„Z tradycji czerpiemy siłę - czyli powrót do hafciarstwa na Ziemi Pszczyńskiej”

Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej zaprasza mieszkańców Powiatu Pszczyńskiego do udziału w projekcie pn. „ Z tradycji czerpiemy siłę - czyli powrót do hafciarstwa na Ziemi Pszczyńskiej”.

Głównym celem przedsięwzięcia jest powrót do tradycji naszych przodków poprzez pielęgnowanie dziedzictwa materialnego i niematerialnego Ziemi Pszczyńskiej. W nawiązaniu do dawnej tradycji kobiety będą się ze sobą regularnie spotykały, wykonując pszczyńskie hafty i zacieśniając jednocześnie więzy międzyludzkie, co w naszej kulturze jest niezwykle istotne. Niestety, pęd dzisiejszych czasów bardzo często nie pozwala na pielęgnowanie tych wartości. Skansen - Zagroda Wsi Pszczyńskiej to odpowiednie miejsce, doskonale nawiązujące do tradycji i kultury naszych przodków, w którym tego typu warsztaty mogą się z powodzeniem odbyć, dzięki czemu uczestnicy będą mieli możliwość tzw. "Powrotu do przeszłości".

Ziemia Pszczyńska może poszczycić się bogatym zdobnictwem i wzornictwem ludowych strojów oraz misternym wykonaniem widocznych tam haftów. Z przykrością można stwierdzić, że w otaczającej nas dzisiejszej rzeczywistości zdominowanej przez maszyny i urządzenia coraz mniej osób trudni się ręcznym haftem. Jest to bardzo cenna i niestety zanikająca umiejętność. W celu pielęgnowania dziedzictwa kulturowego Ziemi Pszczyńskiej zrodził się więc pomysł zorganizowania zajęć z hafciarstwa, z głównym naciskiem na haft pszczyński, dla grupy 25 dorosłych osób.

Zorganizowaliśmy dla Państwa cykl 20 zajęć 2 godzinnych, które będą się odbywały raz w tygodniu w pszczyńskim skansenie. Część zajęć będzie także poświęconych technice wiązania pszczyńskich chust. Zanim jednak uczestnicy pod okiem instruktora przejdą do wykonywania haftów udadzą się na wycieczkę do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, celem zwiedzenia wystawy "Z życia ludu śląskiego XIX-XX wieku" połączonego z lekcją dot. antopologii strojów pn. "Babcia modna". Będzie to doskonałe wprowadzenie do tematyki zajęć. Podczas cyklu warsztatów przewidziano także wykonanie dokumentacji fotograficznej i filmowej oraz stworzenie na terenie Skansenu małej wystawy fotograficznej z przeprowadzonych zajęć.

Udział w zajęciach i wycieczce jest bezpłatny. Uczestnicy zapewniają sobie materiały do haftowania we własnym zakresie. Pierwsze zajęcia planujemy na początku kwietnia.

Zapraszamy do kontaktu: www.skansen.pszczyna.pl; otwiera się w nowym oknie 32 210 57 77; 604 508 718

Zadanie Publiczne jest współfinansowane ze środków powiatu pszczyńskiego

(źródło: Skansen)

plakat haft

Michał Buła z Piasku ze złotem i rekordem w wyciskaniu sztangi leżąc

Michał Buła z Piasku w grupie zawodników do 107 kg w kategorii senior wśród niepełnosprawnych zdobył złoto podczas 21. Ogólnopolskich Integracyjnych Zawodów w Wyciskaniu Sztangi Leżąc. Wycisnął 161 kg, ustanowił swój rekord w zawodach, a tym samym został najlepszym zawodnikiem Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy.

• Organizacje pozarządowe

Protokół z konsultacji zadania pn. Obchody Święta Konstytucji 3-maja

15 marca 2024 r. do Starostwa Powiatowego w Pszczynie wpłynęła oferta Stowarzyszenia Związek Górnośląski Koło Suszec na realizację zadania publicznego powiatu pn. „Obchody Święta Konstytucji 3-maja” w trybie poza konkursowym tzw. małe granty.