Dla turystów - Atrakcje

Park Pszczyński

Przechodząc z rynku w Pszczynie przez Bramę Wybrańców i dalej przez dziedziniec zamkowy wchodzimy na teren 156 ha zabytkowego parku pszczyńskiego.

Licznie odwiedzany przez turystów przez cały rok przyciąga swoją różnorodnością i bogactwem obiektów. Został założony w XVI wieku, przekształcony w XVIII wieku z ogrodu renesansowego w barokowy. Obecny kształt parku pochodzi z II połowy XIX wieku.

Kompozycji nadano cechy ogrodu romantycznego, wykorzystując charakterystyczne i modne wówczas elementy: skupiska drzew i krzewów, rozlewiska rzeczne, łukowe mostki nad kanałami, altany i inne budowle.
Odnajdziemy tu między innymi stajnie książęce, lodownię oraz herbaciarnię i bramę chińską. Z XVIII-wieczną kapliczką „Bądź Wola Twoja” związane jest wydarzenie historyczne, to tutaj właśnie wojewoda krakowski Andrzej Tęczyński dopędził uciekającego do Francji króla Henryka Walezjusza, starając się go bezskutecznie nakłoni do powrotu na polski tron.

W zachodniej części parku w tzw. Zwierzyńcu znajduje się pole golfowe, które powstało w malowniczym otoczeniu, stworzy swoim gościom najlepsze warunki do wypoczynku. Tu można spotkać się zarówno w interesach, jak również spędzi miłe chwile z rodziną i przyjaciółmi. Przylega ono do terenów, na których powstała Pokazowa Zagroda Żubrów.