Bezpieczeństwo

Doskonalili umiejętności udzielania pierwszej pomocy

Uczniowie szkół ponadpodstawowych wzięli udział w I Powiatowej Olimpiadzie Pierwszej Pomocy. W wydarzeniu wzięły udział trzyosobowe drużyny z placówek z powiatu pszczyńskiego i powiatu bielskiego.

Chłopak udzielający pierwszej pomocy. Sprawdza oddech manekina.

W piątek, 22 października na terenie parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Pszczynie odbyła się I Powiatowa Olimpiada Pierwszej Pomocy. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 im. gen. Józefa Bema i Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Karola Miarki w Pszczynie oraz Zespołu Szkół Budowlanych im. gen. Stanisława Maczka w Bielsku-Białej.

Olimpiadę zorganizowała Grupa Ratownicza HKR Pszczyna w celu m.in. propagowania idei i kształtowania umiejętności niesienia pierwszej pomocy oraz nabycia wiedzy z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.

Uczniowie wzięli udział w teście wiedzy z pierwszej pomocy. Następnie zawodnicy konkurowali na trasie złożonej z kilku stacji, na których musieli zmierzyć się z zadaniami praktycznymi. - W terenie przygotowaliśmy kilka zadań skupionych wokół udzielenia pierwszej pomocy osobom dorosłym, jak i dzieciom - mówi Sebastian Markiewicz z Grupy Ratowniczej HKR Pszczyna.

I Powiatowa Olimpiada Pierwszej Pomocy została zorganizowana przy wsparciu Powiatu Pszczyńskiego. - Celem zawodów nie była rywalizacja, lecz szlifowanie umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Mam nadzieję, że to wydarzenie rozpocznie cykl systematycznych spotkań, bowiem należy pamiętać, że pierwsze minuty decydują o zdrowiu i życiu poszkodowanych - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

• Bezpieczeństwo

Trening sprawności syren alarmowych

We wtorek, 23 listopada pomiędzy godziną 9.00 a 13.00 zostanie przeprowadzony wojewódzki trening sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności.

• Bezpieczeństwo

W pszczyńskim starostwie o polityce rowerowej

W Starostwie Powiatowym w Pszczynie członkowie stowarzyszenia „Rowerowe Katowice” spotkali się z przedstawicielami samorządów, aby zebrać wnioski potrzebne do opracowania projektu polityki rowerowej dla województwa śląskiego.