Wiadomości

5 lipca 2018

Zameczek Myśliwski „Promnice” darowany Muzeum Zamkowemu

5 lipca starosta pszczyński, Paweł Sadza i dyrektor Muzeum Zamkowego, Maciej Kluss podpisali akt notarialny, na mocy którego zabytkowy Zameczek Myśliwski „Promnice” w Kobiórze został przekazany w drodze darowizny Muzeum Zamkowemu w Pszczynie.

przekazanie Zameczku
W Zameczku Myśliwskim „Promnice” mieściła się rezydencja książąt pszczyńskich. Na zespół zamkowo-parkowy składa się kilka działek, budynek Zameczku oraz kilka innych obiektów (m.in. dawna książęca wozownia i Gajówka). Nieruchomości mają wartość ponad 58 mln zł.

- To satysfakcja, że obiekt przejmuje samorząd województwa śląskiego, który niejednokrotnie pokazał, że potrafi dbać o zabytki, czego doskonałym przykładem jest Muzeum Zamkowe w Pszczynie. Cieszę się, że determinacja dyrektora Muzeum poskutkowała przekazaniem obiektu, który będzie należycie utrzymywany i będzie służył swoją historią i pięknem każdemu, kto zechce je poznać - mówi starosta pszczyński, Paweł Sadza.

Dla dyrektora Muzeum Zamkowego w Pszczynie dzisiejszy dzień jest zwieńczeniem wieloletnich starań. - Przed nami przede wszystkim renowacja zameczku, ale do tego jesteśmy powołani, by zadbać o jego stronę techniczną i wykonać odpowiednie zabiegi konserwatorskie. Obiekt zostanie otwarty dla turystów, będziemy wręcz prosić o zobaczenie tego, co może zaoferować. Zameczek jest wrośnięty w ziemię pszczyńską, był użytkowany jako myśliwski i w głównej mierze taki nadal będzie - mówi Maciej Kluss, dyrektor Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

Przypomnijmy, że Zarząd Województwa Śląskiego wyraził wolę nieodpłatnego przejęcia na własność od Skarbu Państwa zameczku przez Muzeum Zamkowe w Pszczynie. Wojewoda śląski, uwzględniając zamierzony cel publiczny, zabytkowy charakter nieruchomości, jej wartość i unikatowość historyczną, wydał zarządzenie ws. przekazania nieruchomości w drodze darowizny. Do tej pory obiektem w imieniu Skarbu Państwa zarządzał starosta pszczyński.

Zameczek Promnice

Briefing prasowy nt. przekazania Zameczku odbył się w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach. Z przedstawicielami mediów spotkali się członek Zarządu Województwa Śląskiego, Henryk Mercik, członek Zarządu Powiatu Pszczyńskiego, Grzegorz Nogły oraz dyrektor Muzeum Zamkowego w Pszczynie, Maciej Kluss.