Środowisko

W powiecie pszczyńskim powołano Lokalne Partnerstwo ds. Wody

We wtorek 20 grudnia w Starostwie Powiatowym w Pszczynie został podpisany list intencyjny w sprawie utworzenia Lokalnego Partnerstwa do Spraw Wody w powiecie pszczyńskim.

Starosta, z-ca burmistrza i wójtowie gmin we wspólnym zdjęciu. Starosta trzyma list intencyjny.

Podpisy na dokumencie złożyli zastępca burmistrza Pszczyny Piotr Sidzina, wójt gminy Goczałkowice-Zdrój Gabriela Placha, wójt gminy Suszec Marian Pawlas, wójt gminy Miedźna Jan Słoninka, wójt gminy Kobiór Eugeniusz Lubański, zastępca wójta gminy Pawłowice Joanna Śmieja oraz starosta pszczyńska Barbara Bandoła.

- Przystąpienie gmin i powiatu pszczyńskiego do LPW zwiększa szansę na pozyskanie funduszy m.in. z Krajowego Planu Odbudowy. Podczas składania wniosków o dofinansowanie inwestycje zidentyfikowane i ocenione przez Lokalne Partnerstwo ds. Wody będą mogły liczyć na dodatkowe punkty - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

List intencyjny jest potwierdzeniem woli podjęcia partnerstwa, zmierzającego do współpracy w wykorzystaniu posiadanego potencjału merytorycznego, jak również infrastrukturalnego, osobowego w celu poprawy dostępności do zasobów wodnych i jakości wody oraz w rozwiązaniu pozostałych problemów dotyczących planowanych inwestycji i zarządzania wodą na terenie powiatu pszczyńskiego.

Do Lokalnego Partnerstwa ds. Wody w powiecie pszczyńskim oprócz przedstawicieli samorządów mogą dołączyć też reprezentanci instytucji naukowych, podmiotów publicznych, prywatnych, rolnicy, rybacy oraz wszyscy korzystający z wód i mający wpływ na zarządzanie zasobami wodnymi.

Partnerzy LPW mają za zadanie stworzyć plany wieloletnie na rzecz gospodarki wodą w rolnictwie oraz ranking inwestycji i działań remontowych najważniejszych dla powiatu pszczyńskiego dotyczących racjonalnego gospodarowania wodami.

Podpisany list intencyjny w sprawie utworzenia Lokalnego Partnerstwa ds. Wody w powiecie pszczyńskim to pokłosie spotkania reprezentantów gmin i powiatu pszczyńskiego z przedstawicielami Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, które odbyło się 14 grudnia w pszczyńskim starostwie. Celem spotkania było zapoznanie samorządów z projektem i zachęcenie do wspólnego działania.

Koordynatorem utworzenia Lokalnego Partnerstwa ds. Wody w powiecie pszczyńskim jest Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie.

Ostrzeżenie o silnym wietrze

IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie informuje o obowiązujących ostrzeżeniach meteorologicznych. Dla powiatu pszczyńskiego obowiązuje ostrzeżenie o silnym wietrze. Stopień zagrożenia: 1.

Zła jakość powietrza

Powiadomienie o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu, poziom 2.

Ostrzeżenie o przymrozkach

IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydał ostrzeżenie meteorologiczne o przymrozkach dla powiatu pszczyńskiego. Stopień zagrożenia: 1.