Zapraszamy na Festiwal Lokalnych Produktów Ziemi Pszczyńskiej

4 i 5 czerwca na pszczyńskim rynku odbędą się „Mały Brzym” oraz „Spotkania pod Brzymem”, a mieszkańcy i turyści będą mogli poznać, posmakować i zaopatrzyć się w lokalne produkty, którym przyznano certyfikaty Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej.

Zdjęcia kilku produktów posiadających lokalną markę.

Pierwszy weekend czerwca będzie wielkim świętem zespołów regionalnych i lokalnych producentów. W sobotę, 4 czerwca na scenie na rynku wystąpią dziecięce zespoły w ramach XX Pszczyńskich Prezentacji Dziecięcych Zespołów Regionalnych „Mały Brzym”, natomiast w niedzielę zaplanowano jeden z najstarszych w Polsce przeglądów zespołów ludowych - 46. Spotkania pod Brzymem.

W sobotę i niedzielę w godzinach od 12.00 do 18.00 na pszczyńskim rynku odbędzie się Festiwal Lokalnych Produktów Ziemi Pszczyńskiej. W specjalnych stoiskach lokalni rolnicy, pszczelarze, rękodzielnicy, restauratorzy i przedsiębiorcy będą promować produkty wyróżnione znakiem jakości - Lokalną Marką Ziemi Pszczyńskiej. O godz. 15.00 w niedzielę nastąpi oficjalne wręczenie certyfikatów Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej.

Komisja Certyfikacyjna przyznała prawo posługiwania się znakiem jakości 26 produktom wytwarzanym przez 13 producentów. W tym gronie znalazły się m.in. wytwarzane w domowych zagrodach sery kozie i krowie, borowina i solanka z goczałkowickich złóż, miody odmianowe i z dodatkiem suszonych kwiatów, mydła, woreczki z lawendą, pasztet z gęsiną, chleb z łopaty, kopy pszczyńskie, rolada śląska z kluskami i modro kapusta, haft ręczny - czepidło, jaja czy pszczyńskie grzybki.

Podczas Festiwalu Lokalnych Produktów Ziemi Pszczyńskiej swoje wyroby będą promować: Pasieka św. Ambrożego, Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój, Lawenda pod lasem, BeEco, Piekarnia-Cukiernia Brzęczek Sp. k., Grűner DG&JG Sp. z o.o, Gospodarstwo Przewoźnikówka, Kozia Rodzinka gospodarstwo rolne z Pawłowic, Koło Gospodyń Wiejskich w Ćwiklicach, Gospodarstwo Rolne Szczotka z Ćwiklic, Restauracja Zacisze z Brzeźc, Rarytasy i Maszkety oraz Bożena Rokita. Będzie także stoisko czeskiego partnera z lokalnymi produktami oznakowanymi marką „Beskydy - originální produkt", a ukraińskie specjały będą serwować obywatelki Ukrainy, które znalazły w naszym powiecie schronienie przed wojną.

- Już teraz zapraszamy w pierwszy weekend czerwca na pszczyński rynek, gdzie będzie można nie tylko zobaczyć, ale też posmakować i zaopatrzyć się w produkty cenne lokalnie, przyjazne środowisku naturalnemu, powstałe z miejscowych surowców, wytwarzane z olbrzymia pasją przez lokalnych producentów - zapraszają wicestarosta Damian Cieszewski i Grzegorz Cempura, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej i przewodniczący Komisji Certyfikacyjnej. Koordynatorem Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej jest Powiat Pszczyński.

Organizatorzy: Starostwo Powiatowe w Pszczynie, Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej, Urząd Miejski w Pszczynie, Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej, Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej, Pszczyńskie Centrum Kultury.

• Zapytanie ofertowe

Zapraszamy do składania ofert na wykonanie składanego namiotu promocyjnego/wystawowego.

• Wypiekany z tradycją, pasją i sercem

Chleb z łopaty z chrupiącą skórką to ulubieniec klientów Piekarni-Cukierni „u Brzęczka”. Produkt uzyskał certyfikat Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej.

• Naturalne miody z lokalnej pasieki

Rzepakowe, wielokwiatowe, akacjowe, lipowe, nawłociowe, spadziowe oraz nektarowo-spadziowe mają wiele właściwości zdrowotnych. Miody odmianowe z Pasieki św. Ambrożego, którą prowadzą Dorota i Bartłomiej Pękałowie uzyskały certyfikat Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej.