Diablak zaprasza na wycieczki i zajęcia

Uczniowski Klub Sportowo-Turystyczny „DIABLAK” zaprasza na dwie wycieczki w lutym. Możliwe jest także wzięcie udziału w kolejnych zajęciach na ściance wspinaczkowej.

góry Diablak

WSPINAJ SIĘ Z DIABLAKIEM, zajęcia na ściance wspinaczkowej
Uczniowski Klub Sportowo-Turystyczny "DIABLAK" zaprasza 7 lutego 2020 r. do wzięcia udziału w zajęciach na ściance wspinaczkowej. W trakcie zajęć uczestnicy poznają podstawy wspinaczki oraz zasady bezpiecznej asekuracji. Zaznajomią się również z właściwymi technikami dotyczącymi wspinaczki, co w przyszłości być może przyda się w praktycznym pokonywaniu nie tylko dróg wspinaczkowych, ale również wielu ciekawych tras turystycznych, np. w Tatrach czy Alpach. Dodatkowo będą doskonalić nabyte wcześniej umiejętności. Zajęcia współfinansowane są ze środków Powiatu Pszczyńskiego i Urzędu Miasta Pszczyny.

Zajęcia odbywają się w Bielsku-Białej, ścianka - PRIMAROCA
Koszt wyjazdu: 30 zł/os.

Szczegóły i możliwość zapisania się znajdują się na stronie UKST "DIABLAK":
http://www.skkt-diablak.pszczyna.edu.pl/aktualnosci/2020/2020_scianka_zaproszenie.php otwiera się w nowym oknie

---------------------

Łysa Hora z UKST "DIABLAK"
Uczniowski Klub Sportowo-Turystyczny "DIABLAK" 9 lutego 2020r. zaprasza po niemalże 5 latach przerwy na wycieczkę górską poza granicami Polski. Nasz cykl wycieczek zagranicznych chcemy rozpocząć od powrotu w Beskid Śląsko-Morawski i zdobycia najwyższego szczytu tego pasma, czyli Łysej Góry. Podczas wycieczki zapoznany się z walorami przyrodniczo-krajobrazowymi tegoż pasma górskiego, a także z historią Moraw i (w miarę możliwości) z przepięknymi panoramami na Polskę i Czechy. W razie niesprzyjających warunków atmosferycznych, trasa zostanie zmieniona tak by nie narażać uczestników na niebezpieczeństwa. Wycieczka będzie odbywać się w warunkach zimowych. Sugerowane posiadanie gotówki w koronach czeskich, a także Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Trasa: Ostravice Mazák - Butořanka - Lysá Hora - Krásna

Długość trasy: 14 km, suma przewyższeń: 930 m, czas przejścia: 5h (może się wydłużyć)

Adresaci wyjazdu: uczniowie szkół ponadpodstawowych o bardzo dobrym stanie zdrowie i posiadający doświadczenie górskie oraz dorośli turyści o bardzo dobrym stanie zdrowia

Koszt wyjazdu: 43 zł/os.

Szczegóły i możliwość zapisania się znajdują się na stronie UKST "DIABLAK"
http://www.skkt-diablak.pszczyna.edu.pl/aktualnosci/2020/09.02.2020_wycieczka_zaproszenie.php otwiera się w nowym oknie

----------------

"Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny" - wyjazd do Teatru KOREZ z UKST "DIABLAK"
Uczniowski Klub Sportowo-Turystyczny "DIABLAK" zaprasza 9 lutego 2020r. do wzięcia udziału w pierwszej wycieczce organizowanej w ramach naszego programu "wydarzenia kulturalne na Górnym Śląsku".

Program wycieczki:

Nikiszowiec - śląska perła architektury przemysłowej.

a) Nikiszowiec jest bez wątpienia jedną z największych postindustrialnych atrakcji Katowic i całego Górnego Śląska. Osiedle, którego budowę rozpoczęto ponad 100 lat temu, przez długi okres pełniło ważną socjalną funkcję dla pracowników kopalni Giesche. W latach 90. XX wieku Nikiszowiec podupadł społecznie. W okolicach 2010 roku osiedle na fali rewitalizacji odzyskało należny blask i renomę. Obecnie Nikiszowiec postrzegany jest jako przyjazne i modne miejsce do życia.
Zwiedzanie od 10.00 do 10.45 - bezpłatne.
Możliwość wypicia kawy i zjedzenia śląskiego kołocza w Cafe Byfyj.

Teatr KOREZ
b) Spektakl wg powieści Janoscha „Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny". Po śląsku, o Śląsku i o Ślązakach! To spektakl o ludziach żyjących pomiędzy Polską a Niemcami, pomiędzy snem a jawą, pomiędzy tragedią a farsą. Pełen plebejskiego, śląskiego humoru i anegdot znanych wszystkim Ślązakom od dziesięcioleci i powtarzanych z pokolenia na pokolenie. Spektakl uzyskał znakomite recenzje takich autorytetów jak Kazimierz Kutz czy Michał Smolorz. Cholonek otrzymał główną nagrodę festiwalu teatrów Europy Środkowej „Sąsiedzi”. Został uznany za spektakl 2004 roku otrzymując „Złotą Maskę”.

Spektakl przeznaczony jest dla widzów od 15 lat.
Miejsca nienumerowane, zajmowane według kolejności wejść na pół godziny przed spektaklem.
Termin przedstawienia: 9 lutego 2020 r. (niedziela) od godziny 12.00 - 14.10 (bez przerwy)

Koszt wyjazdu:
93 zł/os. - osoby dorosłe; 83 zł/os. - emeryci, renciści i młodzież od 15 roku życia (uwzględnia koszt biletu do teatru)

(źródło: UKST "DIABLAK")

• Oświata

Uczniowie z PZS nr 1 w Pszczynie na stażu w Alicante

Początkiem marca, 20 uczestników projektu Erasmus Plus z Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie wyleciało na staż do Hiszpanii, aby zdobyć nowe doświadczenie i doskonalić swoje umiejętności zawodowe.

• Zdrowie

Szpital Joannitas zakupił nowoczesne USG

Szpital w Pszczynie wyposażył Zakład diagnostyki obrazowej w kolejny wysokiej klasy sprzęt medyczny do diagnostyki ultrasonograficznej, który umożliwi poszerzenie zakresu badań i precyzyjniejsze diagnozowanie pacjentów.

Ogłoszenie o naborze kandydatów

Starosta Pszczyński ogłasza nabór zgłoszeń kandydatów do Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych na nową czteroletnią kadencję w latach 2024-2028.