Powiat - Projekty unijne - Comenius Regio

17 grudnia 2013

Kolejna wizyta we Włoszech

Dzięki możliwościom, jakie dają nam dzisiejsze czasy i członkostwu Polski w UE, Powiat Pszczyński ma szansę na nowe współprace oraz nowe przyjaźnie.

Doskonałym przykładem na to jest realizowany w ramach Comenius Regio, projekt „Do to be active-Developing teenagers’ enterprise in order to be active citizen, teen and European.”, który udowadnia, że mimo tysięcy kilometrów, Powiat Pszczyński gotowy jest podejmować wspólne działania, których celem jest poznanie innej kultury, tradycji i obyczajów.
W listopadzie 2013 r. miała miejsce trzecia w tym roku podróż na południe Włoch - do Lecce. Urzędnicy reprezentujący Starostwo Powiatowe w Pszczynie odwiedzili swoich partnerów w urzędzie Province di Lecce, szkole Istituto Istruzione Secondaria Superiore „Antonietta de Pace” oraz Istituto di Ricerca Internazionale per lo Sviluppo. Podczas wielu spotkań mieli możliwość poznać styl pracy Włochów, ich system edukacji, funkcjonowanie państwa, tradycje, styl życia, problemy, oraz sposoby ich rozwiązywania. Wyjazd były również okazją do poznania kultury południowych Włoch. Udało się zwiedzić Lecce, uznawane za jedno z najpiękniejszych miast południa. „Święto wina” w Leverano, wizyta w Otranto, Specchii, Bergamo, tradycyjna włoska kolacja zorganizowana przez włoskich partnerów, to tylko niektóre z atrakcji, w których udział brali delegaci z Polski.Powiat Pszczyński razem z UKS Plesbad i SP1 im. Książąt Pszczyńskich w Pszczynie od lipca 2012 do sierpnia 2014 z partnerami z Włoch podejmuje szereg działań, których celem jest wymiana doświadczeń na różnych płaszczyznach m.in. w zakresie promocji regionu, kształcenia postawy aktywnego mieszkańca, upowszechnianie wśród młodzieży idei aktywnego spędzania czasu oraz włączania ich w życie lokalnej społeczności poprzez podejmowanie działań na zasadzie wolontariatu a ponadto propagowanie sportu jako atrybutu Europejczyka. Dzięki wspólnemu przedsięwzięciu możliwe jest wzajemne poznanie metod działania każdego partnera, a następnie wykorzystanie ich w działalności każdej placówki.