Dla turystów - Szlaki turystyczne

Wojewódzka Trasa Rowerowa nr 1

Przebieg: Katowice - Tychy - Kobiór - Pszczyna; znaki czerwone; długość na obszarze powiatu: 16 km

Trasa rozpoczyna się przy północnym tarasie zamku pszczyńskiego, gdzie spotykają się oznakowane trasy rowerowe ziemi pszczyńskiej.

Studiując tablicę przedstawiającą schemat parku pszczyńskiego mamy przed sobą zespół zabytkowych budynków: ujeżdżalni, stajni, powozowni oraz dawnych garaży książęcych (wraz z warsztatami), których masywne budowle pokazują nam jak wyglądało „książęce gospodarstwo” aż do II wojny światowej.

Z tego samego miejsca zobaczymy fragment architektury pszczyńskiego rynku poprzez bramę prowadzącą do miasta (w perspektywie wieżę neobarokowego kościoła ewangelickiego i oficyny zamkowej). Oglądamy jeden z pięknych widoków krajobrazowych parku pszczyńskiego - rozlewiska Pszczynki, łąki przed zamkiem, pagórek „Eiskeller”, romantyczną wieżę lodową oraz herbaciarnię na wyspie, a wraz z nami spoglądają w tę stronę żeliwne lwy, które od dawna strzegą wjazdu do zamku. Kierujemy się na płn.-wsch. aleją grabową w kierunku cmentarza św. Jadwigi. Po przekroczeniu mostu łukowego z ozdobną balustradą na Pszczynce, kierujemy się dalej prosto.

Po lewej stronie za mostem możemy zatrzymać się przy pomoście widokowym (z równie ozdobną balustradą), z którego możemy obserwować m.in. dzikie kaczki, łabędzie i inne ptactwo wodne o każdej porze roku. Po 70 m, skręcamy w lewo na ścieżkę i dalej znów do następnego skrętu w lewo. Po 200 m skręcamy w prawo, mając przed sobą już blisko lodownię książęcą (na lewo ścieżka asfaltowa stromo w dół). Dojeżdżamy do ruchliwej ul. Chopina, przez którą prowadzi oznakowane przejście dla pieszych i rowerzystów, jadących Trasą Książęcą.

Po bezpiecznym przekroczeniu ul. Chopina, wjeżdżamy na tzw. „Reitweg”, czyli aleję dębową (ul. Łowiecka), prowadzącą niegdyś do lasów księcia pszczyńskiego, do leśniczówek i zameczku myśliwskiego w Promnicach. Wspinając się pod górkę, zobaczymy po lewej pałacyk „Ludwikówka”, który stał się ostatnio własnością prywatną i razem z otoczeniem jest stale restaurowany. Jadąc dalej ul. Łowiecką, mijając po prawej XVIII. wieczne budynki folwarku książęcego i tradycyjne gospodarstwo pszczyńskie, wjeżdżamy w obręb osiedla domków jednorodzinnych - Osiedla Powstańców Śląskich. Droga wzdłuż osiedla wymaga szczególnej ostrożności, ze względu na wzmożony ruch samochodowy i pieszy, zagęszczony na drodze o szerokości ok. 4 m pomiędzy zabytkowymi dębami bez chodnika. Po lewej stronie mijamy piekarnię. Dalej aleja dębowa - wraz z wieloma wiekowymi okazami dębów - uzupełniona jest brzozami i lipami, sadzonymi już w ramach renowacji w okresie II Rzeczypospolitej.

