Doskonalili umiejętności udzielania pierwszej pomocy

Uczniowie szkół ponadpodstawowych wzięli udział w I Powiatowej Olimpiadzie Pierwszej Pomocy. W wydarzeniu wzięły udział trzyosobowe drużyny z placówek z powiatu pszczyńskiego i powiatu bielskiego.

Chłopak udzielający pierwszej pomocy. Sprawdza oddech manekina.

W piątek, 22 października na terenie parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Pszczynie odbyła się I Powiatowa Olimpiada Pierwszej Pomocy. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 im. gen. Józefa Bema i Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Karola Miarki w Pszczynie oraz Zespołu Szkół Budowlanych im. gen. Stanisława Maczka w Bielsku-Białej.

Olimpiadę zorganizowała Grupa Ratownicza HKR Pszczyna w celu m.in. propagowania idei i kształtowania umiejętności niesienia pierwszej pomocy oraz nabycia wiedzy z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.

Uczniowie wzięli udział w teście wiedzy z pierwszej pomocy. Następnie zawodnicy konkurowali na trasie złożonej z kilku stacji, na których musieli zmierzyć się z zadaniami praktycznymi. - W terenie przygotowaliśmy kilka zadań skupionych wokół udzielenia pierwszej pomocy osobom dorosłym, jak i dzieciom - mówi Sebastian Markiewicz z Grupy Ratowniczej HKR Pszczyna.

I Powiatowa Olimpiada Pierwszej Pomocy została zorganizowana przy wsparciu Powiatu Pszczyńskiego. - Celem zawodów nie była rywalizacja, lecz szlifowanie umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Mam nadzieję, że to wydarzenie rozpocznie cykl systematycznych spotkań, bowiem należy pamiętać, że pierwsze minuty decydują o zdrowiu i życiu poszkodowanych - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

• Bezpieczeństwo

Uczniowie z Góry świecą przykładem

W Pszczynie odbył się niezwykle barwny finał Ogólnopolskiego Konkursu „Odblaskowa Szkoła 2023”, który przeprowadzono w czterech województwach - śląskim, świętokrzyskim, podkarpackim i małopolskim. Łącznie w konkursie wzięły udział 443 szkoły i ponad 100 tys. uczniów. Tytuł ogólnopolskiego laureata, a jednocześnie najlepszej odblaskowej szkoły na Śląsku otrzymała Szkoła Podstawowa im. Janusz Korczaka w Górze.

• Bezpieczeństwo

Odprawa roczna w Komendzie Powiatowej Policji w Pszczynie

Policjanci z Pszczyny podsumowali 2023 rok. W obecności samorządowców, służb mundurowych, kierownictwa pszczyńskiej komendy i pracowników cywilnych zostały zaprezentowane wyniki zeszłorocznej pracy. Odprawie rocznej przewodniczył komendant powiatowy insp. Grzegorz Bonalski.