154 osoby w kwarantannie domowej

Nie ma potwierdzonego przypadku zakażenia wśród mieszkańców powiatu pszczyńskiego, jedna osoba hospitalizowana jest z podejrzeniem zakażenia. 154 mieszkańców objętych jest kwarantanną domową, w tym 22 na podstawie decyzji administracyjnej służb sanitarnych (dane z 10 kwietnia, z godz. 7.00)

KWARANTANNA

Osoby zakażone lub z podejrzeniem zakażenia z terenu województwa, które nie wymagają hospitalizacji, a nie mogą poddać się izolacji w miejscu zamieszkania, przebywają w izolatorium w goczałkowickim uzdrowisku.

- Proszę o dalsze zachowywanie ostrożności i stosowanie się do zaleceń służb. Przedłużająca się izolacja jest coraz trudniejsza, dlatego zachęcam do kontaktu telefonicznego z naszymi psychologami wszystkich tych z Państwa, którzy potrzebują wsparcia, rozmowy, mają obawy. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej powiatu pszczyńskiego: https://bit.ly/34om8uV otwiera się w nowym oknie - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Przypominamy, że kwarantanna dotyczy osób zdrowych, o których wiadomo, że miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Obowiązkową kwarantanną objęte są także osoby wracające z zagranicy. Od 1 kwietnia kwarantanna została rozszerzona i podlegają jej także bliscy, mieszkający z osobą objętą kwarantanną.

Osoby objęte kwarantanną przez dwa tygodnie (liczone od chwili ostatniego kontaktu z zakażonym lub dnia powrotu z zagranicy) mają całkowity zakaz wychodzenia z domu - nawet gdy czują się dobrze i nie przejawiają żadnych objawów choroby. Dotyczy to również wizyt u lekarza, wyjść do sklepu, spacerów w psem. U osób odbywających kwarantannę zakazane są również odwiedziny.

Gdy takie osoby poczują się gorzej, szczególnie jeśli pojawi się gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem, powinny natychmiast zawiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego szpitala.

Więcej informacji o kwarantannie: www.powiat.pszczyna.pl/wiadomosci/6590-przestrzegaj-zasad-kwarantanny

grafika 10.04

• Zdrowie

Pomieszczenia dla pododdziału udarowego gotowe. Czas na kontrakt

Trwają starania, by kadra w pszczyńskim szpitalu mogła udzielać profesjonalnej pomocy pacjentom udarowym. Właśnie zostały oddane do użytku pomieszczenia, w którym będzie mógł działać pododdział udarowy. NFZ w Katowicach ogłosił konkurs w zakresie neurologii specjalistycznej na obszarze powiatu pszczyńskiego. - Jeżeli oferta spółki prowadzącej szpital zostanie przyjęta, od maja w naszym szpitalu ruszy pododdział udarowy - informuje Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

• Zdrowie

Aby długo i szczęśliwie żyć, trzeba się ruszać

Ponad 200 osób uczestniczyło w I Powiatowym dniu aktywności fizycznej dla seniorów zorganizowanym przez Powiat Pszczyński i Forum Seniorów w hali Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pszczynie. Jak podkreślali seniorzy, od dłuższego czasu oczekiwali takiej inicjatywy, która nie tylko integruje starsze pokolenie, ale promuje zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną.

Szpital Joannitas zakupił nowoczesne USG

Szpital w Pszczynie wyposażył Zakład diagnostyki obrazowej w kolejny wysokiej klasy sprzęt medyczny do diagnostyki ultrasonograficznej, który umożliwi poszerzenie zakresu badań i precyzyjniejsze diagnozowanie pacjentów.