Zakątek terapeutyczny dla podopiecznych ZPO

W tegorocznej edy­cji Pszczyńskiego Budżetu Oby­wa­tel­skiego warto postawić na tych, którzy nigdy o nic nie proszą - pszczyńs­kich seniorów. Wśród wielu projektów, na które można głosować znalazła się propozycja utworzenia specjalnego zakątka terapeutycznego dla podopiecznych Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego oraz pacjentów Szpitala Joannitas.

Podopieczna ZPO trzymająca czyjąś dłoń.

Wielokrotnie udowodniono, że bliski kontakt z przyrodą i obcowanie z naturą ma pozytywny wpływ na proces leczenia i rekonwalescencji, poprawiając nastrój i samopoczucie - szczególnie u osób starszych. To właśnie dla nich powstał projekt pod nazwą „Zakątek Terapeutyczny przy Szpitalu Joannitas w Pszczynie" będący odpowiedzią na potrzeby pacjentów placówki i podopiecznych Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego - seniorów, którzy często nie potrafią samodzielnie funkcjonować, a bliski kontakt z przyrodą ma dla nich nieocenioną wartość terapeutyczną. - Projekt powstał z myślą o wszystkich pacjentach, a w szczególności o pszczyńskich seniorach, którzy uwielbiają w cieplejsze dni przebywać na terenach zielonych naszego szpitala, gdzie pracownicy ZPO prowadzą z nimi liczne zajęcia i aktywności. Aby móc w pełni korzystać z uroków zielonej okolicy, chcemy stworzyć dla nich wyjątkową przestrzeń. Przestrzeń, w której wszyscy podopieczni będą mogli odetchnąć i relaksować się w przyjemnym otoczeniu pszczyńskiej przyrody - mówi dr Katarzyna Michalik, prezes Szpitala Joannitas w Pszczynie.

Wzruszające potrzeby starszych osób

Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy Szpitala Joannitas to wyjątkowe miejsce na mapie Pszczyny. To właśnie tu przewlekle chorzy seniorzy, często niepotrafiący samodzielnie funkcjonować znajdują pomoc. Będąc pod opieką najlepszych specjalistów: pielęgniarek, opiekunek, terapeutów, rehabilitantów, lekarzy oraz innych osób i specjalistów, starsze osoby mają zapewnione odpowiednie leczenie, rehabilitację czy terapię zajęciową odpowiednio dostosowaną do indywidualnych potrzeb. Podopieczni doceniają liczne inicjatywy, organizowane przez samych pracowników ZPO - często poza godzinami pracy. Zaangażowana kadra Zakładu dba także o komfort psychiczny seniorów, organizując dla nich wiele okolicznościowych wydarzeń, takich jak urodziny, Walentynki, Dzień Babci i Dziadka, Wigilia (w trakcie której seniorzy wspólnie śpiewają kolędy, ubiegają choinkę czy dostają upominki), czy Mikołajki, przed którymi starsi i czasami zagubieni pacjenci piszą listy do św. Mikołaja. Czego mogą chcieć od Mikołaja seniorzy? Ich życzenia w zeszłorocznym liście były niezwykle skromne i poruszające: „ciepłe skarpety, piżamy, małe poduszki do przytulania, miękkie słodycze czy plastikowe pudełka na rzeczy osobiste", to tylko część z tych, jak niektórzy mogą pomyśleć, prozaicznych potrzeb, które Mikołaj spełnia. W tym roku, do listy życzeń dopiszą jedną, wyjątkowo ważną dla nich rzecz: Zakątek Terapeutyczny przy szpitalu.

Zakątek miejscem relaksu i terapii dla seniorów

Zakątek terapeutyczny, czyli ogród sensoryczny to miejsce zaprojektowane w taki sposób, aby w jak najlepszy sposób oddziaływać na wszystkie zmysły pacjentów: wzroku, słuchu, dotyku i powonienia. Na niezagospodarowanych dotąd terenach zielonych Szpitala Joannitas powstanie atrakcyjna przestrzeń z alejkami, ławkami, kolorową altaną, stołem do gry w szachy czy fontanną, które pozwolą relaksować się w ciepłe dni. Całość dopełnią różnorodne rośliny, takie jak kwiaty, krzewy, trzciny, wysokie trawy czy zioła, których szelest i zapach będą wzbudzać percepcję na bodźce o każdej porze roku.

Co ciekawe, zakątek będzie wyposażony także w specjalny system gromadzenia wody deszczowej do podlewania roślin, co obniży koszty utrzymania ogrodu i pozytywnie wpłynie na środowisko, a do zasilania fontanny i oświetlenia ogrodu użyte zostaną panele słoneczne.

Wystarczy kliknąć, by pomóc seniorom walczącym o zdrowie

Pomóżmy pszczyńskim seniorom i podopiecznym Szpitala Joannitas w Pszczynie i zagłosujmy w Pszczyńskim Budżecie Obywatelskim na projekt lokalny „Zakątek Terapeutyczny Szpitala Joannitas w Pszczynie". Jak można zagłosować?

Wystarczy wejść na stronę internetową Pszczyńskiego Budżetu Obywatelskiego otwiera się w nowym oknie i w kategorii „Projekty lokalne" wybrać projekt nr 1 - „Zakątek Terapeutyczny...". Aby zagłosować, należy podać swoje dane osobowe, które potwierdzą, że jesteśmy mieszkańcem Pszczyny. Każdy może zagłosować tylko jeden raz.

(źródło: Szpital Joannitas w Pszczynie)

Bezpłatna mammografia w Woli

13 maja w godzinach od 10.00 do 16.00 przy Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Woli będą wykonywane bezpłatne badania mammograficzne dla Pań w wieku 45-74 lat finansowane przez NFZ w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi.

• Zdrowie

Pomieszczenia dla pododdziału udarowego gotowe. Czas na kontrakt

Trwają starania, by kadra w pszczyńskim szpitalu mogła udzielać profesjonalnej pomocy pacjentom udarowym. Właśnie zostały oddane do użytku pomieszczenia, w którym będzie mógł działać pododdział udarowy. NFZ w Katowicach ogłosił konkurs w zakresie neurologii specjalistycznej na obszarze powiatu pszczyńskiego. - Jeżeli oferta spółki prowadzącej szpital zostanie przyjęta, od maja w naszym szpitalu ruszy pododdział udarowy - informuje Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

• Zdrowie

Aby długo i szczęśliwie żyć, trzeba się ruszać

Ponad 200 osób uczestniczyło w I Powiatowym dniu aktywności fizycznej dla seniorów zorganizowanym przez Powiat Pszczyński i Forum Seniorów w hali Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pszczynie. Jak podkreślali seniorzy, od dłuższego czasu oczekiwali takiej inicjatywy, która nie tylko integruje starsze pokolenie, ale promuje zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną.