Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy „Gilus” ma już 20 lat

Powstały w 2002 roku MUKS „Gilus” świętował swój jubileusz. Początkowo obejmował swoją działalnością sekcję piłki siatkowej. Dwa lata później rozszerzył swoją aktywność o sekcję pływacką.

Uczestnicy jubileuszu we wspólnym zdjęciu.

W piątek 23 września obchodzono 20-lecie działalności Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego „Gilus”, w którym trenują młodzi mieszkańcy powiatu pszczyńskiego i okolicznych miejscowości. - Marzę, by grupa treningowa się rozwijała, odnosiła kolejne sukcesy sportowe, abyśmy na kolejnym jubileuszowym spotkaniu mogli opowiadać o nowych osiągnięciach naszych wychowanków - mówił Sławomir Formas, prezes MUKS „Gilus” w Gilowicach.

Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy „Gilus” w Gilowicach na przestrzeni lat stał się miejscem nierozerwalnie związanym z powiatem pszczyńskim. Podczas spotkania jubileuszowego starosta Barbara Bandoła życzyła zarządowi, trenerom i zawodnikom kolejnych sukcesów. - Słowa uczą, ale to przykłady pociągają. Klub „Gilus” jest najlepszym przykładem, że właśnie tak jest. To tutaj dzieci i młodzież rozwijają swoje sportowe pasje i talenty, odnoszą pierwsze sukcesy - mówiła starosta pszczyńska.

Obecnie w sekcji pływackiej trenuje 150 zawodników w różnych grupach wiekowych. - Grupa treningowa ma zajęcia od poniedziałku do soboty, trenuje niemal codziennie. Mamy też grupy doskonalące pływanie i początkujące - mówi Sławomir Formas, jeden z trenerów sekcji pływackiej, która szkoli dzieci i młodzież na krytym basenie w Woli. Sławomir Formas sam odnosi liczne sukcesy. Na przełomie sierpnia i września reprezentował Polskę i klub MUKS „Gilus” na Mistrzostwach Europy Masters w Rzymie, podczas których wywalczył trzy medale - dwa złote na 50 i 100 metrów stylem klasycznym, brązowy na 200 metrów. We wszystkich startach ustanowił nowe rekordy Polski Masters w kategorii 50-54 lata.

Sekcja siatkarska składa się z 24 zawodniczek, które trenują pod czujnym okiem Jarosława Janasa w hali sportowej przy Liceum Ogólnokształcącym im. Zbigniewa Religii w Gilowicach. - To dziewczyny, które chodzą do szkoły podstawowej, nie zamykamy jednak drzwi chłopcom - gdy znajdzie się grupa chętnych osób, to będziemy ich trenować - mówi prezes MUKS „Gilus”.

Przez ostatnich 20 lat zawodnicy MUKS „Gilus” zdobyli blisko 50 medali podczas Mistrzostw Polski i prawie 200 medali podczas Mistrzostw Śląska. Jedną z wychowanek klubu jest Paulina Klimas, która odnosi liczne sukcesy na arenie międzynarodowej. W ubiegłym roku zajęła czwarte miejsce w Mistrzostwach Europy w triathlonie. W czerwcu podczas Wojskowych Mistrzostw Świata w Hiszpanii zdobyła złoto w klasyfikacji drużynowej i otrzymała tytuł wojskowej mistrzyni świata w triathlonie. - Jak idę na basen to właśnie na Wolę, tutaj czuję się jak w domu - wspominała podczas spotkania jubileuszowego Paulina Klimas pochodząca z Ćwiklic.

• Środowisko

Dopłaty do kukurydzy - wnioski do 29 lutego, biura powiatowe czynne dłużej

Dokumenty od producentów kukurydzy poszkodowanych w wyniku trudnej sytuacji w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy, Biura Powiatowe ARiMR przyjmują do 29 lutego. Placówki w czasie naboru w dni robocze są czynne dłużej. Do tej pory złożono 64,5 tys. wniosków.

• Pomoc konsumentom

Grupa OLX. Decyzja prezesa Urzędu Ochrony Konkurencki i Konsumentów

Kupiłeś na OLX i zapłaciłeś za „Pakiet ochronny”? Przedmiot miał przyjść nowy, ale był uszkodzony lub używany, miał inny kolor albo rozmiar, a OLX odrzucił reklamację? Wyszukując produkty od najtańszych, nie widziałeś, że będziesz musiał dodatkowo zapłacić za niektóre z nich opłatę za usługę serwisową?

Złoto po raz czwarty z rzędu

Złoty i brązowy medal przywiozły z 60. Indywidualnych Mistrzostw Polski Elity w badmintonie zawodniczki UKS Plesbad Pszczyna. Kornelia Marczak stanęła na najwyższym stopniu podium, a Julia Pławecka zdobyła brązowy medal w grze podwójnej.