Powiat pszczyński - podstrona

Zdrowie

Coraz więcej porodów w pszczyńskim szpitalu

W kwietniu mieszkanki powiatu pszczyńskiego, ale także okolicznych miejscowości częściej wybierały pszczyński szpital na miejsce swojego porodu. W naszej porodówce urodziło się 73. dzieci.

Porody w szpitalu

To nie jest łatwy czas dla tych, którzy muszą leczyć się w szpitalach, a także dla par spodziewających się potomstwa. Szpitale musiały ograniczyć planowe przyjęcia ze względu na konieczność minimalizowania ryzyka zakażeń i oszczędzania materiałów jednorazowych. Zaszła również konieczność wprowadzenia zakazu odwiedzin. Obowiązują wytyczne konsultanta krajowego ds. położnictwa, który stawia wiele obostrzeń związanych z powrotem porodów rodzinnych. Wszystko dla bezpieczeństwa pacjentów i personelu, którzy są najbardziej narażonymi na zakażenie koronawirusem grupami.

- Wprowadzone zostały bardzo restrykcyjne zasady porodów rodzinnych, m.in. osoba towarzysząca powinna posiadać aktualny wynik testu pod kątem koronawirusa - mówi dr n. med. Marcin Leśniewski, dyrektor Szpitala Powiatowego w Pszczynie. - Najbardziej chronionymi częściami naszego szpitala są oddział noworodkowy oraz położniczy. Na neonatologii zajmujemy się wcześniakami, które muszą być chronione w sposób szczególny. Podobnie jak kobiety tuż po porodzie, które mają znacznie obniżoną odporność - dodaje dyrektor.

W marcu w pszczyńskim szpitalu przyszło na świat 46. noworodków. W kwietniu - już 73. Pszczyńską placówkę wybierały jako miejsce porodu nie tylko mieszkanki powiatu pszczyńskiego, ale także okolicznych miejscowości - Tychów, Bestwiny, Bielska-Białej, Brzeszcz czy Bierunia. - Nasz personel zapewnia młodym mamom najlepszą opiekę okołoporodową. Zdajemy sobie jednak sprawę, że nie jesteśmy w stanie zastąpić bezpośredniego kontaktu z najbliższymi. Na szczęście młode mamy doskonale radzą sobie z komunikacją na odległość i są w stałym kontakcie ze swoimi rodzinami - mówi Marcin Leśniewski.

Rodziny i przyjaciele pacjentek próbują znaleźć sposób, by w bezpieczny sposób choć na chwilę je zobaczyć. W ostatnim czasie pod oknami oddziału, na którym przebywają położnice odbył się happening zorganizowany przez bliskich dwóch młodych mam, przebranych w kolorowe stroje, z transparentem „Witajcie na świecie”. W taki właśnie sposób powitali Matyldę i Mieszka, którzy właśnie przyszli na świat.

"Witamy na świecie":

Noworodki urodzone w pszczyńskim szpitalu w okresie świątecznym:

Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego

Inne wiadomości

  • Zdrowie

    Pomieszczenia dla pododdziału udarowego gotowe. Czas na kontrakt

    Trwają starania, by kadra w pszczyńskim szpitalu mogła udzielać profesjonalnej pomocy pacjentom udarowym. Właśnie zostały oddane do użytku pomieszczenia, w którym będzie mógł działać pododdział udarowy. NFZ w Katowicach ogłosił konkurs w zakresie neurologii specjalistycznej na obszarze powiatu pszczyńskiego. - Jeżeli oferta spółki prowadzącej szpital zostanie przyjęta, od maja w naszym szpitalu ruszy pododdział udarowy - informuje Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

  • Zdrowie

    Aby długo i szczęśliwie żyć, trzeba się ruszać

    Ponad 200 osób uczestniczyło w I Powiatowym dniu aktywności fizycznej dla seniorów zorganizowanym przez Powiat Pszczyński i Forum Seniorów w hali Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pszczynie. Jak podkreślali seniorzy, od dłuższego czasu oczekiwali takiej inicjatywy, która nie tylko integruje starsze pokolenie, ale promuje zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną.

  • Zdrowie

    Szpital Joannitas zakupił nowoczesne USG

    Szpital w Pszczynie wyposażył Zakład diagnostyki obrazowej w kolejny wysokiej klasy sprzęt medyczny do diagnostyki ultrasonograficznej, który umożliwi poszerzenie zakresu badań i precyzyjniejsze diagnozowanie pacjentów.