608 tys. zł dla pszczyńskiego szpitala

Powiat pszczyński pozyskał dofinansowanie w kwocie 608 tys. zł na organizację septycznego bloku operacyjnego i porodowego w Szpitalu Powiatowym w Pszczynie.

9-piętrowy budynek, z żółtą elewacją, przed nim znajduje sie parking, na którym zaparkowano samochody osobowe.

W poniedziałek, 22 czerwca radni Sejmiku Województwa Śląskiego jednogłośnie przyjęli cykl uchwał udzielających pomocy finansowej miastom na prawach powiatu i powiatom w formie dotacji celowej dla prowadzonych przez nie placówek ochrony zdrowia. Środki otrzymają te szpitale powiatowe, których nie objęły dotacje z funduszy UE na walkę z koronawirusem. 608 tys. zł wsparcia trafi do Szpitala Powiatowego w Pszczynie.

Celem programu solidarnościowego jest zapewnienie pomocy śląskim szpitalom, aby mogły przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się, zapobieganiu i zwalczaniu COViD-19. Powiat pszczyński przekaże na zadanie wkład własny w wysokości ok. 153 tys. zł.

- Spółka prowadząca szpital planuje wydzielić osobną strefę, w której medycy będą mogli udzielać nagłych świadczeń pacjentom podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem, nie dopuszczając do kontaktu z niezakażonymi pacjentami - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński. - Za 761 tys. zł zakupimy sprzęt dla septycznego bloku operacyjnego i porodowego: respirator, kolumnę endoskopową, defibrylator z wyposażeniem, aparat do znieczulenia, tor wizyjny z wideobronchoskopami do diagnostyki endoskopowej płuc, łóżko na OIOM oraz różne rodzaje kardiomonitorów - dodaje.

To kolejne środki, które powiat pszczyński otrzyma w tym roku na zakup sprzętu dla szpitala. Gminy powiatu przekazały 450 tys. zł na zakup respiratorów oraz agregatu prądotwórczego (po 100 tys. zł gminy: Suszec, Miedźna, Pszczyna, Goczałkowice-Zdrój oraz 50 tys. zł gmina Kobiór). Powiat pszczyński w tym roku przeznaczył 1 mln zł na bieżącą działalność szpitala, a w tegorocznym budżecie zaplanował także 1,5 mln zł na remonty oraz zakup urządzeń.

• Zdrowie

Pomieszczenia dla pododdziału udarowego gotowe. Czas na kontrakt

Trwają starania, by kadra w pszczyńskim szpitalu mogła udzielać profesjonalnej pomocy pacjentom udarowym. Właśnie zostały oddane do użytku pomieszczenia, w którym będzie mógł działać pododdział udarowy. NFZ w Katowicach ogłosił konkurs w zakresie neurologii specjalistycznej na obszarze powiatu pszczyńskiego. - Jeżeli oferta spółki prowadzącej szpital zostanie przyjęta, od maja w naszym szpitalu ruszy pododdział udarowy - informuje Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

• Zdrowie

Aby długo i szczęśliwie żyć, trzeba się ruszać

Ponad 200 osób uczestniczyło w I Powiatowym dniu aktywności fizycznej dla seniorów zorganizowanym przez Powiat Pszczyński i Forum Seniorów w hali Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pszczynie. Jak podkreślali seniorzy, od dłuższego czasu oczekiwali takiej inicjatywy, która nie tylko integruje starsze pokolenie, ale promuje zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną.

Szpital Joannitas zakupił nowoczesne USG

Szpital w Pszczynie wyposażył Zakład diagnostyki obrazowej w kolejny wysokiej klasy sprzęt medyczny do diagnostyki ultrasonograficznej, który umożliwi poszerzenie zakresu badań i precyzyjniejsze diagnozowanie pacjentów.