Mieszkańcy otrzymali w starostwie rowerowe gadżety

22 września obchodziliśmy Europejski Dzień bez Samochodu. Z tej okazji, każdy kto w dniach 19-24 września przyjechał do pszczyńskiego starostwa na rowerze lub przyszedł pieszo otrzymał rowerowy gadżet. Łącznie rozdaliśmy prawie 1000 rowerowych lampek i 350 dzwonków.

rower

W ostatnich dniach w punkcie obsługi klienta Starostwa Powiatowego w Pszczynie na mieszkańców czekały rowerowe gadżety rozdawane w ramach corocznej kampanii „Powiat pszczyński - bezpieczne miejsce”. Każdy otrzymał lampkę lub dzwonek, a także poradnik dla rowerzystów zawierający najważniejsze zasady, których należy przestrzegać w miejscach, gdzie krzyżuje się ruch rowerowy z ruchem samochodów. Akcja rozpoczęła się w środę, 19 września i trwała do piątku, jednak ze względu na bardzo duże zainteresowanie mieszkańców, została przedłużona o jeszcze jeden dzień - poniedziałek (24 września). W tym czasie mieszkańcy otrzymali łącznie prawie 1000 lampek i 350 dzwonków!

- Od lat włączamy się w obchody Europejskiego Dnia bez Samochodu zachęcając mieszkańców powiatu, żeby korzystali z innych form transportu. Kampania cieszy się zawsze dużym zainteresowaniem, a w tym roku trwała aż cztery dni. Rowerowe gadżety oraz poradnik, który przygotowaliśmy dla mieszkańców ma promować rower jako jedną z najlepszych form podróżowania. Zwłaszcza, że w powiece powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych, jak chociażby ta 3,5- kilometrowa wzdłuż ul. Zdrojowej w Pszczynie i Jeziornej w Goczałkowicach Zdroju - mówi starosta pszczyński, Paweł Sadza.

Europejski Dzień bez Samochodu jest elementem kampanii: Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, zainicjowanej przez Komisję Europejską. Ma na celu przede wszystkim zmienić codzienne nawyki transportowe Europejczyków i promować inne środki transportu - rower, komunikację zbiorową czy chodzenie pieszo.

• Bezpieczeństwo

Uczniowie z Góry świecą przykładem

W Pszczynie odbył się niezwykle barwny finał Ogólnopolskiego Konkursu „Odblaskowa Szkoła 2023”, który przeprowadzono w czterech województwach - śląskim, świętokrzyskim, podkarpackim i małopolskim. Łącznie w konkursie wzięły udział 443 szkoły i ponad 100 tys. uczniów. Tytuł ogólnopolskiego laureata, a jednocześnie najlepszej odblaskowej szkoły na Śląsku otrzymała Szkoła Podstawowa im. Janusz Korczaka w Górze.

• Bezpieczeństwo

Odprawa roczna w Komendzie Powiatowej Policji w Pszczynie

Policjanci z Pszczyny podsumowali 2023 rok. W obecności samorządowców, służb mundurowych, kierownictwa pszczyńskiej komendy i pracowników cywilnych zostały zaprezentowane wyniki zeszłorocznej pracy. Odprawie rocznej przewodniczył komendant powiatowy insp. Grzegorz Bonalski.