, tworzą go osoby z niepełnosprawnościami.
Grafika przedstawiająca przekreślone ucho i napis Usługa tłumacza języka migowego w starostwie. Pod linkiem informacja o możliwości skorzystania z usługi tłumacza migowego.
Grafika z napisem To są marzenia, to są plany, na błękitnym tle oraz napis Klip o powiecie pszczyńskim. Pod linkiem piosenka promująca powiat pszczyński, nagrana w 2013 roku. Śpiewa Barbara Broda-Malon, występują mieszkańcy powiatu pszczyńskiego.
Grafika z napisem Powiatowy Punkt Informacji Turystycznej i elementami zielonego loga powiatu pszczyńskiego w formie korony. Pod linkiem godziny otwarcia oraz dane teleadresowe do Powiatowego Punktu Informacji Turystycznej w Centrum Przesiadkowym w Pszczynie.
Grafika ze zdjęciem białego autobusu oraz napisem Rozkład jazdy autobusów. Pod linkiem strona poświęcona liniom komunikacji publicznej w powiecie pszczyńskim. Aktualne rozkłady jazdy wszystkich linii na terenie powiatu, informacje o zmianach w rozkładach.
Grafika z godłem Polski – biały orzeł z żółtą koroną na czerownym tle oraz napis obywatel.gov.pl. Pod linkiem strona obywatel.gov.pl Ministerstwa Cyfryzacji o informacjach i usługach przyjaznych obywatelom.