22 czerwca 2018

Będzie bezpieczniej na powiatowych drogach

Trwa montaż mierników prędkości rzeczywistej przy powiatowych drogach. Do końca czerwca na terenie powiatu pojawi się 11 urządzeń, które będą wyświetlać prędkość, z jaką poruszają się kierowcy.

wyświetlacz
Wyświetlacz prędkości rzeczywistej został już zamontowany w rejonie szkoły w Studzienicach (ul. św. Jana Pawła II). Identyczne urządzenia poprawią też bezpieczeństwo w rejonie szkół w Pszczynie (ul. Staromiejska i Katowicka), Woli (ul. Pszczyńska), Krzyżowicach (ul. Śląska), Czarkowie (Powstańców Śląskich) oraz Kobielicach (Jana Pawła II), a także w rejonie kościołów w Goczałkowicach-Zdroju (ul. Główna) oraz w Miedźnej (ul. Wiejska), przy przedszkolu na ul. Pszczyńskiej w Warszowicach oraz przy ul. Kobiórskiej w Kobiórze (w rejonie przystanku). Powiat pszczyński zakupił 11 mierników za 133 tys. zł.

- Wyświetlacze montujemy w najbardziej niebezpiecznych miejscach, przy szkołach, na długich, prostych odcinkach, gdzie kierowcy nie respektują ograniczeń prędkości. Cieszę się, że w ślad za nami idą gminy powiatu i takie urządzenia na drogach gminnych również są instalowane - mówi starosta pszczyński, Paweł Sadza i dodaje, że na powiatowych drogach będzie wyświetlaczy przybywać.

Wyświetlacze prędkości rzeczywistej to prewencyjne radary, które sprawdzają się jako skuteczne narzędzie do walki z przekraczaniem dozwolonej prędkości. Wyświetlają aktualną prędkość pojazdu i w razie jej przekroczenia następuje zmiana koloru wyświetlania z zielonego na czerwony w pulsującej formie oraz ukazuje się napis np. „ZWOLNIJ” lub „UWAGA SZKOŁA”. Wtedy kierowcy zdecydowanie częściej zwalniają i jadą ostrożniej. To popularne i skuteczne rozwiązanie w wielu europejskich krajach, które efektywnie uspokaja ruch o ok. 20%.