Wiadomości

10 września 2019

Wystawa artysty z powiatu Anhalt-Bitterfeld w Galerii "Weranda"

14 września w Galerii "Weranda" w Uzdrowisku w Goczałkowicach-Zdroju odbędzie się wernisaż wystawy niemieckiego malarza, grafika oraz fotografa z miasta Bitterfeld-Wolfen w powiecie Anhalt-Bitterfeld.

Bernhard Franke urodził się w Bitterfeld, gdzie mieszkał i pracował przez kilkadziesiąt lat. Zmarł w 2004 roku.

Stworzył ponad 700 obrazów olejnych, akwareli i rysunków. To prace na temat ówczesnego świata pracy, a także obrazy i akwarele z podróży studyjnych do Związku Radzieckiego, Bułgarii, Polski i Republiki Federalnej Niemiec. Uczestniczył w wielu wystawach, a jego obrazy znajdują się w wielu muzeach i kolekcjach prywatnych.

Franke był współzałożycielem "Bitterfelder Weg". W latach 1952 - 1977 z powodzeniem kierował Kołem Sztuki Ludowej z VEB Chemiekombinat Bitterfeld, często był inicjatorem innych działań artystycznych i tym samym promował zaangażowanie wielu osób w sztukę. Na jego sugestię i współpracę artystyczną w kombinacie powstał warsztat artystyczny. Tutaj zrealizował kilka projektów mających na celu poprawę środowiska pracy z pracownikami i kolektywami roboczymi. Otrzymał wiele ważnych nagród.

Wernisaż wystawy odbędzie się 14 września o godz. 16.00. Dzieła niemieckiego artysty będzie można oglądać w goczałkowickiej galerii do 11 października. Na wystawę zapraszają: Bernhard Franke Förderverein, Stowarzyszenie Fotograficzne Przeciw Nicości, Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój oraz powiat pszczyński.

plakat