Zapraszamy na dożynki Gminno-Powiatowe w Ćwiklicach

Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol, starosta pszczyński Barbara Bandoła oraz starostowie dożynek Krystyna Witosz i Jerzy Sajdok zapraszają na Dożynki Gminno-Powiatowe, które odbędą się w sobotę 27 sierpnia w Ćwiklicach.

Scenka podczas korowodu dożynkowego, przypominająca dawne zwyczaje.

Dożynki rozpocznie uroczysta msza święta w kościele św. Marcina w Ćwiklicach. Następnie barwny korowód dożynkowy wspólnie z orkiestrą Diverto przemaszeruje na miejsce uroczystości dożynkowych. Główne wydarzenia będą miały miejsce na terenie przy OSP. Tutaj odbędą się tradycyjne obrzędy dożynkowe, zostaną wręczone nagrody i odznaczenia. Wystąpią dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ćwiklicach, Zespół Ludowy „Ćwikliczanie” oraz Zespół Śpiewaczy „Górzanie”. Gwiazdą wieczoru będzie Mirosław Szołtysek, a do zabawy dożynkowej zagra zespół „Medium”.

Odbędą się pokazowe zawody jeździeckie, będzie można zobaczyć wystawę maszyn rolniczych, a także ptaków ozdobnych i drobnego inwentarza. Podczas wydarzenia będzie można zaopatrzyć się w lokalne, naturalne produkty, które uzyskały certyfikat Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej, wytwarzane przez miejscowych rolników, rzemieślników i przedsiębiorców. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci i konkursów dożynkowych z nagrodami. Będzie też okazja, żeby dowiedzieć się, w jaki sposób na terenie powiatu pszczyńskiego można bezpłatnie skorzystać z pomocy radcy prawnego, adwokata, doradcy obywatelskiego bądź mediatora. Na miejscu na pytania będzie odpowiadał prawnik ze Stowarzyszenia na Rzecz Poradnictwa Obywatelskiego "Dogma" oraz pracownicy Starostwa Powiatowego w Pszczynie.

Dożynki to wydarzenie będące ukoronowaniem trudu rolników, czas wytchnienia i dziękczynienia za plony. Będą okazją do spotkania z rolnikami oraz instytucjami i przedsiębiorcami współpracującymi z rolnictwem z całego powiatu.

Organizatorzy: Gmina Pszczyna, Powiat Pszczyński

Plakat z programem dożynek oraz zdjęciem drewnianego kościoła w Ćwiklicach

Program uroczystości dożynkowych

• 14.00 - uroczysta msza św. dożynkowa w kościele pw. św. Marcina, przemarsz korowodu z udziałem orkiestry DIVERTO na miejsce uroczystości dożynkowych, obrzędy dożynkowe
  • 15.45 - występ dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ćwiklicach
  • 16.00 - wręczenie nagród i odznaczeń
  • 16.30 - występ Zespołu Ludowego „Ćwikliczanie” i Zespołu Śpiewaczego „Górzanie”
  • 18.00 - gwiazda wieczoru - Mirosław Szołtysek
  • 19.30 - rozstrzygnięcie konkursów dożynkowych i wręczenie nagród
  • 20.00 - zabawa dożynkowa z zespołem „Medium”

Imprezy towarzyszące:

• pokazowe zawody jeździeckie - rozpoczęcie godz. 16.00,
  • promocja produktów Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej,
  • wystawa maszyn rolniczych,
  • Wystawa ptaków ozdobnych i drobnego inwentarza,
  • atrakcje dla dzieci,
  • konkursy dożynkowe z nagrodami.

Wystartował nabór do rządowego programu „Klub”

Do wtorku 30 kwietnia potrwa nabór do tegorocznej edycji rządowego programu „Klub”. W tegorocznej edycji programu kluby sportowe mogą wnioskować o wyższe niż dotychczas kwoty - 12 tys. zł dla klubów jednosekcyjnych i 17 tys. zł - dla klubów wielosekcyjnych.

• Inwestycje

Ulica Śląska w Krzyżowicach w remoncie

Końcem marca ruszył remont ponad 2-kilometrowego odcinka drogi powiatowej ul. Śląskiej w Krzyżowicach. To pierwsza cześć dużej inwestycji realizowanej przez Powiat Pszczyński i Gminę Pawłowice. W kolejnym etapie wyremontowana zostanie ul. Boryńska w Warszowicach.