"Mały Brzym" i Festiwal Lokalnych Produktów przeniesione na niedzielę!

Ze względu na prognozowane niekorzystne warunki atmosferyczne na sobotnie popołudnie(silne opady deszczu), organizatorzy podjęli decyzję o przesunięciu na niedzielę wydarzeń - 20. Pszczyńskich Prezentacji Dziecięcych Zespołów Regionalnych "Mały Brzym" i Festiwalu Lokalnych Produktów Ziemi Pszczyńskiej. Zapraszamy w niedzielę już od godz. 9.00.

Zdjęcia kilku produktów posiadających lokalną markę.

Zapraszamy serdecznie w niedzielę, 5 czerwca na pszczyński rynek, będzie pysznie, zdrowo, kolorowo, pięknie i muzycznie, a według prognoz również słonecznie. Będzie można dostać wszystko to, co najcenniejsze w powiecie pszczyńskim. Lokalni Producenci, którzy uzyskali certyfikat Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej będą oferować swoje produkty już od godz. 9.00.

Program na niedzielę, 5 czerwca, rynek w Pszczynie

9.00 - 18.00 Festiwal Lokalnych Produktów Ziemi Pszczyńskiej
10.30 - 13.30 Pszczyńskie Prezentacje Dziecięcych Zespołów Regionalnych "Mały Brzym"
14.00 - 18.20 Przegląd Zespołów Ludowych Ziemi Pszczyńskiej "Spotkania pod Brzymem"
15.00 wręczenie certyfikatów Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej

Jubileuszowy "Mały Brzym"

W niedzielę na scenie na rynku wystąpi 10 dziecięcych zespołów w ramach XX Pszczyńskich Prezentacji Dziecięcych Zespołów Regionalnych „Mały Brzym” m.in. Dziecięcy Zespół Regionalny „RADOŚĆ” z Radostowic, Zespół Pieśni i Tańca „Frydkowianie” z Frydku, Łąckie frelki i karlusy z Łąki oraz Dziecięcy Zespół Regionalny „Młode Pszczynioki” z Pszczyny. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10.30.

46. "Spotkania pod Brzymem"

W niedzielę, 5 czerwca odbędzie się jeden z najstarszych w Polsce przeglądów zespołów ludowych - 46. Spotkania pod Brzymem. Na pszczyńskim rynku zaprezentuje się 11 zespołów ludowych historycznej ziemi pszczyńskiej. Gościnnie będziemy mogli zobaczyć Zespół Pieśni i Tańca "Beskyd" z Republiki Czeskiej. Występy rozpoczną się o godz. 14.00.

Festiwal Lokalnych Produktów Ziemi Pszczyńskiej

W godzinach od 9.00 do 18.00 na pszczyńskim rynku trwać będzie Festiwal Lokalnych Produktów Ziemi Pszczyńskiej. W specjalnych stoiskach lokalni rolnicy, pszczelarze, rękodzielnicy, restauratorzy i przedsiębiorcy będą promować produkty wyróżnione znakiem jakości - Lokalną Marką Ziemi Pszczyńskiej. O godz. 15.00 w niedzielę nastąpi oficjalne wręczenie certyfikatów Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej.

Komisja Certyfikacyjna przyznała prawo posługiwania się znakiem jakości 26 produktom wytwarzanym przez 13 producentów. W tym gronie znalazły się m.in. wytwarzane w domowych zagrodach sery kozie i krowie, borowina i solanka z goczałkowickich złóż, miody odmianowe i z dodatkiem suszonych kwiatów, mydła, woreczki z lawendą, pasztet z gęsiną, chleb z łopaty, kopy pszczyńskie, rolada śląska z kluskami i modro kapusta, haft ręczny - czepidło, jaja czy pszczyńskie grzybki.

Podczas Festiwalu Lokalnych Produktów Ziemi Pszczyńskiej swoje wyroby będą promować: Pasieka św. Ambrożego, Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój, Lawenda pod lasem, BeEco, Piekarnia-Cukiernia Brzęczek Sp. k., Grűner DG&JG Sp. z o.o, Gospodarstwo Przewoźnikówka, Kozia Rodzinka gospodarstwo rolne z Pawłowic, Koło Gospodyń Wiejskich w Ćwiklicach, Gospodarstwo Rolne Szczotka z Ćwiklic, Restauracja Zacisze z Brzeźc, Rarytasy i Maszkety oraz Bożena Rokita. Będzie także stoisko czeskiego partnera z lokalnymi produktami oznakowanymi marką „Beskydy - originální produkt", a ukraińskie specjały będą serwować obywatelki Ukrainy, które znalazły w naszym powiecie schronienie przed wojną.

- Zapraszamy w pierwszy weekend czerwca na pszczyński rynek, gdzie będzie można nie tylko zobaczyć, ale też posmakować i zaopatrzyć się w produkty cenne lokalnie, przyjazne środowisku naturalnemu, powstałe z miejscowych surowców, wytwarzane z olbrzymia pasją przez lokalnych producentów - zapraszają wicestarosta Damian Cieszewski i Grzegorz Cempura, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej i przewodniczący Komisji Certyfikacyjnej. Koordynatorem Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej jest Powiat Pszczyński.

Organizatorzy: Starostwo Powiatowe w Pszczynie, Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej, Urząd Miejski w Pszczynie, Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej, Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej, Pszczyńskie Centrum Kultury.

• Nowe markowe produkty na ziemi pszczyńskiej

Oferta Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej wzbogaciła się o kolejne 33 lokalne produkty i charakterystyczne dla naszego powiatu. Specjały wyróżnione certyfikatem będzie można poznać w najbliższy weekend podczas Jarmarku Wielkanocnego w pszczyńskim skansenie.