Po przejechaniu odcinka w odkrytym terenie dojeżdżamy do przejazdu kolejowego - niestrzeżonego - na trasie Pszczyna - Rybnik, gdzie należy zejść z roweru i sprawdzić możliwość bezpiecznego przejścia. Jadąc dalej utwardzonym duktem, mijamy pierwsze zabudowania w Piasku, m.in. działki z tradycyjną zabudową jednorodzinną oraz zabudową rezydencjalną. Mijamy mostek na Dokawie i dojeżdżamy do Kolonii Wolności - osiedla w Piasku. Tu wzdłuż ul. Kolejowej (tory po prawej) dojeżdżamy do następnego przejazdu kolejowego. Po prawej stronie torów podziwiamy ostatni wyraźny fragment alei dębowej, która ginie w pobliskiej zieleni lasu. Na wysokości przejazdu kolejowego skręcamy w lewo w ul. Leśną. Tu udajemy się prosto do Czarkowa wzdłuż linii lasu - zgodnie ze znakami.

Ostatnie gospodarstwo po lewej stronie jest znakiem, że trasa skręca w prawo do lasu. W odległości ok. 100 m od skrzyżowania, na łące przed lasem, znajduje się miejsce wypoczynkowe dla rowerzystów w pobliżu leśniczówki w Czarkowie. Droga w prawo do Kobióra jest drogą leśną o nawierzchni żwirowej, częściowo droga posiada nawierzchnię z płyt betonowych. Wjeżdżając do Lasów Pszczyńskich, mijamy po drodze podmokłe stanowiska olch, zespołów sosen oraz okazów wiekowych dębów, a także ogromne głazy upamiętniające słynne polowania w tych lasach. Przy granicy gminy Pszczyna z gminą Kobiór droga leśna skręca w prawo, a następnie w lewo na nowy mostek na rzece Korzenica. Pod mostem została wykonana drewniana kładka, po której można bezpiecznie przekroczyć linię kolejową i rzekę.

Po przekroczeniu Korzenicy skręcamy w lewo i ścieżką równoległą do torów kolejowych, mijając zabytkowy budynek Nadleśnictwa Kobiór, dojeżdżamy do stacji kolejowej w Kobiórze. Po minięciu stacji skręcamy w prawo na ul. Żelazną (Drogę Książęcą) i dojeżdżamy do skrzyżowania z ul. Kobiórską. Przy przekraczaniu drogi Kobiór - Tychy należy zachować szczególną ostrożność ze względu na brak widoczności z powodu łuku drogi. Za skrzyżowaniem aż do skrętu do zameczku w Promnicach nasza trasa wiedzie całkiem prostą drogą. Przy skrzyżowaniu śródleśnym, gdzie znajduje się drewniana rzeźba „Halabardników”, skręcamy w lewo i docieramy do zabytkowego Zameczku Myśliwskiego z 1861 r. w Promnicach, w którym obecnie mieści się hotel „Noma Residence”. Tu na pewno warto się zatrzymać i pospacerować dookoła zameczku i popatrzeć na Jezioro Paprocańskie. Na uwagę zasługuje pomnik św. Huberta stojący przed głównym wejściem do zameczku oraz otaczający go starodrzew.
Grafika przedstawiająca koronawirusa. Pod linkiem znajdują się aktualne informacje dotyczące koronawirusa, jak postępować w przypadku podejrzenia zakażenia, działania podejmowane przez powiat pszczyński, zasady działania Starostwa Powiatowego i jednostek, Szpitala Powiatowego, szkół ponadpodstawowych, informacje dla osób z niepełnosprawnościami.
Grafika przedstawiająca budynek Szpitala Powiatowego w Pszczynie wraz z parkingiem. Pod linkiem informacja o możliwościach wsparcia Szpitala Powiatowego w Pszczynie – wpłacanie darowizn na zakup środków ochrony osobistej, 1% podatku, wpłaty na konta stowarzyszenia Omnibus.
Grafika przedstawiająca budynek Starostwa Powiatowego w Pszczynie. Pod linkiem szczegółowy opis procedur, wnioski do pobrania, informacje o opłatach i krok po kroku wyjaśnienie, jak załatwić swoją sprawę w Wydziale Geodezji, Kartografii i Gospodarki Nieruchomościami, Wydziału Komunikacji i Transportu w Starostwie Powiatowym w Pszczynie oraz Powiatowego Zarządu Dróg w Pszczynie.
Grafika przedstawiająca trwająca budowę drogi – etap układania asfaltu, walec wyrównuje nawierzchnię. Pod linkiem mapa powiatu pszczyńskiego wraz z wykonanymi przez powiat pszczyński inwestycjami od 2010 roku. Najważniejsze inwestycje  drogowe, z zakresu bezpieczeństwa, edukacji, zdrowia, komunikacji czy ochrony środowiska.
Grafika przedstawiająca ikonę wiadomości mailowej – kopertę ze znakiem @ i napis Newsletter powiatowy. Pod linkiem informacje o powiatowym newsletterze, czyli przysyłanej na Twoją skrzynkę mailową raz w tygodniu wiadomości ze zbiorem najważniejszych informacji mijającego tygodnia. Aby aktywować usługę, trzeba wypełnić formularz.
Grafika przedstawiająca logo akcji Nie dokarmiaj smoga – Smog przedstawiony jako czarny smok. Napis Stan jakości powietrza w powiecie . Pod linkiem iInformacja o wynikach pomiarów jakości powietrza w powiecie pszczyńskim i województwie śląskim.
Grafika z napisem Powiatowe Centrum Organizacji Pozarządowych  i elementami zielonego loga powiatu pszczyńskiego w formie korony. Pod linkiem informacje o wsparciu organizacji pozarządowych w powiecie pszczyńskim.
Grafika z napisem Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej i elementami zielonego loga powiatu pszczyńskiego w formie korony. Pod linkiem informacja o działaniu punktów, w których udzielana jest darmowa pomoc prawna w powiecie pszczyńskim. Godziny otwarcia, adresy, wnioski.
Grafika z napisem ekolejka Elektroniczny System Rezerwacji. Pod linkiem elektroniczny system rezerwacji wizyty w Starostwie Powiatowym w Pszczynie w wydziale komunikacji, wydziale geodezji oraz punkcie paszportowym. Tutaj zarezerwujesz swoją wizytę w urzędzie na daną godzinę.
Grafika z napisem Powiat bez barier i ikonką przedstawiającą osobę na wózku inwalidzkim oraz osobę sprawną pchającą wózek. Pod linkiem informator dla osób z niepełnosprawnościami. Zawiera informacje o dostępności obiektów w powiecie pszczyńskim, tworzą go osoby z niepełnosprawnościami.
Grafika przedstawiająca przekreślone ucho i napis Usługa tłumacza języka migowego w starostwie. Pod linkiem informacja o możliwości skorzystania z usługi tłumacza migowego.
Grafika z napisem To są marzenia, to są plany, na błękitnym tle oraz napis Klip o powiecie pszczyńskim. Pod linkiem piosenka promująca powiat pszczyński, nagrana w 2013 roku. Śpiewa Barbara Broda-Malon, występują mieszkańcy powiatu pszczyńskiego.
Grafika z napisem Powiatowy Punkt Informacji Turystycznej i elementami zielonego loga powiatu pszczyńskiego w formie korony. Pod linkiem godziny otwarcia oraz dane teleadresowe do Powiatowego Punktu Informacji Turystycznej w Centrum Przesiadkowym w Pszczynie.
Grafika ze zdjęciem białego autobusu oraz napisem Rozkład jazdy autobusów. Pod linkiem strona poświęcona liniom komunikacji publicznej w powiecie pszczyńskim. Aktualne rozkłady jazdy wszystkich linii na terenie powiatu, informacje o zmianach w rozkładach.
Grafika z godłem Polski – biały orzeł z żółtą koroną na czerownym tle oraz napis obywatel.gov.pl. Pod linkiem strona obywatel.gov.pl Ministerstwa Cyfryzacji o informacjach i usługach przyjaznych obywatelom.