Wiadomości

14 października 2020

Dzień Edukacji Narodowej: Medale i nagrody dla nauczycieli powiatowych szkół

Troje nauczycieli Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie otrzymało wyróżnienia za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania - Medale Komisji Edukacji Narodowej oraz Nagrodę Śląskiego Kuratora Oświaty. Starosta Barbara Bandoła przyznała nagrody dla 27 nauczycieli i dyrektorów powiatowych szkół i placówek za szczególne osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze.

Grafika przedstawia troje nauczycieli którzy stoją w pomieszczeniu, od lewej dóch mężczyzsn i kobieta, w rekach trzymają medale i nagrody otrzymane z okazji Dnia Edukacji Narodowej.Nagrodzeni nauczyciele Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie: Tadeusz Michułka, Dariusz Chromik oraz Józefa Waliczek, fot. PZS nr 1.
Na 31 nauczycieli wyróżnionych w tym roku z terenu bielskiej delegatury Kuratorium Oświaty Medalami Komisji Edukacji Narodowej oraz Nagrodą Śląskiego Kuratora Oświaty, aż troje jest pracownikami Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie, czyli popularnej „Samochodówki”. - To niebywałe wyróżnienie dla nauczycieli, placówki i powiatu pszczyńskiego, który jest organem prowadzącym. Taka sytuacja nie zdarzyła się w naszym powiecie nigdy wcześniej - mówi Damian Cieszewski, wicestarosta pszczyński.

Medale Komisji Edukacji Narodowej otrzymali: Józefa Waliczek oraz Tadeusz Michułka. Nagroda Śląskiego Kuratora Oświaty trafiła do Dariusza Chromika.

Józefa Waliczek jest nauczycielką zawodowych przedmiotów fryzjerskich, współautorką innowacji pedagogicznej „Kosmetyka w wizualizacji” wprowadzonej do klas technikum usług fryzjerskich oraz głównym koordynatorem współpracy z firmami w ramach patronatu dla zawodu fryzjer. Prowadzi dodatkowe zajęcia w ramach kółka fryzjerskiego co owocuje corocznymi, ogromnymi sukcesami na konkursach fryzjerskich na szczeblu krajowym i międzynarodowym.

Tadeusz Michułka uczy zawodowych przedmiotów mechanicznych, jest współautorem innowacji pedagogicznej „Ślusarz-spawacz”, która spowodowała niesamowitą popularyzację tego zawodu. Jest także głównym koordynatorem współpracy z firmą w ramach patronatu. Dzieki dodatkowym zajęciom, jego uczniowie osiągają ogromne sukcesy w konkursach krajowych i międzynarodowych.

Dariusz Chromik od wielu lat jest kierownikiem warsztatów szkolnych PZS nr 1. Jako nauczyciel korzysta z nowoczesnych, często organizowanych przez siebie pomocy dydaktycznych. Dba o rozwój placówki biorąc udział w pracach przy wprowadzaniu nowych zawodów. Angażuje się w rozwijanie infrastruktury, powstawanie nowych pracowni co wiąże się z pisaniem projektów, współpracą z firmami i pozyskiwaniem patronatów dla poszczególnych zawodów. Jest współautorem i głównym koordynatorem po stronie polskiej projektu „Ready, Steady Go”, realizowanego ze szkołami z Czech, Grecji i Rumunii, polegającego na budowaniu bolidu elektrycznego i szerzeniu postaw ekologicznych.

Dzień Edukacji Narodowej jest okazją do podziękowania nauczycielom powiatowych szkół i placówek za trud włożony w edukację młodego pokolenia. Nagrodami starosty pszczyńskiego za szczególne osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze nagrodzonych zostało 27 nauczycieli i dyrektorów szkół prowadzonych przez powiat pszczyński. Nagrodzeni są zawodowo związani z Zespołem Szkół Ogólnokształcących w Pszczynie, Powiatowym Zespołem Szkół nr 1, Powiatowym Zespołem Szkół nr 2, Zespołem Szkół nr 3 Specjalnych, Zespołem Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Woli, Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną oraz Powiatowym Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej.

Starosta Barbara Bandoła podkreśla, jak wielką rolę w życiu każdego ucznia odgrywają nauczyciele. - Nauczyciele są przewodnikami po pasjonującym świecie wiedzy, pozwalają młodym ludziom posiąść umiejętność uczenia się, potrzebną przez całe życie, okazują tak potrzebną uwagę, wsparcie i zrozumienie. Uczą otwartości, radości życia, wyrażania uczuć i radzenia sobie w trudnych sytuacjach. To niezwykle odpowiedzialna i trudna misja. Bardzo dziękuję za ogromne zaangażowanie w pracę w trudnym czasie epidemii. Życzę całemu środowisku oświatowemu w powiecie pszczyńskim, by trud włożony w wychowanie młodego pokolenia spotykał się z szacunkiem nie tylko uczniów i rodziców, ale też rządzących. Praca, którą wykonujecie dzisiaj na pewno zaprocentuje w przyszłości, jest jej fundamentem - podkreśla starosta.

Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego

Grafika przedstawiająca koronawirusa. Pod linkiem znajdują się aktualne informacje dotyczące koronawirusa, jak postępować w przypadku podejrzenia zakażenia, działania podejmowane przez powiat pszczyński, zasady działania Starostwa Powiatowego i jednostek, Szpitala Powiatowego, szkół ponadpodstawowych, informacje dla osób z niepełnosprawnościami.
Grafika przedstawiająca budynek Szpitala Powiatowego w Pszczynie wraz z parkingiem. Pod linkiem informacja o możliwościach wsparcia Szpitala Powiatowego w Pszczynie – wpłacanie darowizn na zakup środków ochrony osobistej, 1% podatku, wpłaty na konta stowarzyszenia Omnibus.
Grafika przedstawiająca budynek Starostwa Powiatowego w Pszczynie. Pod linkiem szczegółowy opis procedur, wnioski do pobrania, informacje o opłatach i krok po kroku wyjaśnienie, jak załatwić swoją sprawę w Wydziale Geodezji, Kartografii i Gospodarki Nieruchomościami, Wydziału Komunikacji i Transportu w Starostwie Powiatowym w Pszczynie oraz Powiatowego Zarządu Dróg w Pszczynie.
Grafika przedstawiająca trwająca budowę drogi – etap układania asfaltu, walec wyrównuje nawierzchnię. Pod linkiem mapa powiatu pszczyńskiego wraz z wykonanymi przez powiat pszczyński inwestycjami od 2010 roku. Najważniejsze inwestycje  drogowe, z zakresu bezpieczeństwa, edukacji, zdrowia, komunikacji czy ochrony środowiska.
Grafika przedstawiająca ikonę wiadomości mailowej – kopertę ze znakiem @ i napis Newsletter powiatowy. Pod linkiem informacje o powiatowym newsletterze, czyli przysyłanej na Twoją skrzynkę mailową raz w tygodniu wiadomości ze zbiorem najważniejszych informacji mijającego tygodnia. Aby aktywować usługę, trzeba wypełnić formularz.
Grafika przedstawiająca logo akcji Nie dokarmiaj smoga – Smog przedstawiony jako czarny smok. Napis Stan jakości powietrza w powiecie . Pod linkiem iInformacja o wynikach pomiarów jakości powietrza w powiecie pszczyńskim i województwie śląskim.
Grafika z napisem Powiatowe Centrum Organizacji Pozarządowych  i elementami zielonego loga powiatu pszczyńskiego w formie korony. Pod linkiem informacje o wsparciu organizacji pozarządowych w powiecie pszczyńskim.
Grafika z napisem Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej i elementami zielonego loga powiatu pszczyńskiego w formie korony. Pod linkiem informacja o działaniu punktów, w których udzielana jest darmowa pomoc prawna w powiecie pszczyńskim. Godziny otwarcia, adresy, wnioski.
Grafika z napisem ekolejka Elektroniczny System Rezerwacji. Pod linkiem elektroniczny system rezerwacji wizyty w Starostwie Powiatowym w Pszczynie w wydziale komunikacji, wydziale geodezji oraz punkcie paszportowym. Tutaj zarezerwujesz swoją wizytę w urzędzie na daną godzinę.
Grafika z napisem Powiat bez barier i ikonką przedstawiającą osobę na wózku inwalidzkim oraz osobę sprawną pchającą wózek. Pod linkiem informator dla osób z niepełnosprawnościami. Zawiera informacje o dostępności obiektów w powiecie pszczyńskim, tworzą go osoby z niepełnosprawnościami.
Grafika przedstawiająca przekreślone ucho i napis Usługa tłumacza języka migowego w starostwie. Pod linkiem informacja o możliwości skorzystania z usługi tłumacza migowego.
Grafika z napisem To są marzenia, to są plany, na błękitnym tle oraz napis Klip o powiecie pszczyńskim. Pod linkiem piosenka promująca powiat pszczyński, nagrana w 2013 roku. Śpiewa Barbara Broda-Malon, występują mieszkańcy powiatu pszczyńskiego.
Grafika z napisem Powiatowy Punkt Informacji Turystycznej i elementami zielonego loga powiatu pszczyńskiego w formie korony. Pod linkiem godziny otwarcia oraz dane teleadresowe do Powiatowego Punktu Informacji Turystycznej w Centrum Przesiadkowym w Pszczynie.
Grafika ze zdjęciem białego autobusu oraz napisem Rozkład jazdy autobusów. Pod linkiem strona poświęcona liniom komunikacji publicznej w powiecie pszczyńskim. Aktualne rozkłady jazdy wszystkich linii na terenie powiatu, informacje o zmianach w rozkładach.
Grafika z godłem Polski – biały orzeł z żółtą koroną na czerownym tle oraz napis obywatel.gov.pl. Pod linkiem strona obywatel.gov.pl Ministerstwa Cyfryzacji o informacjach i usługach przyjaznych obywatelom.

Zapowiedzi imprez

23
Października