Wiadomości

25 czerwca 2018

Gospodarstwo z powiatu najbezpieczniejsze w województwie śląskim

Rozstrzygnięto finał etapu wojewódzkiego XVI Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” organizowanego przez Oddział Regionalny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Częstochowie. Za najbezpieczniejsze gospodarstwo rolne w województwie śląskim w roku 2018 uznano gospodarstwo państwa Marioli i Brunona Masnych z miejscowości Poręba w gminie Pszczyna w powiecie pszczyńskim. Laureat będzie reprezentował województwo śląskie w finale ogólnopolskim, w którym główną nagrodą jest ciągnik rolniczy ufundowany przez prezesa KRUS, Adama Sekścińskiego.

bezpieczne gospodarstwo
XVI edycja konkursu miała wyjątkową oprawę dzięki wsparciu różnych firm i stowarzyszeń. Patronem tegorocznego konkursu jest Prezydent RP Andrzej Duda. Finał, który odbył się w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie, zaszczycił swoją obecnością Metropolita Częstochowski, ksiądz arcybiskup Wacław Depo. Obecny był poseł Szymon Giżyński, członek sejmowej Komisji ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nagrane przemówienie do uczestników spotkania przesłała poseł do parlamentu europejskiego, Jadwiga Wiśniewska. Obecni byli samorządowcy, dyrektorzy instytucji państwowych zajmujących się rolnictwem, stowarzyszeń rolniczych.

Metropolita Częstochowski, ksiądz arcybiskup Wacław Depo, mówiąc o rolniczym trudzie, nawiązał do roku jubileuszowego, w którym obecnie konkurs się odbywa - 100-rocznicy odzyskania Niepodległości:
- Ta ziemia należy do Polski, dlatego, że jest sumą waszych poświęceń. Bardzo dziękuję wam za to w wymiarze pokoleniowym. Tutaj (podczas prezentacji) wspomniani byli wasi rodzice, którzy przekazywali dary ziemi, a wy je dzisiaj pomnażacie poprzez swój wysiłek i poświęcenie. Niech was Bóg błogosławi i strzeże.
Poseł Szymon Giżyński, członek sejmowej Komisji ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi pochwalił pożytki płynące z organizowanego konkursu, podkreślając także jego walory moralne i wysoki poziom występu artystycznego towarzyszącego konkursowi, co świadczy o szczególnym docenianiu pracujących w rolnictwie.

- Nasz konkurs w woj. śląskim jest szczególnie barwny, bo rolnictwo w województwie śląski jest różnorodne - mówił o uczestnikach podczas finału, Piotr Dobosz, dyrektor OR KRUS w Częstochowie - Możemy w śląskim znaleźć cały przekrój rolnictwa, różne przykłady przedsiębiorczości i pomysłów. Już w zeszłym roku nasi parlamentarzyści docenili ten sposób organizacji imprezy, mówiąc, że rolnikom należy się szacunek za to co robią. Za to, że dbają o polską ziemię, że przechowują polską tradycję, są ostoją wartości rodzinnych, tak często dziś wyśmiewanych i wynaturzanych. Okazuje się, że to właśnie na wsi częściej mówi się o polskości, a nie wśród "młodych, wykształconych, z dużych miast".

W tym roku do konkursu organizowanego przez KRUS, w województwie śląskim zgłosiło się w dwóch etapach 23 właścicieli gospodarstw rolnych. Zgodnie z zasadami rywalizacji, do etapu wojewódzkiego XVI Ogólnokrajowego Konkursu "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne", zakwalifikowano 6 indywidualnych gospodarstw rolnych - laureatów etapów regionalnych przeprowadzonych wcześniej w Katowicach (region katowicki i bielski) oraz w Częstochowie (region częstochowski).

Audytu gospodarstw dokonała Wojewódzka Komisja Konkursowa z udziałem specjalistów KRUS, Okręgowej Inspekcji Pracy, Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Pocztowego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych oraz Śląskiej Izby Rolniczej. Wytypowała ona laureatów (zdobywca 1 miejsca reprezentować będzie województwo śląskie podczas centralnego finału), przyznała również 3 równorzędne wyróżnienia.

Zanim przedstawiono wyniki, gościom uroczystego finału zaprezentowano film nakręcony podczas audytów z wizytówkami najlepszych gospodarstw.

W tym roku w województwie śląskim zwyciężyło gospodarstwo Marioli i Brunona Masnych z miejscowości Poręba w gminie Pszczyna w powiecie pszczyńskim. Laureatami tegorocznego konkursu zostali również Urszula i Andrzej Chudaszkowie z miejscowości Miedźno w gminie Miedźno w powiecie kłobuckim - ich gospodarstwo sklasyfikowano na II miejscu oraz państwo Marta i Tomasz Sokołowscy z miejscowości Grabówka w gminie Mykanów w powiecie Częstochowskim, których gospodarstwo w wyniku otrzymanej punktacji znalazło się na III miejscu.

Wyróżnienia otrzymali Sebastian Handszuch z miejscowości Rydułtowy w powiecie wodzisławskim, Małgorzata i Leszek Łapaj z miejscowości Bliżyce, w gminie Niegowa, powiecie myszkowskim; Sylwia i Walter Witeczek z miejscowości Bieńkowice w gm. Krzyżanowice, powiat raciborski.

Każdy z uczestników finału otrzymał cenne nagrody: sprężarki olejowe, agregaty prądotwórcze, markowe narzędzia elektryczne, zestawy upominkowe, ufundowane przez KRUS oraz licznych sponsorów, w tym samorządy, na terenie ktorych znajdują się finałowe gospodarstwa. Zdobywca I miejsca ma szansę pule nagród znacząco powiększyć w finale ogólnopolskim.

W trakcie finału wystapili wybitni polscy artyści. Katarzyna Suska-Zagórska - mezzzosopran oraz Dariusz Siedlik - baryton, z akompaniamentem prof. Macieja Zagórskiego, wykonali trzy kompozycje nestora polskich kompozytorów - prof. Juliusza Łuciuka:
- utwór "Oda Papieska do Ojca Świętego Jana Pawła II" na bas solo z towarzyszeniem fortepianu, do tekstu Jerzego Sypka
- utwór "Prasakrament - Medytację o Praźródle Miłości na głos i fortepian", do tekstu będącego fragmentem Tryptyku Rzymskiego Jana Pawła II
- oraz „Modlitwę do świętego Jana Pawła II - Pieśni - Obrazy dźwiękiem malowane" na sopran, baryton i fortepian do tekstu Tadeusza Szymy. Dwa utwory z wymienionych miały swoje prawykonanie - co oznacza, że obecni na sali usłyszeli je jako pierwsi. Dariusz Siedlik na recital przyjechał specjalnie z Norymbergii, gdzie występuje jako solista Opery Norymberskiej. Obecny był na sali także autor jednego z utworów, znany pisarz, publicysta i dziennikarz - Tadeusz Szyma.

(źródło: KRUS)