Powiat pszczyński - podstrona

Ogólne

Pamięć, która buduje wrażliwość. Konferencja o tragedii Auschwitz w Rudziczce

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rudziczce odbyła się konferencja będąca drugą częścią Programu Aktywności Społecznej „Pamięć. Trauma. Odpowiedzialność. Tragedia Auschwitz na tle Śląska”.

Uczestnicy siedzą na krzesłach w sali lekcyjnej.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele samorządów, instytucji, organizacji, jednostek organizacyjnych gminy Suszec, organizatorów Marszu Śmierci, sołtysi oraz mieszkańcy gminy Suszec.

Konferencję otworzył dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rudziczce Jacek Indeka. Podkreślał, że lokalna społeczność, jak również placówki - Przedszkole im. Powstańców Śląskich i Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Oświęcimskich od wielu lat pielęgnują pamięć historyczną. - Środowisko Rudziczki, mieszkańcy, ale również nasze placówki oświatowe od dziesięcioleci dbają o pamięć o osobach i wydarzeniach, które na trwałe zapisały się w historii naszej ziemi - mówił dyrektor.

Głos zabrali również zastępca wójta Gminy Suszec Krzysztof Spyra oraz przewodniczący Rady Gminy Suszec i sekretarz powiatu Szymon Sekta, reprezentujący starostę pszczyńskiego Grzegorza Wanota.

Wprowadzenie do konferencji poświęconej edukacji historycznej o traumie oświęcimskiej jako elementowi profilaktyki społecznej wygłosiła psycholog dr Justyna Tulaja. Zwróciła uwagę na znaczenie pamięci historycznej oraz wpływ doświadczeń traumatycznych na kolejne pokolenia. Podkreślała również, że rozmowa o trudnej historii może być ważnym elementem profilaktyki społecznej.

Istotną część konferencji poświęcono historii Marszu Śmierci na ziemi pszczyńskiej. Stanisław Janosz przedstawił rozwój miejsc pamięci poświęconych ofiarom tragicznych wydarzeń z 1945 roku oraz inicjatywy podejmowane przez mieszkańców na przestrzeni ostatnich dekad.

O mieszkańcach Brzeźc, którzy nieśli pomoc więźniom uciekającym z Marszu Śmierci, opowiadał dr Grzegorz Sztoler. Przybliżył historie Zofii i Augustyna Godźków, Marii i Ludwika Paszków oraz Henryka Paszka, wskazując ich postawy jako przykład odwagi i człowieczeństwa w czasach wojennego terroru.

Dr Waldemar Szendera zaprezentował relacje świadków oraz wspomnieniach mieszkańców, którzy jako dzieci obserwowali dramatyczne wydarzenia związane z przemarszem więźniów na naszym terenie. Uczestnicy wysłuchali także wystąpienia Jarosława Gaislera poświęconego oświęcimskim wspomnieniom Marii Grodoń oraz mieli okazję zwiedzić przygotowaną ekspozycję muzealną.

Konferencja była kontynuacją działań edukacyjnych realizowanych przez Gminę Suszec, przy wsparciu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej we współpracy z partnerami, w ramach projektu „Sprawiedliwa transformacja w Gminie Suszec” współfinansowanego z Funduszy Europejskich w ramach programu „Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027”.

Pierwsza część miała formę warsztatów dla uczniów klas VI-VIII Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rudziczce. Zajęcia prowadzone przez dr Justynę Tulaję dotyczyły m.in. radzenia sobie z trudnymi doświadczeniami, znaczenia rozmowy o traumie, przeciwdziałania przemocy i wykluczeniu oraz budowania postaw wzajemnego wsparcia.

Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego

Inne wiadomości

  • Komunikacja publiczna

    Bezpieczeństwo w praktyce. IV Piknik „Bezpieczny Powiat”

    13 czerwca teren Starostwa Powiatowego w Pszczynie stał się przestrzenią edukacji i praktycznych pokazów. IV Piknik Rodzinny „Bezpieczny Powiat”, zorganizowany przez Powiat Pszczyński oraz Komendę Powiatową Policji w Pszczynie, pomimo zapowiadanej pogody przyciągnął rekordową liczbę uczestników.

  • Ogólne

    Ogłoszenie o konsultacjach

    Konsultacje dotyczące projektu uchwały Rady Powiatu Pszczyńskiego w sprawie zasad udzielania i rozmiaru obniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dyrektorom, wicedyrektorom oraz nauczycielom pełniącym inne stanowisko kierownicze a także nauczycielowi, który obowiązki kierownicze pełni w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownicze w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez Powiat Pszczyński.

  • Oświata

    Ogłoszenie o konsultacjach

    Konsultacje dotyczące projektu uchwały Rady Powiatu Pszczyńskiego w sprawie określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych, doradców zawodowych, nauczycieli prowadzących kształcenie w formie zaocznej, oraz zasad zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć w formie zaocznej.