Dla mieszkańców

Poradnik, jak załatwić sprawę online - SEKAP

SEKAP to System Elektronicznej Komunikacji Administracji Publicznej działający w województwie śląskim.

Platforma e-Usług Publicznych SEKAP została zintegrowana z ogólnopolską platformą ePUAP poprzez wprowadzenie mechanizmu pojedynczego logowania oraz podpisania dokumentu za pomocą Profilu Zaufanego, oprócz funkcji podpisu elektronicznego z certyfikatem kwalifikowanym lub niekwalifikowanego CC SEKAP.

Rejestracja w systemie SEKAP umożliwia Użytkownikowi interaktywne wypełnianie formularzy, wysyłanie i przyjmowanie korespondencji elektronicznej oraz na komunikowanie się z Urzędami poprzez funkcje „Skrzynki Kontaktowej”.

Założenie bezpłatnej skrzynki kontaktowej możliwe jest poprzez zarejestrowanie się na stronie www.sekap.pl/, gdzie jednocześnie zarejestrowany użytkownik loguje się do systemu.

Jeżeli nie dysponujesz kwalifikowanym podpisem elektronicznym powinieneś go uzyskać lub wystąpić o jeden z bezpłatnych:
• profil CC Sekap,
• profil e-PUAP.

Aby otrzymać darmowy podpis niekwalifikowany umożliwiający załatwianie spraw w e-urzędzie należy podpisać umowę cywilno-prawną z Centrum Certyfikacji SEKAP, na której podstawie zostanie wydany bezpłatnie podpis elektroniczny. Podpis ten będzie certyfikowany w ramach SEKAP, co oznacza, że nie będzie można się nim posługiwać poza urzędami objętymi systemem.

Do pobrania:

Instrukcja korzystania z Platformy e-Usług Publicznych

Instrukcja zakładania skrzynki kontaktowej

Instrukcja złożenia wniosku