Powiat pszczyński - podstrona

Ogólne

Dowody rejestracyjne do odbioru w urzędomacie. Nowoczesne rozwiązanie w Starostwie Powiatowym w Pszczynie

Mieszkańcy powiatu pszczyńskiego mogą złożyć wniosek o odbiór dowodu rejestracyjnego swoich pojazdów w urzędomacie. Urządzenie dostępne jest 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, dzięki czemu odbiór dokumentów stanie się prostszy i wygodniejszy.

starosta i pracownicy starostwa stoja przy urzędomacie

Przy Starostwie Powiatowym w Pszczynie zamontowano nowoczesne urządzenie przypominające popularne paczkomaty. Urzędomat jest wyposażony w system monitoringu oraz zabezpieczeń. Już od piątku, 29 maja został oficjalnie uruchomiony dla mieszkańców.

Największą zaletą nowego systemu będzie możliwość odbioru dowodu rejestracyjnego poza godzinami pracy urzędu - przez całą dobę, przez siedem dni w tygodniu.

- Chcemy, aby mieszkańcy mogli załatwiać sprawy urzędowe szybciej, wygodniej i w bardziej nowoczesny sposób. Urzędomat to rozwiązanie, które usprawni pracę Wydziału komunikacji i jednocześnie pozwoli mieszkańcom odebrać dokument wtedy, kiedy mają na to czas - również wieczorem czy w weekend - podkreśla Grzegorz Wanot, starosta pszczyński.

Klient będzie deklarował chęć skorzystania z urzędomatu podczas wizyty w Starostwie i składania wniosku o rejestrację pojazdu lub wymianę dokumentu. Kiedy dowód rejestracyjny będzie gotowy, mieszkaniec otrzyma wiadomość SMS z informacją o możliwości odbioru dokumentu. W treści znajdzie się również indywidualny kod PIN umożliwiający otwarcie odpowiedniej skrytki. Na odbiór dokumentu przewidziano 48 godzin. Po tym czasie dokument wróci do urzędu i po wcześniejszej rezerwacji terminu wizyty będzie można odebrać go tradycyjnie w  Wydziale komunikacji.

Nowe rozwiązanie ma przede wszystkim usprawnić pracę Wydziału komunikacji i transportu, który od kilku lat obsługuje coraz większą liczbę mieszkańców. Wzrost liczby spraw nastąpił szczególnie od 2024 roku, kiedy weszły w życie przepisy wprowadzające kary finansowe za niezłożenie w terminie wniosku o rejestrację pojazdu lub niezgłoszenie jego sprzedaży.

Już wcześniej wprowadzono elektroniczny system rezerwacji wizyt, dzięki któremu mieszkańcy mogą umawiać się na konkretną godzinę i unikają wielogodzinnego oczekiwania w kolejkach. W ubiegłym roku w Woli uruchomiony został Punkt Kurierski, gdzie można załatwiać sprawy m.in. z zakresu komunikacji. Tylko w kwietniu tego roku swoje sprawy załatwiło tam ponad pół tysiąca osób.

Starostwo nie wyklucza dalszego rozwijania systemu i poszerzania katalogu spraw możliwych do załatwienia w nowoczesny, samoobsługowy sposób. W przyszłości urządzenie ma umożliwiać odbiór także innych dokumentów urzędowych, a niewykluczone, że mieszkańcy będą mogli odbierać w nim również trzecią tablicę rejestracyjną przeznaczoną na bagażniki rowerowe.

Loading...

Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego

Inne wiadomości

  • Oświata

    Ósmoklasiści z wizytą w Starostwie Powiatowym

    Oceny wystawione, a uczniowie rozpoczęli odliczanie dni do końca roku szkolnego. W tym przedwakacyjnym okresie ósmoklasiści z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Studzionce z nauczycielkami odwiedzili pszczyńskie Starostwo.

  • Bezpieczeństwo

    Trzeci film w ramach kampanii „Bądź bezpieczny na hulajnodze elektrycznej”

    Powiat Pszczyński wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Pszczynie publikuje serię filmów edukacyjno-profilaktycznych realizowanych w ramach kampanii „Bądź bezpieczny na hulajnodze elektrycznej”. Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie świadomości w zakresie bezpiecznego korzystania z hulajnóg elektrycznych oraz przypomnienie najważniejszych zasad.

  • Przedsiębiorczość

    Kiermasz Pracy Wakacyjnej już 18 czerwca na pszczyńskim rynku

    Wakacje mogą być początkiem zawodowej przygody. Dlatego już po raz szósty Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie zaprasza młodzież na Kiermasz Pracy Wakacyjnej - wydarzenie pełne ofert pracy, praktycznych porad i inspiracji na przyszłość.