Powiat pszczyński - podstrona

Ogólne

Ognisko Muzyczne w Pszczynie świętuje 70-lecie

Koncert jubileuszowy w wykonaniu uczniów, nauczycieli, absolwentów oraz zaproszonych gości był punktem kulminacyjnym obchodów 70-lecia Ogniska Muzycznego w Pszczynie.

Na scenie pckulu stoją naczuczyciele, dyrektorka ogniska muzycznego oraz przedstawiciele powiatu

Na scenie Pszczyńskiego Centrum Kultury wystąpili wybitni absolwenci, nauczyciele, uczniowie oraz goście w tym Czesław Mozil i Orkiestra Śląskie Smyki pod dyrekcją Alicji Pacześniak-Słoty. Jubileusz stał się okazją do wspomnień, spotkań po latach i podsumowania siedmiu dekad działalności placówki.

Ognisko Muzyczne w Pszczynie od pokoleń kształci dzieci i młodzież. Jego założycielem i pierwszym kierownikiem był Antoni Jarczok. Po nim funkcję dyrektora pełnili Alojzy Kajstura, Anna Kast oraz Zofia Beberok. Od 2016 roku placówką kieruje Joanna Wiktorko, która podczas jubileuszu wyróżniła pedagogów, kształcących uczniów Ogniska Muzycznego w Pszczynie.

Podczas jubileuszu nie zabrakło wspomnień. - Przez te wszystkie lata wokół Ogniska Muzycznego tworzy się wyjątkowa muzyczna rodzina. Wróciły wspomnienia pierwszych lekcji, pierwszych zagranych dźwięków i ludzi, którzy potrafili zaszczepić w nas miłość do muzyki. Myślę, że każdy, kto przeszedł przez Ognisko, pamięta ten moment, kiedy po raz pierwszy udało się wydobyć właściwy dźwięk. To właśnie od takich chwil rodzi się pasja do muzyki - mówił Grzegorz Wanot, starosta pszczyński.

Przekazał również informację, że partnerski wniosek o środki unijne Gminy Pszczyna i Powiatu Pszczyńskiego, dotyczący rewitalizacji Domu Usług i dawnej pralni szpitalnej, przeszedł pozytywnie ocenę formalną i merytoryczną. Teraz pozostało czekać na publikację listy rankingowej, w której wskazane zostaną projekty wybrane do dofinansowania. W przyszłości nowa nowa siedziba Ogniska Muzycznego miałaby znaleźć się w budynku Domu Usług.

Starosta Grzegorz Wanot, przewodniczący Rady Powiatu Paweł Sadza, wicestarosta Damian Cieszewski oraz wiceprzewodniczący Rady Powiatu Krystian Szostak przekazali dyrektor Joannie Wiktorko pamiątkowe zdjęcie z Gitarowego Rekordu Guinnessa.

Życzenia dyrekcji, nauczycielom, absolwentom i uczniom składali także m.in. burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol i przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Szczotka oraz w formie filmu europosłanka Mirosława Nykiel.

Szczególne słowa do rodziców skierował prof. Alojzy Kajstura, wieloletni dyrektor placówki. - Bez zaangażowania rodziców wielu młodych muzyków nie mogłoby rozwijać swoich talentów. To oni wspierają dzieci, przywożą je na zajęcia i motywują do pracy. Za to należą im się słowa uznania i podziękowania - podkreślał.

W ciągu 70 lat działalności Ognisko wykształciło kilka tysięcy miłośników muzyki. Wśród jego wybitnych absolwentów są m.in. dr hab. Zofia Antes (profesor gry na fortepianie), dr hab. Irena Olkiewicz (profesor gry na kontrabasie), prof. dr hab. Bogdan Gola (chórmistrz, dyrygent; wieloletni kierownik chóru Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie), Alicja Janosz-Niebielecka (piosenkarka), Katarzyna Machnik (chórmistrzyni), Grzegorz Pytlik (I puzonista Filharmonii Zabrzańskiej), Stanisław Smołka (kontrabasista i gambista specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej), Damian Stania (pianista, organista, kompozytor), Korneliusz Flisiak (multiinstrumentalista, kompozytor, w 2026 r. nominowany wraz z Basią Giewont do nagrody Fryderyka w kategorii „Album Roku - Muzyka Korzeni" za płytę „Szeptucha"), Miłosz Szczotka (klarnecista) oraz wielu innych.

Uczniowie Ogniska Muzycznego mają możliwość prezentowania swoich umiejętności na koncertach, przeglądach, konkursach i festiwalach muzycznych. Placówka aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym ziemi pszczyńskiej i angażuje się w wiele kulturalnych projektów.

Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego

Inne wiadomości

  • Komunikacja publiczna

    Bezpieczeństwo w praktyce. IV Piknik „Bezpieczny Powiat”

    13 czerwca teren Starostwa Powiatowego w Pszczynie stał się przestrzenią edukacji i praktycznych pokazów. IV Piknik Rodzinny „Bezpieczny Powiat”, zorganizowany przez Powiat Pszczyński oraz Komendę Powiatową Policji w Pszczynie, pomimo zapowiadanej pogody przyciągnął rekordową liczbę uczestników.

  • Ogólne

    Ogłoszenie o konsultacjach

    Konsultacje dotyczące projektu uchwały Rady Powiatu Pszczyńskiego w sprawie zasad udzielania i rozmiaru obniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dyrektorom, wicedyrektorom oraz nauczycielom pełniącym inne stanowisko kierownicze a także nauczycielowi, który obowiązki kierownicze pełni w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownicze w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez Powiat Pszczyński.

  • Oświata

    Ogłoszenie o konsultacjach

    Konsultacje dotyczące projektu uchwały Rady Powiatu Pszczyńskiego w sprawie określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych, doradców zawodowych, nauczycieli prowadzących kształcenie w formie zaocznej, oraz zasad zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć w formie zaocznej.