Wiadomości

22 czerwca 2018

Będzie bezpieczniej na powiatowych drogach

Trwa montaż mierników prędkości rzeczywistej przy powiatowych drogach. Do końca czerwca na terenie powiatu pojawi się 11 urządzeń, które będą wyświetlać prędkość, z jaką poruszają się kierowcy.

wyświetlacz
Wyświetlacz prędkości rzeczywistej został już zamontowany w rejonie szkoły w Studzienicach (ul. św. Jana Pawła II). Identyczne urządzenia poprawią też bezpieczeństwo w rejonie szkół w Pszczynie (ul. Staromiejska i Katowicka), Woli (ul. Pszczyńska), Krzyżowicach (ul. Śląska), Czarkowie (Powstańców Śląskich) oraz Kobielicach (Jana Pawła II), a także w rejonie kościołów w Goczałkowicach-Zdroju (ul. Główna) oraz w Miedźnej (ul. Wiejska), przy przedszkolu na ul. Pszczyńskiej w Warszowicach oraz przy ul. Kobiórskiej w Kobiórze (w rejonie przystanku). Powiat pszczyński zakupił 11 mierników za 133 tys. zł.

- Wyświetlacze montujemy w najbardziej niebezpiecznych miejscach, przy szkołach, na długich, prostych odcinkach, gdzie kierowcy nie respektują ograniczeń prędkości. Cieszę się, że w ślad za nami idą gminy powiatu i takie urządzenia na drogach gminnych również są instalowane - mówi starosta pszczyński, Paweł Sadza i dodaje, że na powiatowych drogach będzie wyświetlaczy przybywać.

Wyświetlacze prędkości rzeczywistej to prewencyjne radary, które sprawdzają się jako skuteczne narzędzie do walki z przekraczaniem dozwolonej prędkości. Wyświetlają aktualną prędkość pojazdu i w razie jej przekroczenia następuje zmiana koloru wyświetlania z zielonego na czerwony w pulsującej formie oraz ukazuje się napis np. „ZWOLNIJ” lub „UWAGA SZKOŁA”. Wtedy kierowcy zdecydowanie częściej zwalniają i jadą ostrożniej. To popularne i skuteczne rozwiązanie w wielu europejskich krajach, które efektywnie uspokaja ruch o ok. 20%.