Powiat pszczyński - podstrona

Ogólne

Samorządy rozmawiają o przyszłości transportu publicznego w powiecie pszczyńskim

Z inicjatywy Starosty Pszczyńskiego Grzegorza Wanota końcem maja w Starostwie Powiatowym w Pszczynie odbyło się spotkanie poświęcone możliwości powołania Związku Powiatowo-Gminnego w zakresie transportu publicznego w powiecie pszczyńskim i współpracy samorządów w tym zakresie.

W gabinecie starosty przy stole siedzą wójtowie gmin i przedstawiciele powiatu

W rozmowach uczestniczyli wójtowie gmin powiatu pszczyńskiego oraz przedstawiciel Urzędu Miejskiego w Pszczynie. Tematem spotkania była analiza możliwości powołania Związku Powiatowo-Gminnego, którego zadaniem byłaby wspólna organizacja komunikacji publicznej na obszarze powiatu.

- Chcemy rozmawiać o przyszłości transportu publicznego w naszym powiecie i wspólnie szukać rozwiązań, które będą korzystne dla mieszkańców. Dlatego zainicjowaliśmy rozmowy o możliwości powołania Związku Powiatowo-Gminnego. Przedstawiliśmy włodarzom gmin konkretne rozwiązania organizacyjne, które umożliwią sprawne rozpoczęcie współpracy. Funkcjonowanie przyszłego związku moglibyśmy oprzeć na rozwiązaniach i zapleczu, które Powiat już posiada w obszarze organizacji transportu publicznego związanym z funkcjonowaniem Powiatowego Centrum Przesiadkowego. Takie rozwiązanie pozwoliłoby ograniczyć koszty organizacyjne oraz efektywnie wykorzystać doświadczenie i zasoby, którymi już dysponujemy. Dalsze decyzje będą należały do poszczególnych samorządów oraz rad gmin - podkreśla starosta pszczyński Grzegorz Wanot.

Podczas spotkania przedstawiono również założenia wynikające z aktualizacji Planu Transportowego Powiatu Pszczyńskiego, zakładające stopniowy rozwój sieci połączeń obejmującej docelowo wszystkie gminy powiatu oraz wybrane miejscowości poza jego granicami.

Uczestnicy spotkania rozmawiali o potencjalnych korzyściach wynikających ze wspólnej organizacji transportu publicznego. Wśród najważniejszych wskazywano możliwość lepszej koordynacji rozkładów jazdy, optymalizacji siatki połączeń, ograniczenia dublujących się kursów oraz ujednolicenia standardu usług dla pasażerów.

Dyskutowano również o możliwościach pozyskiwania środków zewnętrznych, w tym z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Tego typu związki mają większe możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych i skuteczniejszego planowania komunikacji, co w dłuższej perspektywie może przełożyć się na bardziej efektywne wykorzystanie publicznych pieniędzy.

Spotkanie zamknięto konkluzją, iż wspólna koordynacja rozkładów jazdy, optymalizacja siatki połączeń przez lepsze dopasowanie linii do rzeczywistego zapotrzebowania oraz ujednolicenie standardu usług w ramach Związku Powiatowo-Gminnego powinno przynieść korzyści zarówno pasażerom, jak i samorządom.

Utworzenie Związku Powiatowo-Gminnego oraz decyzje dotyczące przystąpienia do niego będą należały do rad poszczególnych gmin.

Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego

Inne wiadomości

  • Komunikacja publiczna

    Bezpieczeństwo w praktyce. IV Piknik „Bezpieczny Powiat”

    13 czerwca teren Starostwa Powiatowego w Pszczynie stał się przestrzenią edukacji i praktycznych pokazów. IV Piknik Rodzinny „Bezpieczny Powiat”, zorganizowany przez Powiat Pszczyński oraz Komendę Powiatową Policji w Pszczynie, pomimo zapowiadanej pogody przyciągnął rekordową liczbę uczestników.

  • Ogólne

    Ogłoszenie o konsultacjach

    Konsultacje dotyczące projektu uchwały Rady Powiatu Pszczyńskiego w sprawie zasad udzielania i rozmiaru obniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dyrektorom, wicedyrektorom oraz nauczycielom pełniącym inne stanowisko kierownicze a także nauczycielowi, który obowiązki kierownicze pełni w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownicze w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez Powiat Pszczyński.

  • Oświata

    Ogłoszenie o konsultacjach

    Konsultacje dotyczące projektu uchwały Rady Powiatu Pszczyńskiego w sprawie określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych, doradców zawodowych, nauczycieli prowadzących kształcenie w formie zaocznej, oraz zasad zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć w formie zaocznej.