Powiat - Charakterystyka

Nasi Partnerzy

POWIAT ANHALT-BITTERFELD

Współpracę oba powiaty rozpoczęły już w połowie 2015 roku. To wtedy do Pszczyny przyjechała kilkuosobowa delegacja z Anhalt-Bitterfeld, ze starostą Uwe Schulzem na czele.Podczas sesji Rady Powiatu Pszczyńskiego, która odbyła się 30 marca 2016 r., radni jednogłośnie podjęli uchwałę ws. zawarcia umowy partnerskiej i nawiązania współpracy z niemieckim powiatem. W lutym tego roku podobną uchwałę podjęła 55-osobowa Rada Powiatu Anhalt-Bitterfeld. Przystąpienie do umowy partnerskiej pozwoliło na nawiązanie oficjalnej współpracy międzynarodowej w dziedzinach: kultury, oświaty, sportu, gospodarki, turystyki, tworzenia wspólnych projektów oraz budowania kontaktów pomiędzy lokalnymi instytucjami, organizacjami i społecznościami.

12 maja 2016r. w Starostwie Powiatowym oficjalnie podpisana została umowa partnerska pomiędzy powiatem pszczyńskim a niemieckim powiatem Anhalt-Bitterfeld.

Starosta pszczyński, Paweł Sadza, przewodnicząca Rady Powiatu Pszczyńskiego, Barbara Bandoła oraz starosta Anhalt-Bitterfeld, Uwe Schulze i przewodniczący rady tego powiatu, Veit Wolpert złożyli podpisy na umowie partnerskiej. Celem tej umowy jest wzajemne wspieranie się obu samorządów w rozwoju w obszarach kultury, kształcenia, sportu, społecznych, turystyki, infrastruktury, gospodarki, jak i wspólne budowanie nowoczesnej struktury administracyjnej.

Nasze powiaty łączy nie tylko podobieństwo w zakresie działania, ale również zasoby turystyczne i historia związana z dynastią Anhalt - niemieckim rodem panującym m.in. w Brandenburgii i Saksonii, władającym także Pszczyną w XVIII i XIX wieku.

Powiat Anhalt-Bittefeld jest oddalony o ok. 650 km od Pszczyny. Liczy ponad 165 tys. mieszkańców. Miastem powiatowym jest miejscowość Köthen. To region rolniczy, ciekawy przyrodniczo, ale także bardzo dobrze rozwinięty gospodarczo, słynie z produkcji odnawialnych źródeł energii, przemysłu chemicznego i motoryzacyjnego. Władze sporą uwagę poświęcają także rozwojowi turystyki.

Anhalt-Bitterfeld

Umowa Partnerska Anhalt-Bitterfeld Umowa Partnerska Anhalt-Bitterfeld Umowa Partnerska Anhalt-Bitterfeld Umowa Partnerska Anhalt-Bitterfeld Umowa Partnerska Anhalt-Bitterfeld Umowa Partnerska Anhalt-Bitterfeld Umowa Partnerska Anhalt-Bitterfeld Umowa Partnerska Anhalt-Bitterfeld Umowa Partnerska Anhalt-Bitterfeld Umowa Partnerska Anhalt-Bitterfeld Umowa Partnerska Anhalt-Bitterfeld Umowa Partnerska Anhalt-Bitterfeld Umowa Partnerska Anhalt-Bitterfeld Umowa Partnerska Anhalt-Bitterfeld Umowa Partnerska Anhalt-Bitterfeld Umowa Partnerska Anhalt-Bitterfeld Umowa Partnerska Anhalt-Bitterfeld Umowa Partnerska Anhalt-Bitterfeld Umowa Partnerska Anhalt-Bitterfeld Umowa Partnerska Anhalt-Bitterfeld Umowa Partnerska Anhalt-Bitterfeld Umowa Partnerska Anhalt-Bitterfeld Umowa Partnerska Anhalt-Bitterfeld Umowa Partnerska Anhalt-Bitterfeld Umowa Partnerska Anhalt-Bitterfeld Umowa Partnerska Anhalt-Bitterfeld Umowa Partnerska Anhalt-Bitterfeld Umowa Partnerska Anhalt-Bitterfeld Umowa Partnerska Anhalt-Bitterfeld Umowa Partnerska Anhalt-BitterfeldWŁOSKA PROWINCJA LECCE

