Powiat pszczyński - podstrona

Oświata

O edukacji włączającej w starostwie

Dyrektorzy, nauczyciele i pedagodzy wzięli udział w spotkaniu „Budujmy społeczeństwo włączające”, które odbyło się w Starostwie Powiatowym w Pszczynie. Dotyczyło działań na rzecz kształcenia dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami.

Spotkanie pedagogów w sali pszczyńksiego starostwa.

Edukacja włączająca uwzględnia różnorodność uczniów wynikającą z niepełnosprawności, z jednoczesnym dostosowaniem systemu szkolnego do indywidualnego tempa nauki, uzdolnień i trudności każdego ucznia.

Gościem specjalnym wydarzenia był senator Marek Plura, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Osób z Niepełnosprawnościami, który mówił, że edukacja włączająca to system, który w założeniu powinien pozwolić każdemu uczniowi od przedszkola uczyć się w tej placówce, którą wybiorą dla niego rodzice. - Mamy kolejną odsłonę wdrażania edukacji włączającej. Nie oznacza to likwidacji szkół specjalnych czy klas integracyjnych. Placówki specjalistyczne są potrzebnym uzupełnieniem całego systemu. Edukacja włączająca jest już naszą rzeczywistością, bo jak podaje Ministerstwo Edukacji i Nauki, ok. 70% uczniów z orzeczonymi specjalnymi potrzebami edukacyjnymi uczęszcza do tzw. zwykłych klas. Tak naprawdę w każdej klasie jest dziecko z jakąś dysfunkcją, potrzebujące dodatkowego wsparcia - mówił parlamentarzysta.

Podczas spotkania omówiono założenia systemu edukacji włączającej, zaprezentowano pomocne rozwiązania, zaoferowano także wsparcie dla nauczycieli, którzy chcą zyskać nowe kwalifikacje.

Starosta Barbara Bandoła podkreślała, że najważniejsze jest tworzenie warunków do tego, żeby dzieci z niepełnosprawnością mogły rozwijać się w swoim środowisku. - Szkoła uczy nie tylko polskiego, matematyki czy biologii, ale także współdziałania, bycia razem, pomimo różnych niepełnosprawności. Ważne jest także to, by samorządy, czyli organy prowadzące, miały niezbędne narzędzia do realizacji założeń edukacji włączającej i ustawy o dostępności - mówiła starosta.

Podczas spotkania przedstawiono program ABC Empatii dla przedszkolaków i uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej przygotowujący do współuczestniczenia ich kolegów i koleżanek z niepełnosprawnościami w życiu klasy, co jest jednym z celów edukacji włączającej. Jego twórcami są pedagodzy z Fundacji Rodziny Czepczyńskich.

Organizatorem wydarzenia była Fundacja Europejska Rodzina przy współpracy Starostwa Powiatowego w Pszczynie.

Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego

Inne wiadomości

  • Oświata

    Powierzenie stanowiska dyrektora ZS nr 3

    Podczas posiedzenia Zarządu Powiatu Pszczyńskiego Grzegorz Kuczera odebrał oficjalny akt powierzenia stanowiska dyrektora Zespołu Szkół nr 3 Specjalnych im. Janusza Korczaka w Pszczynie na kolejną, pięcioletnią kadencję.

  • Oświata

    Mechatronicy z "Rolniczoka" na stażu zawodowym w Barcelonie

    Początkiem marca grupa pięciu uczniów Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 rozpoczęła praktyki w Barcelonie. Po pomyślnym przejściu procesu rekrutacji praktykanci uczestniczyli w intensywnym kursie języka hiszpańskiego. Przeszli też szkolenie z pierwszej pomocy i uczestniczyli w zajęciach z przygotowania kulturowego.