Wiadomości

26 listopada 2019

„Między Polską a Niemcami - powiat pszczyński i jego mieszkańcy w I Powstaniu Śląskim”

Tematem przewodnim kolejnego Tyskiego Sympozjum Historycznego będzie I Powstanie Śląskie w powiecie pszczyńskim, czyli w Tychach i okolicznych miejscowościach, które znajdowały się dawniej w jego granicach.

W Muzeum Miejskim w Tychach odbędzie się sympozjum
Jedna z perspektyw pokaże zryw powstańczy w odniesieniu do ówczesnych Polski i Niemiec oraz na tle fali buntów społecznych w Europie. Druga perspektywa to punktowe naświetlenie tematyki w kontekście poszczególnych miejscowości w powiecie pszczyńskim i jego mieszkańców. Sympozjum poprowadzi prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek, a wśród prelegentów będą: dr hab. Grzegorz Bębnik, dr hab. Maciej Fic, dr Paweł Parys, dr Mirosław Węcki, Witold Iwaszkiewicz, Agnieszka Ociepa-Weiss i Dariusz Zalega.

Program XII Tyskiego Sympozjum Historycznego „Między Polską a Niemcami - powiat pszczyński i jego mieszkańcy w I Powstaniu Śląskim”:

10.00 Otwarcie sympozjum - prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek (Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej w Katowicach, Uniwersytet Śląski w Katowicach) - Wprowadzenie
10.30-12.00 - dr hab. Maciej Fic (Uniwersytet Śląski w Katowicach) „Polska a I Powstanie Śląskie” dr Mirosław Węcki (Uniwersytet Śląski w Katowicach, Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach) „Niemcy a I Powstanie Śląskie”
Dariusz Zalega „Czas burzy. Powstania śląskie na tle fali buntów społecznych w Europie Środkowej”
Dyskusja
12.00-12.20 Przerwa
12.20-14.30 - Agnieszka Ociepa-Weiss (Muzeum Miejskie w Tychach) „I Powstanie Śląskie w Urbanowicach, Paprocanach i Tychach - fakty i mity we wspomnieniach powstańców”
dr hab. Grzegorz Bębnik (Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach) „Jeszcze Nikolai, czy już Mikołów? Miasto i jego mieszkańcy w 1919 roku”
dr Paweł Parys (Muzeum Śląskie w Katowicach) „Mieszkańcy powiatu pszczyńskiego na uchodźstwie po I Powstaniu Śląskim”
Witold Iwaszkiewicz (Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Świętej Anny) „Zbiory Muzeum Czynu Powstańczego związane z powstaniami śląskimi na terenie powiatu pszczyńskiego”
Dyskusja

Data: 28 listopada 2019 (czwartek), godz. 10.00-14.30
miejsce: Muzeum Miejskie w Tychach, Stary Magistrat, pl. Wolności 1
wstęp wolny

Więcej informacji: muzeum.tychy.pl/wydarzenie/xii-tyskie-sympozjum-historyczne/

Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego