Powiat pszczyński - podstrona

Ogólne

Jubileuszowe Spotkania pod Brzymem zgromadziły miłośników folkloru

Muzyka, śpiew, taniec i regionalne tradycje po raz kolejny wypełniły pszczyński Skansen. W niedzielę, 31 maja odbyły się jubileuszowe, 50. Spotkania pod Brzymem - jedno z najstarszych wydarzeń folklorystycznych w Polsce, które od pół wieku promuje kulturę i dziedzictwo historycznej ziemi pszczyńskiej.

Starosta z zespołem pszczyna na terenie skansenu

Tegoroczna edycja miała wyjątkowy charakter. Na scenie zaprezentowały się zespoły regionalne i śpiewacze z miejscowości historycznej ziemi pszczyńskiej: Wystąpiły: Zespoły Śpiewacze: „Górzanie”, „Ćwikliczanie”, „Radostowianki”, „Mizerowianki”, „Jankowiczanie”, „Wiślanie”, „Pogodna Jesień”, „Urbanowiczanki”, Zespoły Regionalne: „Pszczyna”, „Dolanie” z Łąki oraz „Bojszowianie”, Zespół Pieśni i Tańca „Rudołtowice”, Zespoły Folklorystyczne: „Goczałkowice”, „Folkowianie”, „Lędzinianie” oraz „Nowobierunianki”, Zespół Pieśni „Kobiórzanie”, Zespół Pieśni i Tańca „Swojanie” z Frydku, Pszczyńska Orkiestra Ludowa, a także goście z Czech - Zespół Paskovjan z Paskova, który wykonał taniec Lašský skok i inne tańce ludowe oraz pieśni

Jubileuszowe Spotkania pod Brzymem otworzył Aleksander Spyra - pomysłodawca i twórca wydarzenia, który w 1976 roku wraz z Towarzystwem Miłośników Ziemi Pszczyńskiej zainicjował w Skansenie przegląd zespołów regionalnych. Podczas uroczystości został uhonorowany Laurem Jubileuszowym. Wyróżnienia otrzymali również burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol, starosta pszczyński Grzegorz Wanot oraz wójt gminy Suszec Marian Pawlas.

Jubileusz był okazją do podziękowania osobom, które przez lata tworzyły historię tego wyjątkowego wydarzenia. Starosta Grzegorz Wanot i wicestarosta Damian Cieszewski wręczyli Aleksandrowi Spyrze oraz Grzegorzowi Cempurze, prezesowi Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej, drewniane anioły autorstwa Jerzego Rupy - lokalnego twórcy, który uzyskał certyfikat Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej.

- Spotkania pod Brzymem to znacznie więcej niż wydarzenie kulturalne. To żywe świadectwo przywiązania mieszkańców do tradycji, historii i tożsamości naszej ziemi. Dziękujemy Aleksandrowi Spyrze za stworzenie inicjatywy, która na trwałe wpisała się w historię ziemi pszczyńskiej, a Grzegorzowi Cempurze oraz członkom Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej za jej kontynuowanie i rozwijanie. Słowa uznania kieruję również do wszystkich zespołów, instruktorów, kierowników, muzyków i kapel. To dzięki Państwa pasji i zaangażowaniu Spotkania pod Brzymem od 50 lat pozostają miejscem spotkań ludzi, którym bliskie jest dziedzictwo ziemi pszczyńskiej - mówi starosta Grzegorz Wanot.

Organizatorami wydarzenia byli: Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej, Powiat Pszczyński, Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie, Gmina Pszczyna, Pszczyńskie Centrum Kultury oraz Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej.

Równolegle w Skansenie odbywał się Festiwal Lokalnych Produktów Ziemi Pszczyńskiej, podczas którego mieszkańcy i goście mogli poznać ofertę lokalnych producentów, rękodzielników i przedsiębiorców oraz wziąć udział w warsztatach inspirowanych regionalnymi tradycjami.

Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego

Inne wiadomości

  • Żubrowisko Festival

    Już tylko dni do Żubrowisko Festival. Zapraszamy w sobotę do Łąki

    Już w sobotę, 20 czerwca, Ośrodek Sportów Wodnych w Łące koło Pszczyny ponownie stanie się rockowym sercem regionu. Przed nami 23. edycja Żubrowisko Festival. Na uczestników czekają koncerty czołowych artystów polskiej sceny rockowej, festiwalowe strefy tematyczne, oferta gastronomiczna, pole namiotowe oraz wyjątkowa atmosfera.

  • Oświata

    Ósmoklasiści z wizytą w pszczyńskim Starostwie

    Wraz ze zbliżającym się zakończeniem roku szkolnego uczniowie coraz intensywniej odliczają dni do wakacji. W tym przedwakacyjnym okresie ósmoklasiści z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Studzionce, w towarzystwie nauczycielek, odwiedzili Starostwo Powiatowe w Pszczynie.

  • Bezpieczeństwo

    Trzeci film w ramach kampanii „Bądź bezpieczny na hulajnodze elektrycznej”

    Powiat Pszczyński wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Pszczynie publikuje serię filmów edukacyjno-profilaktycznych realizowanych w ramach kampanii „Bądź bezpieczny na hulajnodze elektrycznej”. Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie świadomości w zakresie bezpiecznego korzystania z hulajnóg elektrycznych oraz przypomnienie najważniejszych zasad.