Powiat pszczyński - podstrona

Zdrowie

Szpital Joannitas: podsumowanie 2025 roku

Miniony rok był dla Szpitala Joannitas w Pszczynie okresem intensywnej pracy i dynamicznego rozwoju. Placówka udzieliła pomocy tysiącom pacjentów - hospitalizowano blisko 9 tys. osób, odebrano 490 porodów, wykonano ponad 2,5 tys. operacji oraz setki tysięcy badań diagnostycznych. Z nocnej i świątecznej opieki oraz Izby Przyjęć skorzystało ponad 25 tys. osób. Z pomocy szpitala korzystali mieszkańcy całego powiatu.

Szpital z lotu ptaka.
fot. M. Cyran

Rok 2025 był szczególny ze względu na jubileusz 160-lecia pszczyńskiego szpitalnictwa oraz uzyskanie akredytacji Ministerstwa Zdrowia z wynikiem 86%, potwierdzającej wysoki poziom bezpieczeństwa i jakości leczenia. Powołano także Fundację Szpitala Joannitas, wspierającą dalszy rozwój placówki.

Szpital otrzymał liczne wyróżnienia, rozwijał diagnostykę i leczenie oraz aktywnie uczestniczył w pracach zespołów roboczych ds. transformacji szpitali powiatowych oraz ds. map zabezpieczenia szpitalnego. Zrealizowano również kluczowe inwestycje. Szpital pozyskał niemal 17 mln zł z KPO na rozbudowę Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego - to największe dofinansowanie w historii placówki. Ponad 904 tys. zł przeznaczono na rozwój opieki kardiologicznej, 6 mln na cyfryzację, a 386 tys. zł na doposażenie Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Powiat Pszczyński w 2025 r. przeznaczył na rozwój szpitala ponad 15 mln zł, w tym na dofinansowanie działalności oraz I etap przebudowy budynku obejmujący m.in. modernizację energetyczną i przebudowę infrastruktury. Powiat we współpracy z Gminami doposażył także Pracownię endoskopii. - Dziękuję dyrekcji, personelowi, Gminom i partnerom za współpracę. Osiągnięcia te są dowodem profesjonalizmu, zaangażowania i determinacji całego zespołu - mówi Grzegorz Wanot, starosta pszczyński.

Grafika z liczbami.
fot. Szpital Joannitas w Pszczynie

Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego

Inne wiadomości

  • Zdrowie

    Otwarcie sezonu letniego w Zakątku Terapeutycznym

    22 maja w Zakątku Terapeutycznym Ogrodu Szpitala Joannitas w Pszczynie rozpoczęto sezon letni. To szczególne miejsce dla pacjentów Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego, które w okresie wiosenno-letnim staje się przestrzenią odpoczynku i terapii na świeżym powietrzu, wspierającą rehabilitację i proces leczenia w otoczeniu zieleni.

  • Zdrowie

    Jeszcze zdążysz w maju zbadać piersi

    Tylko jedna na trzy! Tyle Polek korzysta z przysługującej im profilaktycznej mammografii - badania, które jest w stanie wykryć już najmniejsze zmiany w piersiach. Czas to zmienić. Jeśli masz od 45 do 74 lat, zapisz się na badanie i zrób je za darmo, bez skierowania. 19 maja mammobus stanie w Suszcu.