Śląski NFZ widzi aktywność pszczyńskiego szpitala

Posiedzenie Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego poświęcone zostało tematowi finansowania szpitali. Starostowie ze Śląska spotkali się 30 lipca w Katowicach z dyrekcją Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Konwent Starostów

Podczas konwentu omówiona została rola szpitali powiatowych w czasie pandemii, perspektywa finansowania zadań, w tym nieplanowanych wydatków „covidowskich" i powracania szpitali do realizacji zadań w pełnym zakresie. Starostowie zadali dyrekcji NFZ szereg pytań dotyczących finansowania szpitali powiatowych w 2021 roku.

- Z perspektywy powiatu pszczyńskiego najbardziej optymistyczne jest, że nikt dziś już nie wątpi w zasadność funkcjonowania naszego szpitala powiatowego, a śląski NFZ widzi jego aktywność w zabezpieczaniu świadczeń dla pacjentów z terenu dużo szerszego niż teren powiatu oraz gotowość do pomocy w walce z COVID-19 - podkreśla Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Na szczeblu centralnym rozważane są zmiany w systemie lecznictwa. Zdaniem dyrektora śląskiego oddziału wojewódzkiego NFZ, Piotra Nowaka, rola szpitali powiatowych w powiatach ziemskich jest niekwestionowana, a system powinien zmienić się na tyle, by samorządy powiatowe nie musiały dopłacać do ich bieżącej działalności. - To ważne zdanie, które - mam nadzieję - podzieli strona rządowa. W sierpniu odbędzie się spotkanie wojewodą śląskim na temat realnej mapy potrzeb zdrowotnych na Śląsku - dodaje starosta.

• Zdrowie

Pomieszczenia dla pododdziału udarowego gotowe. Czas na kontrakt

Trwają starania, by kadra w pszczyńskim szpitalu mogła udzielać profesjonalnej pomocy pacjentom udarowym. Właśnie zostały oddane do użytku pomieszczenia, w którym będzie mógł działać pododdział udarowy. NFZ w Katowicach ogłosił konkurs w zakresie neurologii specjalistycznej na obszarze powiatu pszczyńskiego. - Jeżeli oferta spółki prowadzącej szpital zostanie przyjęta, od maja w naszym szpitalu ruszy pododdział udarowy - informuje Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

• Zdrowie

Aby długo i szczęśliwie żyć, trzeba się ruszać

Ponad 200 osób uczestniczyło w I Powiatowym dniu aktywności fizycznej dla seniorów zorganizowanym przez Powiat Pszczyński i Forum Seniorów w hali Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pszczynie. Jak podkreślali seniorzy, od dłuższego czasu oczekiwali takiej inicjatywy, która nie tylko integruje starsze pokolenie, ale promuje zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną.

Szpital Joannitas zakupił nowoczesne USG

Szpital w Pszczynie wyposażył Zakład diagnostyki obrazowej w kolejny wysokiej klasy sprzęt medyczny do diagnostyki ultrasonograficznej, który umożliwi poszerzenie zakresu badań i precyzyjniejsze diagnozowanie pacjentów.