Program kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Pszczynie realizuje w powiecie pszczyńskim zadania wiodącego ośrodka koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczego.

Ośrodki te utworzone zostały w kraju w ramach programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”. Początek temu dała uchwała Rady Ministrów podjęta na podstawie ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” ( Dz.U. 2016 poz. 1860 ). Program przewidziany jest do realizacji do 2026 r., natomiast jego plan finansowy ustalony został do 2021 r.

Do zadań ośrodka koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczego należy:
(Podstawa prawna: Rozporządzenie MEN z dnia 5 września 2017 w sprawie szczegółowych zadań wiodących ośrodków koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczych):

1) udzielanie rodzicom specjalistycznej informacji dotyczącej problemów rozwojowych dziecka;
2) wskazanie właściwych dla dziecka i jego rodziny form kompleksowej, specjalistycznej pomocy, w szczególności: rehabilitacyjnej, terapeutycznej, fizjoterapeutycznej, psychologicznej, pedagogicznej i logopedycznej;
3) wskazanie jednostek udzielających specjalistycznej pomocy dzieciom;
4) koordynowanie korzystania z usług specjalistów dostępnych na obszarze powiatów, w tym:
1. a) zbieranie i upowszechnianie informacji o usługach i świadczących je specjalistach,
2. b) prowadzenie akcji informacyjnych,
3. c) monitorowanie działań związanych z udzielaniem pomocy dzieciom i ich rodzicom.
Wspieramy rodziców i dzieci od chwili wykrycia niepełnosprawności lub zagrożenia niepełnosprawnością do podjęcia nauki w szkole, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci do 3 roku życia.

W związku z powyższym w ośrodku koordynacyjno - rehabilitacyjno - opiekuńczym działającym przy Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Pszczynie udzielane będzie kompleksowe wsparcie rodzinom z dziećmi od chwili wykrycia niepełnosprawności lub zagrożenia niepełnosprawnością do czasu podjęcia nauki w szkole. Dziecko zostanie objęte pomocą specjalistów w zależności od jego potrzeb, jak i potrzeb jego rodziny.
Rodzicom udzielana będzie fachowa informacja dotycząca ich dziecka oraz jego problemów rozwojowych.
Skoordynowane działania pozwolą w pełni wykorzystać dostępne usługi w ramach zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.

Zapraszamy chętnych rodziców z dziećmi do zgłaszania się i udziału w zajęciach wczesnego wspomagania rozwoju prowadzonych w ośrodku koordynacyjno - rehabilitacyjno - opiekuńczym działającym przy Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Pszczynie.

Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Pszczynie: tel. 32 210 37 16 lub email: ppped@ppped.pl

(źródło: Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna w Pszczynie)

Ostrzeżenie o przymrozkach

IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydał ostrzeżenie meteorologiczne o przymrozkach dla powiatu pszczyńskiego. Stopień zagrożenia: 1.

• Oświata

Powierzenie stanowiska dyrektora ZS nr 3

Podczas posiedzenia Zarządu Powiatu Pszczyńskiego Grzegorz Kuczera odebrał oficjalny akt powierzenia stanowiska dyrektora Zespołu Szkół nr 3 Specjalnych im. Janusza Korczaka w Pszczynie na kolejną, pięcioletnią kadencję.