Zacięta rywalizacja na zawodach strażackich

Drużyny pożarnicze z Warszowic, Studzionki, Ćwiklic, Jarząbkowic i Pawłowic okazały się najlepsze podczas Powiatowych Zawodów Sportowo-Pożarniczych, które odbyły się 17 września w Woli na murawie boiska sportowego LKS Sokół Wola.

Druhowie w trakcie zawodów pożarniczych, biegną przez przeszkody.

W sportowo-pożarniczych zmaganiach wzięło udział łącznie 15 drużyn. Męskie i żeńskie drużyny pożarnicze, które zdobyły najwyższe miejsca w zawodach szczebla gminnego, stanęły do rywalizacji o tytuł najlepszej w Zawodach Sportowo-Pożarniczych w powiecie pszczyńskim. W rywalizacji wzięły udział również drużyny młodzieżowe chłopców i dziewcząt oraz „Olboje”. Druhowie i druhny pokazali, że nie brakuje im energii.

W grupach A i C (męskie i żeńskie drużyny pożarnicze) rywalizowano w ćwiczeniu bojowym oraz sztafecie pożarniczej 7 x 50 m z przeszkodami, natomiast drużyny młodzieżowe startowały w konkurencjach: rozwinięcie bojowe oraz bieg sztafetowy 400 m z przeszkodami.

W konkurencjach kluczowymi czynnikami decydującym o wynikach, a tym samym zajętych miejscach były czas i znajomość regulaminu. Strażaków-ochotników oceniała komisja sędziowska z KP PSP w Pszczynie. Rozegrane zawody były okazją do sprawdzenia sprawności strażaków-ochotników oraz ich umiejętności bojowych - mówi bryg. Jacek Włodarek, sędzia główny zawodów.

Wśród młodzieżowych drużyn I miejsce zajęły dziewczęta z OSP Studzionka oraz chłopcy z OSP Warszowice. W grupie „C” najlepsza była kobieca drużyna OSP Ćwiklice, natomiast wśród mężczyzn najlepsi w stawce 4. drużyn byli strażacy-ochotnicy z OSP Jarząbkowice, którzy obronili tytuł mistrzowski. - Spotykamy się, rozumiemy i ciągle ćwiczymy - to nasz sposób na sukces - mówi Adam Stuchlik, naczelnik OSP Jarząbkowice. Oldboje z Pawłowice w ćwiczeniach bojowych pokonali strażaków z Mizerowa. Zwycięzcy będą reprezentować powiat pszczyński w zawodach na szczeblu wojewódzkim.

Puchary i medale drużynom wręczyli: starosta pszczyńska Barbara Bandoła, wójt gminy Miedźna Jan Słoninka, wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Pszczynie Grzegorz Nogły oraz zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie bryg. Radosław Radkowski. - Druhny i druhowie musieli wykazać się nie tylko sprawnością, szybkością i koordynacją ruchową, ale przede wszystkim umiejętnością współpracy. Wszystkim drużynom gratuluję osiągnięć, a przede wszystkim włożonej pracy w przygotowanie do zawodów - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

Najlepsza młodzieżowa drużyna pożarnicza dziewcząt i chłopców od Zarządu Gminnego ZOSP RP w Miedźnej otrzymała nagrodę specjalną - bon na zwiedzenie Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach oraz udział w warsztatach z zakresu profilaktyki przeciwpożarowej.

Organizatorami zawodów byli Zarząd Oddziału Powiatowego OSP RP w Pszczynie, Zarząd Oddziału Gminnego OSP RP w Miedźnej, Powiat Pszczyński oraz Gmina Miedźna. Zawody przeprowadzili oficerowie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie.

Klasyfikacja generalna zawodów

Młodzieżowa drużyna dziewcząt:
1. miejsce - OSP Studzionka (977 pkt.)
2. miejsce - OSP Suszec (920 pkt.)
3. miejsce - OSP Warszowice (868 pkt.)

Młodzieżowa drużyna chłopców:
1. miejsce - OSP Warszowice (1023 pkt.)
2. miejsce - OSP Studzienice (1019 pkt.)
3. miejsce - OSP Pielgrzymowice (1012 pkt.)
4. miejsce - OSP Mizerów (983 pkt.)

Grupa "C" - kobieca drużyna pożarnicza
1. miejsce - OSP Ćwiklice (131 pkt.)
2. miejsce - OSP Mizerów (146 pkt.)

Grupa "A" - męska drużyna pożarnicza
1. miejsce - OSP Jarząbkowice (114 pkt.)
2. miejsce - OSP Ćwiklice (117 pkt.)
3. miejsce - OSP Warszowice (121 pkt.)
4. miejsce - OSP Góra (156 pkt.)

Oldboje:
1. miejsce - OSP Pawłowice (39,40 pkt.)
2. miejsce - OSP Mizerów (46,30 pkt.)

Ostrzeżenie o przymrozkach i oblodzeniu

IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydał dwa ostrzeżenia meteorologiczne dla powiatu pszczyńskiego: o przymrozkach i oblodzeniu. Stopień zagrożeń: 1.

• Bezpieczeństwo

Przeszli eliminacje gminne, reprezentowali szkoły w etapie powiatowym

Podczas eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla szkół podstawowych wyłoniono uczniów, którzy najlepiej znają zasady ruchu drogowego i będą reprezentować powiat pszczyński w etapie wojewódzkim, który odbędzie się 9 maja w Ustroniu.