Lecce to miasto w Apulii, położone na półwyspie Salentyńskim, czyli "obcasie" Włoch. Mówi się, że leży jak gdyby na końcu świata i dlatego nieczęsto odwiedzają je podróżni.
Ze względu na cenną barokową zabudowę oraz liczne zabytki z okresu cesarstwa rzymskiego Lecce znane jest jako "Florencja południa". Uznawane jest za jedno z najpiękniejszych miast południa Włoch.
Prowincja Lecce to jedna ze 110 prowincji we Włoszech, której prezydentem jest Antonio Maria Gabellone.
Podpisane porozumienia jest owocem dwuletniego projektu „Do to be Activ - Developing teenagers' enterprise in order to be active citizen, teen and European” realizowanego w ramach programu "Uczenie się przez całe życie" - Comenius, akcja Partnerskie Projekty Regio przez Powiat Pszczyński, Szkołę Podstawową nr 1 w Pszczynie, UKS Plesbad po stronie polskiej oraz Prowincją Lecce, szkołą Istituto Istruzione Secondaria Superiore „Antonietta de Pace” oraz instytucją IRIS po stronie włoskiej.
Głównym założeniem programu było wzmacnianie europejskiego wymiaru w edukacji poprzez promowanie współpracy między lokalnymi - regionalnymi władzami oświatowymi w Europie i pomoc lokalnym władzom oświatowym w rozwiązywaniu problemów i poszerzaniu oferty w zakresie edukacji szkolnej.
Celem projektu jest wymiana doświadczeń pomiędzy partnerami m.in. w zakresie promocji regionu, upowszechniania wśród młodzieży idei aktywnego spędzania czasu oraz włączania ich w życie lokalnej społeczności poprzez podejmowanie działań na zasadzie wolontariatu.

Lecce mapa

Lecce Lecce Lecce Lecce Lecce Lecce Lecce Lecce Lecce Lecce Lecce Lecce Lecce Lecce Lecce


DOBROWOLNE STOWARZYSZENIE GMIN MIKROREGIONU ŻERMANICKIEJ I CIERLICKIEJ ZAPORY

umowa czechy

Współpraca powiatu pszczyńskiego oraz członków Dobrowolnego Stowarzyszenia Gmin Mikroregionu Żermanickiej i Cierlickiej zapory rozpoczęła się już w zeszłym roku. To właśnie czeskie samorządy - mesto Havirov i obec Terlicko - zostały partnerami powiatu, z którymi planowane jest złożenie wniosku w ramach unijnego programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska na realizację trasy rowerowej wzdłuż Jeziora Goczałkowickiego i Jeziora Terlicko. Docelowo bowiem oba jeziora będą się łączyć wytyczoną trasą rowerową.

Końcem marca 2017 roku przedstawiciele powiatu pszczyńskiego oraz Dobrowolnego Stowarzyszenia Gmin Mikroregionu Żermanickiej i Cierlickiej zapory podpisali memorandum o współpracy, a 28 czerwca 2017 roku w pszczyńskim starostwie podpisano umowę partnerską.

Celem tej umowy jest wzmacnianie przyjaźni i współpracy między powiatem pszczyńskim i Dobrowolnym Stowarzyszeniem Gmin Mikroregionu Żermanickiej i Cierlickiej zapory, głównie poprzez wspólne uczestnictwo w Programach Unii Europejskiej, w ramach Euroregionu Beskidy, którego obaj partnerzy są członkami. Podpisy na dokumencie złożyli starosta pszczyński, Paweł Sadza, przewodnicząca Rady Powiatu Pszczyńskiego, Barbara Bandoła, przewodnicząca mikroregionu, Jana Pohludkova oraz wiceprzewodniczący mikroregionu, Martin Polasek.

Mikrorejon Żermanickiej i Cierlickiej zapory otrzymał swoją nazwę od zbiorników wodnych, które znajdują się w katastrze gmin członkowskich Albrechtice, Bruzovice, Dolní Domaslavice, Horní Domaslavice, Horní Bludovice, Lučina, Pazderna, Soběšovice, Těrlicko i Žermanice.

