Wiadomości

5 września 2019

Cykl spotkań „Dobra starość, długie życie”

Zapraszamy seniorów, opiekunów osób starszych, lekarzy POZ i personel medyczny współpracujący z osobami starszymi oraz wszystkich zainteresowanych problematyką dobrego i godnego starzenia, na cykl spotkań: „Dobra starość, długie życie!”

Czy można dobrze się zestarzeć? Jak pozostać sprawnym przez długie życie? Jak pomóc i otoczyć opieką seniorów? Wiele osób, w różnym wieku zadaje sobie te i podobne pytania. Starzenie się, to proces dotyczący każdego z nas i jest wyzwaniem, z którym zmierzyć muszą się zarówno sami seniorzy, ich rodziny i opiekunowie.
Podczas trzech spotkań, które odbędą się w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Pszczynie, poruszone zostaną tematy takie jak: profilaktyka zdrowotna, promowanie zdrowego stylu życia, czy też zasady opieki domowej. Jedna z prelekcji skierowana będzie w szczególności do lekarzy POZ oraz personelu medycznego pracującego z osobami w podeszłym wieku.

Spotkania poprowadzi dr n. med. Agnieszka Jabłeka - specjalista geriatrii, specjalista chorób wewnętrznych. Specjalizuje się w leczeniu i opiece nad osobami starszymi, diagnozie i leczeniu zaburzeń pamięci i depresji, poprawie sprawności seniorów. Zajmuje się również kompleksową diagnostyką i leczeniem szeregu chorób wieku podeszłego, w tym chorobą Alzheimera.

Plan prelekcji:

1. Termin: 9 września 2019r. godz. 15:00 - Sala sesyjna w budynku Starostwa Powiatowego
w Pszczynie, ul. 3 Maja 10, I piętro, pok. 44.
Temat prelekcji: „Dobra starość, długie życie. Jak dobrze się starzeć i pozostać sprawnym przez długie lata?”.
Cel prelekcji: zapoznanie słuchaczy z przebiegiem naturalnego procesu starzenia, definicją dobrej starości oraz działaniami i badaniami profilaktycznymi pozwalającymi cieszyć się dobrym zdrowiem na starość, a także promowanie zachowań i stylu życia sprzyjającego pomyślnemu starzeniu.
Adresaci: seniorzy, opiekunowie osób starszych oraz wszyscy zainteresowani problematyką dobrego i godnego starzenia.

2. Termin: 21 października 2019r. godz. 15:00 - Sala sesyjna w budynku Starostwa Powiatowego w Pszczynie, ul. 3 Maja 10, I piętro, pok. 44.
Temat prelekcji: „Pacjent geriatryczny w praktyce lekarskiej POZ”.
Cel prelekcji: zapoznanie słuchaczy z definicją pacjenta geriatrycznego oraz wielkich zespołów geriatrycznych, a także przedstawienie zaleceń dla konstruowania schematów leczenia seniorów oraz monitorowanie terapii pacjentów w podeszłym wieku.
Adresaci: lekarze POZ personel medyczny pracujący z osobami w podeszłym wieku.

3. Termin: 4 listopada 2019r. godz. 15:00 - Sala sesyjna w budynku Starostwa Powiatowego
w Pszczynie, ul. 3 Maja 10, I piętro, pok. 44.
Temat prelekcji: „Organizacja opieki nad schorowanym seniorem w domu. Praktyczne wskazówki na co dzień”.
Cel prelekcji: zapoznanie słuchaczy z koncepcją opieki domowej oraz sposobami radzenia sobie z najczęstszymi problemami zdrowotnymi niesprawnych seniorów, omówienie problemu wielolekowości oraz optymalizacji opieki, omówienie problemu wypalenia opieką, zapoznanie słuchaczy z zasadami komunikacji z osobą w podeszłym wieku.
Adresaci: seniorzy, opiekunowie osób starszych oraz wszyscy zainteresowani problematyką dobrego i godnego starzenia.

Spotkania mają charakter otwarty, udział jest bezpłatny. Program pod patronatem starosty Barbary Bandoły, został w całości sfinansowany z budżetu powiatu.

plakat seniorzy