Pomagają zawsze, wszędzie i każdemu

Ratują życie innych, walczą z klęskami żywiołowymi, pomagają poszkodowanym w wypadkach. Dziś bohaterowie, którzy na co dzień dbają o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu pszczyńskiego świętowali Międzynarodowy Dzień Strażaka.

Strażacy w uroczystych mundurach ustawienie w szeregu na baczność.

Obchody Dnia Strażaka w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie były wyjątkowe, bo zbiegły się z jubileuszem 30-lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej. - To zawodowa, profesjonalna i jednolita formacja, która w ciągu 30 lat przeszła wiele zmian cywilizacyjnych, technologicznych i mentalnościowych - mówił st. bryg. Grzegorz Kołoczek, komendant powiatowy PSP w Pszczynie.

Uroczysty apel odbył się w pszczyńskiej komendzie, która swoim zasięgiem obejmuje cały powiat pszczyński. Służy w niej 76 strażaków. Wspiera ich 27 jednostek Ochotniczych Straży Pożarny. Podczas uroczystości minutą ciszy uczczono pamięć strażaków-ochotników, którzy zginęli w kopalniach „Pniówek” i „Zofiówka”. Wspomniano też ukraińskich strażaków, którzy oddali życie podczas służby niosąc pomoc mieszkańcom zaatakowanej przez Rosję - Ukrainy.

Strażacy z pszczyńskiej komendy nie szczędzą sił i energii, kiedy tylko zagrożone jest czyjeś życie, zdrowie lub mienie. Podczas uroczystości wręczono mundurowym awanse, odznaczenia i wyróżnienia. Wśród tegorocznych awansowanych na wyższe stopnie służbowe znalazł się także komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie st. bryg. Grzegorz Kołoczek, który odebrał awans podczas obchodów Dnia Strażaka w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach.

Dzień Strażaka stał się okazją do podziękowań. Życzenia Funkcjonariuszkom i Funkcjonariuszom Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie złożyli m.in. starosta Barbara Bandoła oraz z-ca śląskiego komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach st. bryg. Mirosław Synowiec. - Zawsze możemy liczyć na Waszą pomoc - w obliczu pożarów, katastrof, klęsk żywiołowych, wypadków drogowych i wielu innych zdarzeń. Dziękuję za wsparcie niesione drugiemu człowiekowi w najtrudniejszych sytuacjach, w chwilach zagrożenia życia - mówi Barbara Bandoła.

• Bezpieczeństwo

Uczniowie z Góry świecą przykładem

W Pszczynie odbył się niezwykle barwny finał Ogólnopolskiego Konkursu „Odblaskowa Szkoła 2023”, który przeprowadzono w czterech województwach - śląskim, świętokrzyskim, podkarpackim i małopolskim. Łącznie w konkursie wzięły udział 443 szkoły i ponad 100 tys. uczniów. Tytuł ogólnopolskiego laureata, a jednocześnie najlepszej odblaskowej szkoły na Śląsku otrzymała Szkoła Podstawowa im. Janusz Korczaka w Górze.

• Bezpieczeństwo

Odprawa roczna w Komendzie Powiatowej Policji w Pszczynie

Policjanci z Pszczyny podsumowali 2023 rok. W obecności samorządowców, służb mundurowych, kierownictwa pszczyńskiej komendy i pracowników cywilnych zostały zaprezentowane wyniki zeszłorocznej pracy. Odprawie rocznej przewodniczył komendant powiatowy insp. Grzegorz Bonalski.