umowa czechy umowa czechy umowa czechy umowa czechy umowa czechy umowa czechy umowa czechy umowa czechy umowa czechy umowa czechy umowa czechy umowa czechy umowa czechy umowa czechy umowa czechy umowa czechy
Grafika przedstawiająca koronawirusa. Pod linkiem znajdują się aktualne informacje dotyczące koronawirusa, jak postępować w przypadku podejrzenia zakażenia, działania podejmowane przez powiat pszczyński, zasady działania Starostwa Powiatowego i jednostek, Szpitala Powiatowego, szkół ponadpodstawowych, informacje dla osób z niepełnosprawnościami.
Grafika przedstawiająca budynek Szpitala Powiatowego w Pszczynie wraz z parkingiem. Pod linkiem informacja o możliwościach wsparcia Szpitala Powiatowego w Pszczynie – wpłacanie darowizn na zakup środków ochrony osobistej, 1% podatku, wpłaty na konta stowarzyszenia Omnibus.
Grafika przedstawiająca budynek Starostwa Powiatowego w Pszczynie. Pod linkiem szczegółowy opis procedur, wnioski do pobrania, informacje o opłatach i krok po kroku wyjaśnienie, jak załatwić swoją sprawę w Wydziale Geodezji, Kartografii i Gospodarki Nieruchomościami, Wydziału Komunikacji i Transportu w Starostwie Powiatowym w Pszczynie oraz Powiatowego Zarządu Dróg w Pszczynie.
Grafika przedstawiająca trwająca budowę drogi – etap układania asfaltu, walec wyrównuje nawierzchnię. Pod linkiem mapa powiatu pszczyńskiego wraz z wykonanymi przez powiat pszczyński inwestycjami od 2010 roku. Najważniejsze inwestycje  drogowe, z zakresu bezpieczeństwa, edukacji, zdrowia, komunikacji czy ochrony środowiska.
Grafika przedstawiająca ikonę wiadomości mailowej – kopertę ze znakiem @ i napis Newsletter powiatowy. Pod linkiem informacje o powiatowym newsletterze, czyli przysyłanej na Twoją skrzynkę mailową raz w tygodniu wiadomości ze zbiorem najważniejszych informacji mijającego tygodnia. Aby aktywować usługę, trzeba wypełnić formularz.
Grafika przedstawiająca logo akcji Nie dokarmiaj smoga – Smog przedstawiony jako czarny smok. Napis Stan jakości powietrza w powiecie . Pod linkiem iInformacja o wynikach pomiarów jakości powietrza w powiecie pszczyńskim i województwie śląskim.
Grafika z napisem Powiatowe Centrum Organizacji Pozarządowych  i elementami zielonego loga powiatu pszczyńskiego w formie korony. Pod linkiem informacje o wsparciu organizacji pozarządowych w powiecie pszczyńskim.
Grafika z napisem Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej i elementami zielonego loga powiatu pszczyńskiego w formie korony. Pod linkiem informacja o działaniu punktów, w których udzielana jest darmowa pomoc prawna w powiecie pszczyńskim. Godziny otwarcia, adresy, wnioski.
Grafika z napisem ekolejka Elektroniczny System Rezerwacji. Pod linkiem elektroniczny system rezerwacji wizyty w Starostwie Powiatowym w Pszczynie w wydziale komunikacji, wydziale geodezji oraz punkcie paszportowym. Tutaj zarezerwujesz swoją wizytę w urzędzie na daną godzinę.
Grafika z napisem Powiat bez barier i ikonką przedstawiającą osobę na wózku inwalidzkim oraz osobę sprawną pchającą wózek. Pod linkiem informator dla osób z niepełnosprawnościami. Zawiera informacje o dostępności obiektów w powiecie pszczyńskim, tworzą go osoby z niepełnosprawnościami.
Grafika przedstawiająca przekreślone ucho i napis Usługa tłumacza języka migowego w starostwie. Pod linkiem informacja o możliwości skorzystania z usługi tłumacza migowego.
Grafika z napisem To są marzenia, to są plany, na błękitnym tle oraz napis Klip o powiecie pszczyńskim. Pod linkiem piosenka promująca powiat pszczyński, nagrana w 2013 roku. Śpiewa Barbara Broda-Malon, występują mieszkańcy powiatu pszczyńskiego.
Grafika z napisem Powiatowy Punkt Informacji Turystycznej i elementami zielonego loga powiatu pszczyńskiego w formie korony. Pod linkiem godziny otwarcia oraz dane teleadresowe do Powiatowego Punktu Informacji Turystycznej w Centrum Przesiadkowym w Pszczynie.
Grafika ze zdjęciem białego autobusu oraz napisem Rozkład jazdy autobusów. Pod linkiem strona poświęcona liniom komunikacji publicznej w powiecie pszczyńskim. Aktualne rozkłady jazdy wszystkich linii na terenie powiatu, informacje o zmianach w rozkładach.
Grafika z godłem Polski – biały orzeł z żółtą koroną na czerownym tle oraz napis obywatel.gov.pl. Pod linkiem strona obywatel.gov.pl Ministerstwa Cyfryzacji o informacjach i usługach przyjaznych obywatelom.